İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

288 gündür ölüm orucunda olan Helin Bölek hayatını kaybetti

Grup Yorum’un 288 gündür ölüm orucunda olan üyesi müzisyen Helin Bölek hayatını kaybetti. Bölek’in hayatını kaybettiği, Grup Yorum’un sosyal medya hesabında “Herkesi direniş evine şehidimizi sahiplenmeye çağırıyoruz” ifadesiyle duyuruldu.

Helin Bölek, 2016 Kasım ayında İstanbul’da, İdil Kültür Merkezi’ne düzenlenen bir polis operasyonu sırasında grubun yedi üyesiyle birlikte ‘polise mukavemet, hakaret ve terör örgütü üyesi olma’ suçlamalarıyla önce gözaltına alınmış ardından da tutuklanmıştı. Bölek, iki yıl hapiste kaldıktan sonra tahliye edilmiş, tutukluyken başlattığı süresiz, dönüşümsüz açlık grevini; cezaevindeki üyelerinin tahliye edilmesi, haklarında çıkarılan yasaklama kararlarının kaldırılması ve konser yasaklarının sona erdirilmesi için ölüm orucuna dönüştürmüştü. 17 Mayıs 2019 tarihinde başlayan bu sürece Helin Bölek ile birlikte Bahar Kurt, Barış Yüksel, İbrahim Gökçek ve Ali Aracı da katılmıştı. 20 Kasım 2019 tarihinde görülen duruşmada, “terör örgütü üyeliği” iddiasıyla yargılanan grubun iki üyesi, Bahar Kurt ve Helin Bölek tahliye edilmişti. Bölek ve Kurt tahliyenin ardından da ölüm oruçlarını sürdürmeye devam ettiler.

Ölüm orucundaki Helin Bölek 288’inci gününde hayatını kaybetti. Bölek’in ölüm orucunun 129’uncu gününde Hala Gazeteciyiz’e (https://bit.ly/3dVFFHw) konuşan anne Aygül Bilgi, kızının o süreçte hapishane doktoru tarafından muayene sırasında zorla müdahale ile tehdit edildiğini, bu nedenle Helin Bölek’in artık muayeneyi kabul etmediğini aktarmıştı. “Açlık grevini bitirecek olan zorla müdahale değil, taleplerinin kabul edilmesidir” diyen anne Bilgi, “Aileleri korkutarak, çocuklarımız üzerinde baskı oluşturmaya çalışıyorlar. Biz her zaman çocuklarımızın yanında olmaya devam edeceğiz” diyerek duygularını paylaşmıştı.

Yorumlar kapatıldı.