İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2. Yargı paketi Adalet Komisyonunda

2. Yargı paketinin Adalet Komisyonundaki görüşmeleri başladı. AKP ve MHP, teklifin “af” olarak algılanmasından şikayet ederken; HDP ve CHP Milletvekilleri kapsamın genişletilmesini istedi. 

90 bin mahkuma tahliye kapısını açacak olan 2. Yargı Paketinin görüşmelerine Adalet Komisyonunda başlandı.

Covid 19 salgını nedeniyle Komisyon görüşmeleri bir dizi önlemle başladı. Toplantı daha büyük bir salona alınırken, Meclis TV dışındaki basın mensuplarının toplantı salonuna girmesine izin verilmedi. Komisyon başkanı sosyal mesafe konusunda, milletvekillerini uyardı.

AKP VE MHP: KESİNLİKLE AF DEĞİLDİR

AKP Grup Başkanvekili Cavit Özkan ve MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül, teklifi sunarken, “Bu kesinlikle bir af yasası değildir” vurgusu yaptı. Bülbül, “İnfaz sisteminde kalıcı değişiklikler içeren katkı sağlayacak düzenlemelerdir” dedi. Bülbül, “Bizler, başından beri ifade ettiğimiz gibi, cezaevlerindeki bu doluluğun Türkiye’de cezaevlerinde bulunan hükümlüler ve tutuklular açısından son derece sakıncalı bir durumu ortaya koyduğunu, insanca ve sağlıklı asgari yaşam seviyesini temin etmekte ciddi zorluklar ortaya çıktığını ifade etmiştik; bu kanun buna deva olur diye ümit ediyoruz” diye konuştu.

CHP TEKLİFE DESTEK VERECEK

Komisyonda konuşan CHP Milletvekili Zeynel Emre, teklife genel olarak destek vereceklerini söyledi. Çok ağır suçlar istisna tutularak, bazı suç tiplerinin de kapsama alınmasını isteyen Emre, böylece salgının cezaevindeki olası etkilerinden daha fazla korunulabileceğini belirtti. Emre, özellikle sosyal medya operasyonlarına dikkat çekti. Bu soruşturmaların toplumsal vicdanda derin yaralar açtığını söyleyen Emre, şu örnekleri verdi:

“Çok yakın bir zamanda coronavirüse karşı iktidarın başlattığı yardım kampanyasına sosyal medyadan zırnık yok etiketi altında tepki gösterdiği için terörle mücadele ekipleri tarafından gözaltına alınan Hakan Gülseven, aynı şekilde yüzlerce gazeteci, haber ve görüşlerinden kaynaklı maalesef şu anda cezaevinde. Bakın, Evde Kal Türkiye kampanyasının hayatın gerçeği üzerinden sosyal medyada attığı ‘Ya, çalışmak zorundayım, nasıl evde kalayım. Beni virüs değil, bu düzen öldürür’ mesajıyla eleştiren tır şoförü Malik Baran Yılmaz gözaltına alınıp kanunlara uymamaya teşvik suçundan mahkemeye çıkarıldı. Yargının iş yükü diyoruz ya değerli arkadaşlar, bunlar ağır eleştiri olarak kabul edilebilir, belki bizim dahi kabul edemeyeceğimiz birçok söylem olabilir ama bunlardan bir yargısal faaliyet çıkmaz. Yargının karşı karşıya kaldığı baskılar, otoriter sistemin aracı hâline dönüştürülmesin artık toplumsal vicdanımızda derin yaralar açma noktasına ulaşmıştır.”

HDP: TEKLİF ANAYASAYA AYKIRI

HDP adına konuşan Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran ise teklifin Anayasa’ya aykırı olduğunu söyledi. Kanun teklifinin bütünün ayrımcılıkla dolu olduğunu belirtti. Başaran, “Milyonlarca insan şu anda cezaevinde bu virüsün yayılması konusunda büyük bir tedirginlik ve büyük bir beklenti içerisinde. İnfazda eşitlik istiyorduk ama infaz yasasında suçlar arasındaki eşitsizliği, adaletsizliği iyice artıran bir düzenlemeyle karşı karşıyayız. Şu anda cezaevlerinde salgının yayılması durumunda hepimizin sorumluluğu altında ezileceğimiz bir meseleyle karşı karşıyayız” diye konuştu.

BAŞARAN: CEZAEVLERİNDEKİ DURUM ÇOK KÖTÜ

İran’ın cezaevlerini boşalttığına dikkat çeken Başaran, Türkiye’de de böyle bir uygulamaya gidilmesini istedi. Başaran, cezaevlerindeki durumun da kötü olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Cezaevlerine temizlik malzemelerinin dağıtıldığı ifade ediliyor; hiçbir temizlik malzemesi dağıtılmıyor. Temizlik malzemeleri oradaki kantinlerde satılıyor; kantinlerde de 3 katı, 5 katı fahiş fiyatlarla. Batman Cezaevinde, dün, avukat arkadaşımın içerdeki insanlarla yaptığı görüşmelerin sonucunu söylüyorum; on günde 1 maske veriyorlarmış. Bu maskenin ömrü üç saattir.”

HDP Milletvekili Abdullah Koç da düzenlemeye şu sözlerle tepki gösterdi:

“Bütün dünyayı sarsan ve saran, kasıp kavuran ve pandemi olarak ilan edilen coronavirüs vakasından dolayı herkes risk altındayken, en önemli risk alanı cezaevleridir.  Birleşmiş Milletler, cezaevlerinin boşaltılması çağrısında bulunuyor. İçişleri Bakanlığı ise fırsattan istifade ederek kayyum operasyonları yapıp cezaevlerini HDP’li siyasetçilerle doldurmaya ve virüsle ilgili haber yapan gazetecileri, ‘tweet’ atan vatandaşları gözaltına alıyor. Birleşmiş Milletler, cezaevlerinde coronavirüs salgını nedeniyle büyük bir felaketin yaşanmaması için hasta ve yaşlı tutsakların derhâl serbest bırakılması gerektiği çağırısında bulunuyor. Buna rağmen, mevcut iktidarın siyasi soykırımları devam ediyor, üniversite kürsüleri susturulmuş, düşünce açıklaması hedef alınmış, toplumun demokratik karşı koyma hakkı rafa kaldırılmış ve toplum ortaçağ karanlığına sürüklenmiştir. Her yönüyle siyasal iktidar despotik yönetimiyle artık krizleri yönetemez hâle gelmiştir. Yaşanan pandemiyle ortaya çıkmıştır ki bu iktidar ve payendesinin bu halklara verebilecek bir iyiliği kalmamıştır.”

KOMİSYONDA İSTİSMAR TARTIŞMASI

Komisyonda cinsel istismar suçlarına getirilen düzenleme tartışmalara neden oldu. CHP Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, çocuğa karşı işlenen istismar suçlarına yönelik düzenleme varken, yetişkinlere yönelik istismar suçuna ilişkin düzenlemenin olmamasına dikkat çekti. AKP ve MHP’li üyelerin tepkisi üzerine Erel, “Yarın öbür gün bu boşluklardan faydalanıp çocuğa tecavüz eden insanlardan birkaç kişi tahliye olursa bunun sorumluluğunu hiç kimse kaldıramaz” uyarısında bulundu.

Yorumlar kapatıldı.