İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Anadolu Güç Birliği Konfederasyonu’ndan ‘yasak’ çağrısı

Ankara’da örgütlü, Ankara, Çorum, Erzurum, Kars, Sivas, Yozgat ve çevre illerinden köy derneklerini bünyesinde barındıran 6 federasyonun oluşturduğu Anadolu Güç Birliği Konfederasyonu (AnaGüç) “sokağa çıkma yasağı” ilan  edilmesi çağrısı yaptı.

Aydos; Erzurum, Çorum-Hitit, Kars, Kızılırmak ve Yozgat Demokratik Dernekler Federasyonu’nun oluşturduğu Anadolu Güc Birliği Konfederasyonu (AnaGüç) devleti sokağa çıkma yasağı ilan etmeye çağırdı.

Yapılan yazılı açıklamada, altı federasyon ve bağlı yüzlerce derneğin oluşturduğu konfederasyon olarak, devletten acil sokağa çıkma yasağı bekledikleri ifade edildi.

İlk ölümden bu yana can kaybının 168’e, pozitif çıkan insan sayısının ise 10 bin 827ye yükseldiği, can kayıplarının artarak sürdüğü hatırlatılan açıklamada, sağlıkçıların şikayetlerine de yer verildi: “İlk günden beri büyük bir özveri ile çalışan hekimler ve bütün olarak sağlık emekçileri ise hala koruyucu malzeme eksikliğinden, yeterince test yapılmadığından, hijyen kurallarına uyulmadığından şikayetçi.”

Ülke genelinde 65 ve üzeri yaş grubuna sokağa çıkma yasağı ilan edildiği, diğerlerine ise “evdekal”, “mesafeni koru”  çağrıları yapıldığı hatırlatılan açıklamada, “Ancak, kamu işyerlerinde nöbetleşe çalışmaya geçilse de özellikle büyük fabrikalarda, madenlerde (Zonguldak’ta maden kapatıldı), özel sektörde işçiler sıkış tepiş servislerle işe gidip, yine sağlıksız ve hijyen olmayan ortamlarda çalıştırılmaya devam ediyorlar, ‘mesafeni koru’ çağrıları buralarda yerini bulmuyor” denildi.

Bir kısım vatandaşın ise hala salgının ciddiyetinin farkında olmadığı, hem kendilerini hem diğer insanları tehlikeye attıkları kaydedilen açıklamada, böyle giderse riskin daha da büyüyeceği uyarısı yapılıyor.

KONFEDERASYONUN TALEPLERİ

“Sokağa çıkma yasağı” ilan edilmesini isteyen Konfederasyon, devletten de şunları talep ediyor:
– 65 ve üstü yaştaki bütün yaşlılarımızın talepleri devlet tarafından karşılıksız karşılanmalı, bu insanların banka, market, ekmek vs ihtiyaçları anında karşılanmalıdır.
– İşten çıkarmalar yasaklanmalı, kamu-özel bütün işçilerin maaşları tam olarak ödenmelidir.
– Mahalle bakkalından, esnafına sokağa çıkma yasağı süresince bozulma riski olan malzemeler devlet tarafından karşılığı ödenerek alınmalıdır
– Sermayeye verilen destek küçük ve orta ölçekli esnafı ve üreticiyi de kapsayacak şekilde genişletilmelidir.
– Virüsle mücadele süresince vergi ve harçlar ötelenmeli, beyanname verme süreleri uzatılmalıdır
– Emeklilerin aylıklarına en az 1000’er lira zam yapılmalı, ayrıca bayram ikramiyeleri erkene  çekilmelidir
– İşçi ve emeklilerin kredi kart borçlarının ödemesi faizsiz ötelenmelidir
– “evde kal” çağrılarının hayata geçirilmesi için, evinde kalanların ihtiyaçları devlet görevlileri tarafından giderilmelidir
– Bu süre zarfında “kadın ve çocuklara yönelik şiddet ve taciz” şikayetleri dikkate alınıp, bunu uygulayanlar derhal evlerinden uzaklaştırılmalıdır
– Cezaevlerindeki kadın katili, tecavüzcü, istismarcı ve uyuşturucu satıcıları dışında; cezaevlerindeki gazeteciler, şiddete başvurmamış bütün mahkum ve tutuklular, düşüncelerinden dolayı içeride olanlar serbest bırakılmalıdır.
– Ülke virüsle mücadele konusunda teyakkuz halindeyken adeta yangından mal kaçırırcasına belediyelere kayyum atamaları ve kanal İstanbul ısrarından vazgeçilmelidir.
–  Tehdidin başından beri görevlerinin başında olan sağlık emekçileri ve hekimlere her ay iki maaş ödeme yapılmalı, virüsten korunmaları için her türlü önlem alınmalıdır.
– Virüs testi yaygınlaştırılmalı, özel ve kamu hastanelerinin bu süreç boyunca hiçbir ücret alınmadan, herkese ücretsiz sağlık hizmeti vermesi sağlanmalıdır.
– Süreci başından beri sağduyu ile  yöneten başta TTB olmak üzere bütün sağlık örgütleri ile işbirliği yapılmalı, diğer ülkelerde olduğu gibi virüs ile mücadele açık ve şeffaf yürütülmelidir.

Yorumlar kapatıldı.