İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

31 il giriş çıkışa kapatıldı, 20 yaş ve altına sokağa çıkma yasağı

Bilim Kurulu Toplantısı’nda alınan tedbir kararları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyuruldu.

Buna göre 15 gün boyunca aralarında İstanbul ve Ankara’nın da bulunduğu 30 büyükşehir ile Zonguldak araç giriş-çıkışına kapatıldı.

Ayrıca daha önce 65 yaş üstü için uygulanan sokağa çıkma yasağı 20 yaş ve altı için de getirildi.

Kararlara ilişkin İçişleri Bakanlığı da bir genelge yayınlayarak, il valiliklerine gönderdi.

Genelgede “Büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz ile Zonguldak il sınırlarından kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç ve yaya vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışlar 03 Nisan 2020 Cuma günü saat 24.00’den itibaren 15 günlük bir süre için geçici olarak durdurulacaktır” denildi.

HANGİ İLLER KAPSAMDA?

Büyükşehir statüsündeki Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ile Zonguldak ili için getirilen yasak, 15 günlük bir süreyi kapsayacak.

Bu süre içerisinde sözkonusu illerdeki vatandaşların belirtilen süre boyunca illerinde kalmaları esas olacak.

İSTİSNALAR NELER

* Temel ihtiyaç (gıda/temizlik vb.) malzemeleri i

* İlaç ve tıbbi malzemeler

* Ticari faaliyetlerin sürekliliği için gerekli olan ürün ve/veya malzemelerin lojistiği, üretimi ve naklinde yurt içi ve dışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar ve araçları kapsam dışında olacak.
Bunlar da malın cinsi, teslimat yeri/alıcı adresi, teslimat tarihini gösteren taşıma irsaliyesi, teslimat makbuz veya fatura vb. belgeler ile giriş/çıkış yapabilecekler. Belirtilen amaçlarla kısıtlanan illere giriş yapanlar, giriş amacını gösteren belgeler ile 72 saat sonrasına kadar teslim ilinden ayrılarak ilk çıkış iline dönebilecekler. Bu şekilde giriş/çıkışı sınırlandırılan illere giren ticari araç sürücüleri seyahatleri süresince, değişim sürelerine uyarak maske takmak, temas gerektirdiği durumlarda sosyal mesafeye uymak zorunda olacaklar.

* Yurt içinde ticari yük/yolcu taşımacılığı yapanlar ile uluslararası yük taşımacılığı yapanların giriş-çıkış yasağı getirilen illerden transit şekilde geçişlerine müsaade edilecek. Transit geçişlerine izin verilen ticari yük taşıyıcıları belirtilen illerde zorunlu dinlenme molaları/süreleri hariç hiçbir şekilde duraklama ya da konaklama yapamayacaklar.

* Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe enerji arz güvenliğinin ihtiyaç duyduğu malzemenin nakli ve üretiminin gerçekleşmesinde görevli olanlar ve araçları; enerji sektöründe görevli olduklarına dair ilgili şirket tarafından düzenlenecek olan görev belgesi ve/veya sevk irsaliyesi ile giriş/çıkış yapabilecekler.

ÇALIŞANLAR VE İŞYERİ SAHİPLERİ

* Çalışma hayatı içerisinde yer alan yönetici, çalışan ya da işyeri sahiplerinin ikamet ve işyerlerinin farklı illerde bulunması durumunda iller arasındaki giriş/çıkışları; bu durumu ispatlayan (yerleşim yeri/ikamet belgesi, SGK kayıt belgesi) belgeleri ibraz etmek şartı ile yapılabilecekler.

* Başta sağlık ve güvenlik olmak üzere kamu görevi ve hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında görevli olanlar; görevli olduklarına dair belge veya kimlikle giriş/çıkış yapabilecekler.

* İl Pandemi Kurulları’nın önerileri doğrultusunda illerin özel durumları göz önünde tutularak İl Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca alınacak karar ile kapsama alınacaklar da Valilik/Kaymakamlık tarafından düzenlenecek “Seyahat İzin Belgesi” ile giriş/çıkış yapabilecekler.

81 İLİ KAPSAYAN YASAKLAR

Genelgede ayrıca 81 il sınırları içerisinde alınan yasak kararları da duyuruldu. Buna göre, daha önce 65 yaş ve üzeri için getirilen sokağa çıkma yasağı 20 yaş ve altı için de alındı.

İl ve ilçelerde pazar yeri, market ve toplu olarak çalışılan işyerlerine vatandaşlar ve çalışanlar maske ile girebilecek. Maske takma zorunluluğu pazarlarda satıcılar için de geçerli olacak.

Meydan, cadde ve sokaklarda vatandaşların sosyal mesafeyi gözetmeden toplu olarak yürümelerine veya bulunmalarına izin verilmeyecek, yan yana yürüyen vatandaşların ise yine sosyal mesafeyi gözeterek yürümeleri uyarıları yapılacak.

Bu yasaklara uymayanlar için Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’inci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler yapılması da alınan kararlar arasında.

Yorumlar kapatıldı.