İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hekimlerden ‘Ölmek istemiyoruz’ çığlığı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, risk gruplarında yer alan sağlık çalışanları için hiçbir düzenleme yapılmadığı uyarısında bulundu.  Sağlık Bakanı’na gönderilen uyarı ve talep yazısında, “COVID-19 pandemisi ile mücadele eden sağlık çalışanlarının korunabilmesi için ivedilikle risk değerlendirmesi yapılması ve sağlık çalışanlarının çalışma yer ve saatlerinin buna göre yeniden düzenlenmesi” istendi.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman’ın imzasıyla Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya gönderilen yazıda, COVID-19 hastalığına ilişkin risk grubunda yer alan kişilerin (60 yaş üzeri, kalp/damar hastalıkları, diyabet, kronik tıkayıcı akciğer hastalığı, hipertansiyon ve kanser hastası olanlar) özellikle uyarıldığı ve kesinlikle evde kalmaları istendiği halde, aynı risk gruplarında yer alan sağlık çalışanları için hiçbir düzenleme yapılmadığı hatırlatıldı. Yazıda, risk grubundaki sağlık çalışanlarının görevlerini risk grubunda yer almayanlar gibi sürdürmelerinin beklendiği belirtildi.

Sağlık çalışanlarının güvende tutulması gerektiği bir kez daha hatırlatılan yazıda, “Bütün sağlık çalışanları için ivedi olarak risk değerlendirmesi yapılmalı, sağlık çalışanlarının çalışma yerleri ve çalışma saatleri bu risk değerlendirme sonucuna göre yeniden düzenlenmelidir” denildi.

 

Yorumlar kapatıldı.