İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Çocuklara karşı suç işleyenlerin örtülü affı kabul edilemez’

AKP’nin infaz indirim paketine tepki gösteren Çocuk İstismarı ve İhmalini Önleme Derneği, “Çocuklara karşı suç işleyenlerin örtülü af kapsamına alınması kabul edilemez” dedi. Koronavirüs salgını nedeniyle affa uğraması gerekenlerin çocuklar olduğuna dikkat çeken Dernek, “Af konusunda çocuklara öncelik verilmesini, tutuklu tüm çocukların bu af kapsamına alınmasını” istedi.

Koronavirüs salgını ile birlikte cezaevlerinde bulunanlara yönelik bir af konuşulmaya başlandı. AKP bu konuda bir düzenlemeyi de Meclis’e getirerek, çocuklara karşı suç işleyenleri serbest bırakmaya çalışıyor. Buna da tepkiler dört bir kesimden yükselmeye başlandı.

Bu tepkileri gösterenlerden biri de Çocuk İstismarı ve İhmalini Önleme Derneği oldu. Dernek tarafından hazırlanan e-broşür ile cezaevlerinden bırakılması gerekenlerin çocuklara karşı suç işleyenler değil, cezaevlerinde tutulan çocuklar olduğuna dikkat çekti.

AKP’nin infaz indirim paketine tepkisini, “Çocuklara karşı suç işleyenlerin örtülü af kapsamına alınması kabul edilemez” diye ifade eden  Çocuk İstismarı ve İhmalini Önleme Derneği broşüründe, infaz hukukundaki kuralların herkese eşit uygulanması gerektiği düşüncesinin yanlış olduğuna dikkat çekti.

Broşürde, “Çocukların failleriyle eşit olmadıkları hatırlanmalı. Devlet böyle bir dönemde yetişkine zarar verenle çocuğa zarar vereni bir tutmamalıdır. Mağdur ve risk altındaki çocukların daha çok korunması gerektiği bu dönemde, böyle bir düzenleme adeta faillerin ödüllendirilmesi anlamına gelmektedir. Toplum üzerinde ise cezasızlık algısı yaratacaktır” denildi.

‘ÇOCUĞA YÖNELİK İSTİSMAR SUÇU KAPSAM DIŞI BIRAKILSIN’

Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nün verilerine atıfta bulunulan broşürde, 2014’den 2016 yılına kadar cinsel istismar mağduru çocuk sayısının yüzde 33 arttığı ve 2016 yılında cinsel istismar suçundan hükümlü olanların oranının yüzde 58.8’e çıktığı hatırlatıldı. Düzenleme yürürlüğe girerse çocukların her türlü istismara açık hale geleceğinin altı çizilen broşürde şu değerlendirme yapıldı: “Düzenlemeyle uluslararası sözleşme ve protokollerdeki yükümlülükler açıkça ihlal edilmiş olacaktır. Çocuğa yönelik şiddet ve cinsel istismar suçu işlemiş olan hükümlülerin, kapsam dışında tutulması uluslararası sözleşme ve Anayasa’nın 41. Maddesi gereğince de bir zorunluluktur.”

‘ÇOCUKLAR AF KAPSAMINA ALINMALI’

Koronavirüs salgını nedeniyle asıl çocukların affedilmesi gerektiğinin altı çizilen broşürde, “Korona salgını nedeniyle cezaevinde kalan kişilerle ilgili uygulama süreci oluşturulurken, ‘af’ konusunda çocuklara öncelik verilmeli ve tutuklu bulunan tüm çocuklar bu af kapsamına alınmalıdır” denildi.

‘ÇOCUKLARA UZAKTAN EĞİTİM BİLİM IŞINDA VERİLMELİ’

Göçmen çocukların da ihmal edilmemesi istenen broşürde, bu çocukların barınma, şiddetten korunma gibi ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğine dikkat çekildi. Okulların koronavirüs salgını nedeniyle kapatıldığı bu süreçte verilen uzaktan eğitime de dikkat çekilen broşürde, “Uzaktan eğitim uygulaması çocukların zihinsel, ruhsal ve sosyal gelişimlerini destekleyecek bir program içeriği doğrultusunda hazırlanmalı” denildi. Bu şekilde eğitilen çocukların, salgın bittiğinde bilimsel ve çağdaş bilgilerle donatılmış olacakları, çağı yakalayacakları hatırlatıldı. Çocukların doğru bilgilere ulaşma hakları gözetilerek oluşturulan bir eğtiim programının çocukların yararına olacağı da hatırlatılan broşürde, “Bu nedenle eğitim programları titizlikle hazırlanmalı ve içeriklerinde hiçbir şiddet, ayrımcılık ve bilim dışı ögelerin yer almamasına özen gösterilmelidir” denildi.

Yorumlar kapatıldı.