İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Muhtarların, ‘Gelmeyin’ çağrıları ve ardından gelen yasaklar

İçişleri Bakanlığının iller arası geçiş yasağı öncesi tedirgin olan muhtarlar, yasakla birlikte rahat bir nefes aldılar.

Sivas Yıldızeli İlçesi’ne İstanbul’dan gelen bir kadının korona virüsü taşıması ve köyün karantinaya alınmasıyla tedirginlikleri iyiden iyiye artan Sivas Yıldızeli, Şarkışla ilçeleri ile Yozgat Akdağmadeni ilçesine bağlı köylerin muhtarları; üyesi oldukları Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu üzerinden Ankara ve İstanbul’daki köylülerine çağrıda bulundu. Muhtarlar, “Köylere gelmeyin, virüsü buralara kadar yaymayın” dedi.

Kızılırmak Federasyonu, hükümetin herhangi bir kısıtlama, yasak kararı olmadan önce;

“Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi bir coronavirüs tehdidi var. Önerilen tedbirler doğrultusunda, tehlikenin geçtiğine dair resmi açıklama yapılıncaya kadar biz de etkinliklerimizi erteledik. Bu doğrultuda;  26. Futbol Turnuvası, semah, koro ve bağlama kurslarımız ertelenmiştir. Çalışmalarımızın yeniden başlayacağı zaman duyuru yapılacaktır. Federasyonumuz üyesi derneklerimizin de etkinliklerini ertelemesinin, herhangi bir sağlık sorunu yaşanmaması için önemli olduğu düşüncesindeyiz. Her şeyin başı sağlık, bu sorunu da alacağımız önlemlerle atlatacağımızı düşünüyoruz.” çağrısında bulunmuştu.

İSTANBUL’DAN GELDİ KÖY KARANTİNAYA ALINDI

Baharın gelmesiyle birlikte Ankara ve İstanbul’dan yoğun olarak köylere gidişlerin yaşandığı süreç, Korona virüs salgını ile köy muhtarlarında tedirginlikler başladı. Kızılırmak Federasyonu da salgının boyutuna dikkat çekerek, köylere gidilmemesi çağrılarını artırdı. Ancak bu çağrıları dinlemeyen kimi üyelerinin köylere gidişi, virüsün de yayılmasına yol açtı. İstanbul’dan bir kadın gittiği, Sivas Yıldızeli ilçesi Üyük köyüne virüsü de götürdü. Kadın Sivas’ta hastaneye kaldırılırken, köy de karantinaya alındı. Çevre köylerden de karantinaya alınanlar oldu. Üyük Köyü muhtarı Sezayi Ayçiçek, “Herkes yerinde olsun, virüs saldırısı bitene kadar köylere kimse gelmesin” çağrısı yaptı.

MUHTAR ‘ÇOK MAĞDURUZ’

Köylerinde karantinadan dolayı çok mağdur olduklarını dile getiren Muhtar Ayçiçek, jandarmanın bile yetemediğini söyledi. Muhtar, her yıl 75 hane köye gelirken, bu yıl gelebilenin ancak 4 hane olduğunu buna rağmen son gelen köylüleriyle virüsün de köye bulaştığını ve karantinaya alındıklarını belirtti. Ayçiçek, köylülerin çoğunun yanlarında nakit parası olmadığını, ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını, destek için başvurdukları kaymakamlıktan yardım fonu kolilerinin parayla verileceği yanıtını aldıklarını söyledi. Ayçiçek, “Çok mağduruz. Virüs gelmeseydi bu mağduriyeti yaşamayacaktık. Köylülerimizi uyarın köylere gelmesinden, herkes yerinde kalsın” çağrısını yineledi.

Aynı çağrıyı Yıldızeli Yağlıdere Köyü Muhtarı Cemal Güzel ve Kaleköy Muhtarı Abidin Koç da  yaptı. CHP Yıldızeli İlçe Başkanı Veli Ayer ve Şarkışla İlçe Başkanı Vahip Balık da tüm hemşehrilerine çağrı seslerini yükselterek, “Yerinizden kımıldamayın, evlerinizden çıkmayın, köylerimize gelmeyin” dediler.

Köye gelenlerin de kuşku ile karşılandıklarını, kimsenin yanlarına yaklaşmadığını belirten muhtarlar, hiç olmazsa Nisan sonuna kadar köylere gelişlerin durdurulması için ricada bulunduğu; Kızılırmak Federasyonu’na,  “Derneklerimize, köylülerimize açıklama yapın, çağrı yapın köylere gelişleri durdurun” dediler.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN GENELGESİYLE RAHATLADILAR

Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Murat Akyüz de her gün onlarca telefonu yanıtlamak zorunda kaldıklarını söyledi. Hepsinin ortak talebinin, “İnsanlar bu virüs salgınını, tehdidini ciddiye alsın, evlerinde kalsınlar” olduğunu dile getiren Murat Akyüz de şu çağrıyı yaptı: “Anadolu’nun yiğit insanları yıllar önce ata topraklarımızdan ayrılıp büyükşehirlere göç ettik, aradan geçen zaman sürecinde özellikle bahar aylarında mevsimlik göçü yoğun yaşadığımız memleketlerimize bu yıl ara verirsek ailemiz, çevremiz ve sevdikleriniz adına en sağlıklı hareketi yapmış oluruz. Lütfen an itibari ile bulunduğumuz yaşam alanlarını terk etmeyelim”.

Bilim Kurulu’nun önerisi ile alınan yasak kararları ise muhtarların çağrılarında ne kadar haklı olduklarının teyidi oldu. Muhtarlar da Kızılırmak Federasyonu da il giriş ve çıkışlarının yasaklanması üzerine rahat bir nefes aldıklarını söylediler.

Yorumlar kapatıldı.