İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye Psikiyatri Derneği, Sağlık Çalışanları için Destek Hattı Açtı!

Türkiye’nin her yerinden tüm sağlık çalışanları 0850 532 66 76 numaralı destek hattına 7/24 ulaşabilecek.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Uzmanlık Dernekleri Eşgüdüm Kurul (UDEK) üyesi Türkiye Psikiyatri Derneği (TPD), koronavirüs salgını ile birlikte yoğun stres ve yük altında çalışan sağlık çalışanları için destek hattı oluşturdu. Türkiye’nin her yerinden tüm sağlık çalışanları 0850 532 66 76 numaralı destek hattına 7/24 ulaşabilecek.

Türkiye Psikiyatri Derneği Ruhsal Travma ve Afet Psikiyatrisi Çalışma Birimi tarafından yapılan açıklamada, “Sağlık çalışanlarının bedensel iyilik hallerini sürdürmeleri kadar ruhsal zorluklarla ilgili de desteklenmesi gerektiği” ifade edildi.

Neden destek hattı oluşturulduğuna ilişkin açıklamada, “COVID-19 salgınıyla birlikte yaşadığımız bu zorlu süreçte tüm sağlık çalışanları yoğun stres ve risk altında görevlerini sürdürmektedir. Sağlık çalışanlarının gerek duyduğu kişisel koruyucu donanımın sağlanması ve bedensel iyilik hallerinin sürdürülmesi kadar yaşadıkları ruhsal zorluklarla ilgili desteklenmesi de gerekmektedir. Sağlık çalışanlarının kendi kurumlarındaki ruh sağlığı uzmanlarından yüz yüze destek alma imkanı sağlanmalıdır; ancak bu kliniklerin de salgın koşullarında işleyişle ilgili farklı düzenlemeler yapmak zorunda kaldığı bilinmektedir” denildi.

Destek hattının sağlık çalışanlarına duyurulmasında başta Türk Tabipleri Birliği olmak üzere sağlık çalışanı meslek örgütlerinin desteğini de aldıkları belirtilen açıklamada, “Pandemi sürecinde çalışan, Türkiye genelindeki tüm sağlık çalışanları için oluşturulmuş bu hat ile çalışma arkadaşlarımıza  bir nebze de olsa katkımız olacağını umuyoruz” dileği ifade edildi.

Yorumlar kapatıldı.