İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dikmen Vadisi’nde Koronavirüs fırsatçılığı

Vatandaş koronavirüs tehdidi ile evlerine kapanıp, yetkililerden “evde kal” çağrıları yapılırken, Ankara’nın yeşil alanlarından Dikmen Vadisi 5. Etap’ta yapılar yükseliyor. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan salgın fırsatçılığına dikkat çekti.

Koronavirüs salgını dünyayı olduğu gibi Türkiye’ye de tehdit edip, yetkililerden “evde kal” çağrıları yapılırken, inşaat sektöründe devletin desteğini alan firmalar koronadan fırsat yaratmaya çalışıyor. Bunların başında da Dikmen Vadisi 5. etapta, kentsel dönüşüm çerçevesinde yeşil alanın  yok edilip, binaların yükselmesi geliyor.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Dikmen Vadisi 5. etapta. Kentsel dönüşüm çerçevesinde parsel parsel yükselen yapılaşmaya” dikkat çekti.

Candan, “Ankara’nın nefes koridoru ve kılcal damarlarından birisi olan Dikmen Vadisi’nin son kalan yeşil alanı da yapılaşma tehdidi ile karşı karşıya. İnşaat izni verilen birçok parselde Ağaoğlu İnşaat tarafından yapılmaya başladı” dedi.

Fotoğraf: Mimarlar Odası

İNŞAATLAR YARGI YOLUNDA

Tezcan Karakuş Candan “Ağaoğlu İnşaat İstanbul’dan sonra şimdi de Ankara’nın rantını parselleyen ve yaşam alanlarımızı yok eden inşaatlar sistematiği ile nefes koridorlarımızı tıkayacak. Ruhsatların iptalini yargıya taşıyacağız” dedi.
“Dikmen Vadisi’nin son etabı, Ankara’nın son kalan yeşil alanlarından, vadi yamaçlarında yüksek yoğunluklu yapılaşma ile vadi beton duvarlarla  çevrelenerek, doğal akışı engellenecektir” diyen Candan, Dikmen Vadisi’ne Ağaoğlu Park Vadi tabelasının asıldığını, Dikmen Meslek ve Teknik Lisesi’nin lojmanlarına yıkım kararı gelip, öğretmenlerin lojmandan çıkartılması yönünde tebligatlar yapıldığını söyledi.

Bunların da “Okul lojmanlarının parsellerinin Ağaoğlu’na verildiğini” gösterdiğini belirten Candan, “Dikmen Vadisi’nin son kalan yeşiline de hançer vurulacak. Belli ki Dikmen Vadisi’nin son etabı Ağaoğlu İnşaata parsellenmiş’’ dedi.

Ülkenin ve dünyanın içinde bulunduğu salgın tehdidine dikkat çeken Candan, şunları ifade etti:
“Dünya ve ülkemiz Covid-19 salgını ile  mücadele ederken rant virüsleri hiçbir yerde ve hiçbir koşulda durmuyor. Bugün dünyamızın mücadele ettiği corona virüs, doğal alanlarımızın, nefes koridorlarımızın, ekolojik eşiklerimizin parçalanmasının ve doğayı talanın bir sonucu değil midir?”

Yorumlar kapatıldı.