İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

HAP’tan çağrı: ‘Kapatılan hastanelerimizi açın’

Hastanemi Açın Platformu (HAP)Şehir Hastaneleri gerekçesiyle kapatılan ve kent merkezlerinde bulunan 6 hastanenin açılmasını istedi. HAP adına açıklama yapan Dr. Bayazıt İlhan,  bu talebin, “Salgın Döneminde Ankaralılar’ın Yaşamsal Talebi” olduğunu söyledi. Bu talebe 112 Acil Servis’i çağrıştırırcasına 112 parti, kitle ve meslek örgütü, yöre örgütleri imza verdi.

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nin  açılmasıyla, Ankara’nın merkezinde, kolay ulaşılabilir, köklü, eskiden beri hizmet veren, başta Numune ve Yüksek İhtisas olmak üzere altı hastane kapatıldı. Koronavirüs salgını ile birlikte Hastanemi Açın Platformu (HAP) da koronavirüs salgını döneminde bu hastanelerin acilen açılması talebini gündeme getirdi. Bu talebe meslek örgütleri, sendikalar, dernek, vakıf gibi kuruluşlar ile siyasi partilerden 112 imza geldi.

Platform adına açıklama Ankara Tabip Odası’nın twitter hesabından canlı yapıldı. Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut’un da katıldığı toplantı hijyen kuralları gereği maskeli ve sosyal mesafe korunarak yapıldı.

Acil Servis’i çağrıştırırcasına 112 imzanın olduğu ve “Ankaralıların Yaşamsal Talebi, Kapatılan Hastanelerimizi Açın” ortak bildiriyi Dr. Bayazıt İlhan yaptı.

İşte o bildiri ve 112 örgütün talepleri:

‘HENÜZ SALGININ BAŞINDAYIZ’

“Tüm dünyayı etkileyen bir salgın hastalık dönemini yaşıyoruz, COVID-19. Dünya çapında hasta sayısı 1 milyon 270 bini, can kayıpları 69 bini geçti. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı verilerine göre toplam vaka sayısı dün itibarıyla 27 bin 69 ve can kaybı 574 oldu. Sağlık Bakanı ‘henüz salgının başındayız’ dedi. Türkiye yeni vaka bildiren ülkeler arasında dünyada altıncı sıraya kadar yükseldi. Ankara da salgından en çok etkilenen şehirlerimizden, üçüncü sırada olup hastalığın yayılması yönünden en riskli iller arasında sayılıyor.

‘EN KÖKLÜ, KOLAY ULAŞILAN HASTANELERİN KAPATILDIĞI DÖNEM’

Ankara salgına en köklü, en fazla acil hasta karşılayan, kolay ulaşılabilir, üst düzey sağlık hizmeti veren  hastanelerinin kapatıldığı bir dönemde yakalandı. Şehir Hastanesi’nin işleyişinin oturmadığı, ulaşım sorunları, büyüklük, değişik hastanelerden gelen hekimler ve sağlık çalışanlarının entegrasyon ve ortak çalışma alışkanlıklarını geliştiremedikleri, hastaların bu hastaneye gitme konusunda istekli olmamaları nedeniyle diğer hastanelerin iş yükünün arttığı bir Ankara sağlık ortamından söz ediyoruz. Yepyeni, dev gibi, hastaların yoğun olarak yönlendirildiği, ancak sağlık çalışanlarının camlarını açıp havalandıramadıkları, enfekte hastaların yoğunluğundan dolayı kendilerini rahat hissedemedikleri bir hastane ile karşı karşıyayız.

‘YETKİLİLER ÇAĞRILARIMIZA KULAK TIKADI’

Bizler Ankaralı hekimler, sağlıkçılar, mimarlar, mühendisler, şehir plancıları, memurlar, işçiler, öğrenciler, emekliler, kısacası Ankaralılar olarak Şehir Hastaneleri sürecinde mevcut hastanelerimizin kapanmaması için mücadele ettik, Hastanemi Açın Platformu’nda bir araya geldik. Yetkililer çağrılarımıza kulak tıkadı, altı hastanemiz kapandı. Bunlardan biri, Zekai Tahir Burak Kadın Doğum Hastanesi bu zor dönemde can simidi oldu, ne iyi ki tekrar sağlık hizmetleri için kullanılmaya başlandı, karantinaya alınan kişiler ve hastaların tedavisi için kullanılmaya başlandı.

Şimdi bu olağan dışı durumda, sağlık hizmetlerine ihtiyacın arttığı ve artacağı salgın döneminde yaşamsal talebimiz var: Kapatılan diğer hastanelerimizi de açın. Ankara Numune Hastanesi’ni, Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi’ni, Dışkapı Çocuk Hastanesi’ni, Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’ni, Ulus Devlet Hastanesi’ni açın.

‘HASTANELERİMİZ AÇILSIN, GECİKMEDEN ORGANİZE EDİLSİN’

Bunların en azından COVID-19 hastalarının karşılanması; tanısının, tedavisinin, gerekirse yoğun bakım tedavilerinin sağlanması için gecikmeden organize edilmesi, bazılarının COVID-19 haricindeki hastalarımızın güvenle tedavilerini sürdürebilecekleri merkezler olarak hazırlanması çok değerli olacaktır. Şehir Hastanesi ve diğer hastanelerin üzerindeki yükü azaltacaktır.

Bu yaşamsal konuda talebimizi yükseltmek ve çalışmalara katkı vermek üzere Platformumuzun adını Hastanemi Açın Platformu (HAP) olarak değiştiriyoruz.

‘GEÇ OLMADAN, CAN KAYIPLARI ARTMADAN’

Ankaralılar olarak, HAP olarak; kentimizin kolay ulaşılabilir yerlerinde, kapısına kilit vurulmuş durumda boş bekleyen bu hastanelerin yeniden açılması, sağlık hizmetlerine kazandırılması, buralarda çalışacak hekim ve sağlık çalışanlarının organize edilmesi, kent içinde gerekli planlamaların yapılması konularında her türlü katkıda bulunmaya hazır olduğumuzu belirtiriz.

Yetkililere çağrımızı yükseltiyoruz.

Geç olmadan, can kayıpları artmadan,

Kapatılan hastanelerimizi açın!

İMZA VEREN ÖRGÜTLER ŞÖYLE

Meslek Kuruluşları

Ankara Barosu, Ankara Dişhekimleri Odası, Ankara Eczacı Odası, Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, Ankara Tabip Odası, Ankara Veteriner Hekimler Odası, Bilgisayar Mühendisleri Odası, Harita Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Makina Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Peyzaj Mimarları Odası, Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi

Sendikalar

Birleşik Kamu İşgörenleri Sendikaları Konfederasyonu, Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Genel Merkezi, Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Ankara Şubesi, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Ankara Bölge Temsilciliği, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Emekliler Sendikası Genel Merkezi, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Emekliler Sendikası Çankaya Şubesi, KESK Ankara Şubeler Platformu, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Ankara Şubesi, Sosyal İş Sendikası Ankara Şubesi, Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası Ankara 1 nolu Şube, Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası Ankara 2  nolu Şube, Tüm Emekliler Sendikası Genel Merkezi, Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şubesi

Dernekler, Vakıflar, Forumlar, Diğer kuruluşlar

100. Yıl İnsiyatifi, Abdallar Derneği, Alevi Bektaşi Federasyonu, Anadolu Güç Birliği Konfederasyonu, Anadolu Kültür Araştırma Derneği (Aka-Der), Anıtpark Forum, Ankara CUMOK, Ankara Dayanışma Derneği, Ankara Dersimliler Derneği, Ankara Forumu Derneği, Ankara Kuşsaray Dayanışma Derneği, Ankara Vartolular Derneği, Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği, Atatürk İlkeler Topluluğu, Atılım Üniversitesi GSTMF Mimarlık Bölümü Yapı Akustik Laboratuvarı, Artvin Çevre Platformu (ARÇEP), Avrupa Türk Gazeteciler Birliği Türkiye Temsilciliği, Ayrancım Derneği, Bahçelievler Deneme Lisesi Mezunlar Derneği, Batıkent Batı Sitesi Mahalle Meclisi, Batıkent İlk Yerleşim Mahallesi Meclisi, Batıkent Turgut Özal Mahellesi Gönüllüleri, Batıkent Yeni Batı Mahalle Meclisi, Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara Şubesi, Çankaya Kent Konseyi, Çayyolu Semt Meclisi, Çiğdemim Derneği, Çorum Hitit Dernekleri Federasyonu, Demokratik Alevi Dernekleri Ankara Şubesi, Derelerin Kardeşliği Platformu, Devrimci 78’liler Federasyonu, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Derneği, Divriği Kültür Derneği, Eryaman Dayanışması, Esat Ahalisi Kolektifi, Hacıbektaş Hünkar Hacıbektaş Veli Kültür Eğitim ve Dayanışma Derneği, Hacı Bektaş Eğitim ve Kültür Derneği, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Halkevleri, Halkların Demokratik Kongresi ODTÜ Gençlik Meclisi, Hasanoğlan Çalışma Grubu Bileşenleri, Hekimhan Köylü Köyü Sosyal Dayanışma Kültür Derneği, İmranlı Vakfı ve Bağlı 124 Köy Derneği, İstanbul Teknik Üniversiteliler Birliği Derneği, İşçi Dayanışma Derneği Ankara Girişimi, İtfaiye Meydanı Esnafları Yaşatma ve Yardımlaşma Derneği, Karakoçanlılar ve Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği, Kavaklık İnsiyatifi, Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu, Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Derneği Ankara Şubesi, Namık Kemal Mahallesi (Saraçoğlu) Koruma ve Yaşatma Derneği, Nükleer Tehlikeye Karşı Barış ve Çevre İçin Sağlıkçılar Derneği, ODTÜ Mezunlar Derneği, ODTÜ Savunulmalıdır Platformu, Olukman Köy Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı, Sivas İli Gürün İlçesi Yuva Külahlı Köyleri Dernekleri, Sokak Hayvanları İçin Mücadele ve Organizasyon Derneği, Sosyal Demokrasi Derneği, Sosyal Demokrat Avukatlar Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanları Deneği Ankara Şubesi, Topal Karınca Tüketim Kooperatifi, Tüketici Hakları Derneği, Tüketici Hakları Derneği Çankaya Şubesi, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı, Veteriner Hekimler Derneği, Yapı Meslek Lisesi Mezunları Derneği, Yenimahalle Kent Konseyi, Zıtlar Mecmuası

Siyasi Partiler

Birleşik Devrimci Parti Ankara İl Örgütü, Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Örgütü, Cumhuriyet Halk Partisi Altındağ İlçe Örgütü, Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya İlçe Örgütü, Cumhuriyet Halk Partisi Mamak İlçe Örgütü, Cumhuriyet Halk Partisi Nallıhan İlçe Örgütü, Emek Partisi Ankara İl Örgütü, Halkın Kurtuluş Partisi Ankara İl Örgütü, Halkların Demokratik Partisi Ankara İl Örgütü, SOL Parti Ankara İl Örgütü, Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi Ankara İl Örgütü, Türkiye İşçi Partisi Ankara İl Örgütü, Türkiye Komünist Partisi Ankara İl Örgütü, Yeşil Sol Parti Ankara İl Örgütü

 

Yorumlar kapatıldı.