İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AKP’nin infaz paketinden Demirtaş’a tele miting yasağı çıktı

90 bin mahkuma tahliye kapısı açan 2. Yargı paketinde HDP’nin önceki dönem eş başkanı Selahattin Demirtaş’ın, Cumhurbaşkanlığı adaylığı döneminde yaptığı telefon mitinginin tekrarlanmaması için önlem alındı; Basın İlan Kurumu’ndan ilan alamayan gazetelerin cezaevine girmesi yasaklandı. Taslakta, yüze kezzap atmanın suçu da ağırlaştırıldı. 

İkinci yargı paketi TBMM gündeminde. AKP Grup Başkanvekili Cavit Özkan’ın 90 bin mahkumun tahliyesinin sağlanacağını açıkladığı taslakta, infaz değişikliklerinin yanı sıra cezaevlerinde de bir dizi yeni düzenleme geliyor.

İkinci yargı paketi  genel olarak cezaların infazına ilişkin düzenlemeleri kapsıyor. AKP’nin hazırladığı taslaktan, muhalefetin tepkisi nedeniyle cinsel suçlardan mahkum olanlar ile uyuşturucu ticareti yapanlar yararlanamayacak. Terör suçlarının da kapsama alınmadığı infaz paketi, ana hatlarıyla şöyle:

İNFAZ HAKİMLERİ UZMANLAŞIYOR:

Taslakla, infaz hakimlerinin görev alanı genişliyor. Hükümlünün infazla ilgili tüm işlemlerine infaz hakimleri karar verecek. İnfaz hakimleri başka bir işe bakmayacak. İnfaz hakimlerinin görev alanına giren koşullu salıverme ve denetimli serbestlik kararlarına ilişkin maddeler yasa yürürlüğe girer girmez, diğerleri ise 1 Eylül itibariyle geçerli olacak. Taslakla, Cumhuriyet Savcılıkların infaza ilişkin kararlarına itiraz yolu da açılıyor.

YÜZE KEZZAP DÜZENLEMESİ:

Taslakla, kadınların karşı karşıya kaldığı şiddet türlerinden biri olan yüze kezzap atmanın cezası arttırılıyor. Ancak yüze kezzap atma suçu yine “yaralama” kapsamında ele alınıyor. Oysa hukukçular, yüze kezzap atmanın aynı zamanda yaşamsal organları da hedef aldığı için “insan öldürmeye teşebbüs” suçundan cezalandırılmasını talep ediyorlar. En son geçen yıl İskenderun’da yaşayan Berfin Özek isimli bir genç kadın, yüzüne kezzap atılarak saldırıya uğramış; saldırgana 13 yıl ceza verilmesi, tepkilere neden olmuştu. Berfin Özek davası şu an temyizde. Temyiz mercii “sanık lehte hükümden yararlanır” ve “sanığa işlediği suç dönemindeki ceza yasası uygulanır” kuralları nedeniyle, yüksek cezaya dönemeyecek.

SUÇ ÖRGÜTÜ:

Taslakla, suç işlemek için örgüt kurma suçlamasına ilişkin suçlar arttırılıyor. 2 yıldan 6 yıla kadar olan cezalar, 4 yıldan 8 yıla çıkarılıyor. Bu örgüte üye olanlar için belirlenen 1 yıldan 3 yıla kadar olan cezalar da 2 yıldan 4 yıla çıkarılıyor.

TEFECİLİĞİN CEZASI ARTIYOR:

Kazanç elde etmek için başkasına ödünç para veren kişiye verilen 5 yıllık ceza üst sınırı 6 yıla çıkarılırken, bu suçun örgütlü şekilde işlenmesi halinde ceza 1 kat arttırılarak 12 yıla çıkarılıyor.

AĞIR HASTA VE HAMİLELERE TUTUKSUZ YARGILAMA:

Taslakla, ağır hastalık ya da engeli nedeniyle cezaevinde tek başına hayatını idame ettiremeyen ve en çok 6 aylık bebeği bulunan anneler, tutuklama koşullarının varlığına karşın tutuklanmayacak. Haklarında adli kontrol kararları verilebilecek. Taslağın gerekçesinde, aslında bu hükmün yasalarda yer aldığı ancak uygulamalarda çelişkiler olduğu gerekçesiyle bu düzenlemenin gerçekleştirildiği vurgusu da dikkatleri çekiyor. Genel olarak adli kontrol kararlarına uymayanlar hakkında tutuklama kararı verilebilecek. Hüküm sırasında, 1 buçuk yaşına kadar çocukları bulunan anneler için infaz ertelenmesine karar verilecek. Bu süre mevcut yasada 6 ay olarak düzenleniyor. Hükümlünün eş ve çocuklarının sürekli hastalığı nedeniyle de infaz ertelenmesine karar verilebilecek.

 SİYASİYE AÇIK CEZAEVİ HAKKI:

2017’de düzenlenen açık cezaevine geçme yönetmeliği ile terör suçundan mahkum olanlara açık cezaevine geçiş hakkı verilmemişti. Daha önce yönetmelik eliyle düzenlenen açık cezaevine geçme koşulları, taslak kabul edilirse artık yasayla belirlenmiş olacak. Böylece, toplam 10 yıl ve daha fazla hapis cezasına mahkum olanlar ile terör suçluları, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, uyuşturucu suçları, idare ve gözlem kurulu kararı ile infaz hakiminin onayı ile açık cezaevine geçebilecek.

Kararı verecek olan Gözlem Kurulu’na Cumhuriyet Başsavcısı ya da belirleyeceği savcı Başkanlık edecek.

‘ANGARYA’ KOŞULLARI DEVAM:

Açık cezaevindeki çalışma koşullarına uymayanlar, çalışmayı kabul etmeyenler ise yeniden kapalı cezaevine gönderilecekler. Hükümlülerin kamu kurum ve kuruluşlarında geceleri de çalışabilmelerinin önü açılıyor.

CEZAEVİ MİTİNGLERİNE YASAK (DEMİRTAŞ’A ÖZEL DÜZENLEME):

HDP’nin önceki dönem eş başkanı Selahattin Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı süresinde yaptığı telefon mitingine özel bir düzenleme de taslakta yer aldı. Taslakla, mahkumlar, cezaevi idaresine bildirilen telefon numarası aracılığıyla ya da teknik bir müdahale ile görüşme hakkı olmayan kişilerle görüşemeyecek. Bu eylem, disiplin cezası gerektiren eylemler arasına alınıyor.

KORONA TELEFONU HAKKI:

Taslakla, hükümlü ve tutuklulara, salgın hastalığa yakalanan yakınlarını telefonla arama hakkı getiriliyor. Mahkumlara aileleri için hastalık ve ölüm durumlarında verilen 3 günlük izin hakkı da 7 güne çıkarılıyor. Salgın hastalık nedeniyle izinden geç dönen mahkumlara ceza verilmeyecek.

 DENETİMLİ SERBESTLİK ALANI GENİŞLİYOR:

Sıfır -altı yaş arası çocukları bulunan anneler koşullu salıvermelerine 2 yıl kala, denetimli serbestlikten yararlanırken, yeni düzenleme ile bu oran cezalarının beşte üçünü cezaevinde geçirenlere uygulanacak. Ağır hasta, engelli ve kocama nedeniyle hayatlarını yalnız idame ettiremeyen hükümlüler de bu kapsamda olacaklar.

İNFAZ SÜRELERİ DÜŞÜRÜLÜYOR:

Süreli hapis cezalarına mahkum edilenler cezalarının dörtte üçünü çektikten sonra, koşullu salıverme hükümlerinden yararlanabiliyorlardı. Tasarı ile infaz süresi yarı yarıya olarak hesaplanacak. 12 yıl hapis cezası alan kişinin, mevcut yasaya göre cezası 9 yılda infaz edilirken; taslak kabul edilince 6 yılda infaz edilecek.

Kasten adam öldürme, işkence, cinsel saldırı, reşit olmayanla cinsel ilişki, cinsel taciz, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan mahkum olan çocuklar ve diğer hükümlüler, uyuşturucu ticaretinden mahkum olan çocuklar ve diğer hükümlüler, devlet sırlarına karşı suçlardan mahkum olanlar bu infaz hükümlerinden yararlanamayacaklar.

OSMAN KAVALA DA YARARLANAMIYOR:

Taslakla, infaz indirimi dışında tutulan suçlara “casusluk suçu” da eklendi. İş adamı Osman Kavala, en son casusluk suçlamasıyla tutuklanmıştı.

ÖZEL İNFAZ HÜKÜMLERİ:

Mevcut yasada 6 ay ve daha az süreli hapis cezalarının özel infaz hükümleri taslakla genişletiliyor. Kasten işlenen suçlarda 1 yıl 6 ay, adam öldürme dışında taksirle işlenen suçlarda ise 3 yıla kadar hapis cezalarına ilişkin olarak evde özel infaz kararı verilebilecek. Özel infaz hükümleri, cezaevine geceleri ya da hafta sonları gitme şeklinde gerçekleştiriliyor.

EVDE İNFAZ GENİŞLEDİ:

Kadın, çocuk ve 65 yaşından büyüklerin mahkum oldukları 6 ay cezaya ilişkin olarak uygulanan evde infaz hükümleri, 1 yıllık cezalarda da uygulanabilecek. 70 yaşını bitirenler 2 yıl, 75 yaşını bitirenler 4 yıllık cezalarda evde infaz hükümlerinden yararlanabilecekler.

ÇOCUKLARIN CEZALARININ HESAPLANMASI:

Taslakla, 30 Mart 2020 tarihine kadar işlenen suçlarda, çocuk hükümlülerin 15 yaşını bitirene kadar cezaevinde geçirdikleri 1 gün 3 gün; 16-18 yaş arası çocukların cezaevinde geçirdikleri süreler 1 gün 2 gün olarak hesaplanacak.

AÇIK CEZAEVİNE İZİN:

Taslağa eklenen geçici madde ile birlikte, Covid 19 salgını nedeniyle, açık cezaevlerinde bulunanlar, kapalı cezaevinde olup açık cezaevine geçmeye hak kazananlar, denetimli serbestlikten yararlanan hükümlüler 31 Mayıs’a kadar izinli sayılacaklar.

SÜRELİ YAYINLARA YENİ DÜZEN:

Taslak, Basın İlan Kurumundan ilan alamayan gazetelerin cezaevlerine girmesini de yasaklıyor.

 

Yorumlar kapatıldı.