İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pandemi Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Mehmet Ceyhan: ‘Salgının artış dönemindeyiz, daha işin başındayız’

Coronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan  “daha işin başındayız” diyerek ürkütücü bir tablo çizdi. Ceyhan, “65 yaş üstüne uygulanan sokağa çıkma yasağının bir etkisi olmadığını” da söyledi

Sağlık Bakanlığı Coronavirüs Bilim Kurulu Üyesi  ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, küresel salgının Türkiye’ye etkilerine ilişkin olarak “Salgının artış dönemindeyiz. Şu an azalması için bir neden yok. Daha bu işin başındayız. 65 yaş üstüne uygulanan sokağa çıkma yasağının bir etkisi olmadı” dedi.

Dünyayı etkisi altına alan Covit-19 salgınında Türkiye’deki vaka sayısı 30 binin üzerine çıktı, ölü sayısı 649’a yükseldi. Salgın sürecinde gelinen noktayı ve alınan önlemleri Halagazeteciyiz’e değerlendiren Coronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan şu bilgileri verdi:

‘SALGININ ARTIŞ DÖNEMİNDEYİZ’

“Şu anda salgının artış dönemindeyiz. Bu dönemde salgının azalması için bir neden yok. Daha bu işin başındayız. Artışın ne kadar devam edeceğini kimse bilemez. Rakam ve tarih vermek doğru değil. Sadece tahmin yürütülebilir. Bu konuda bilimsel hesaplarını yapabilmek için alınan tedbirlerin ne kadar etkili olduğunu görebilmemiz gerekiyor. Hastalığın kuluçka süresi yaklaşık 5.5 gün olduğu için, uygulanan tedbirlerin etkisini 1 hafta sonra görebiliriz.  Henüz bir yavaşlama söz konusu değil.”

‘SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINA DEVLET KARAR VERECEK’

65 yaş üstü vatandaşlara uygulanan sokağa çıkma yasağının, salgının seyrinde etkili olmadığını kaydeden Ceyhan, “Salgın sürecinde halkın evden çıkmaması lazım. Önce 65 yaş üstüne sonra da 20 yaş altına bu konuda sınırlama getirildi. Şu anda kademeli bir yaklaşım söz konusu. İnsanların evden çıkmamasının hangi yolla sağlanacağı, yasak kapsamının genişletilmesi devletin karar vereceği bir şey” dedi.

‘ŞU AN HİÇBİR İLAÇTA MUTLAK BAŞARI SÖZ KONUSU DEĞİL’

‘Üzerinde çalışmalar devam eden immün plazma tedavisinin, hastalığı geçirip iyileşen kişilerde oluşan antikorların hastalara verilmesi yöntemi” olduğunu da belirten Ceyhan, “Bunlar virüsü nötralize ediyor. Ancak elimizde vaka sonuçları yok. Bu yöntemin de diğer ilaçların da mutlak başarılı olacağını söylemek zor” diye konuştu. Ceyhan, immün plazma yönteminin, kuduz hastalığında gayet başarılı olurken Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığında işe yaramadığını da hatırlattı. “Bu tedavinin uygulandığı hastalardaki sonucu görmek gerekiyor. Bir de Türkiye’de iyileşen hastalar henüz plazma verebilecek düzeye gelmedi. İyileşen hastanın plazma verebilmesi için 20- 30 günlük bir süre gerekiyorG diyen Ceyhan, Türkiye’deki ilk hastaların yeni yeni iyileşmeye başladığını, ilk hastaların sayısı az olduğu için şu an verici olmadığını da dile getirdi. Ceyhan, bu yöntemin gelişmesi için zaman gerektiğini de sözlerine ekledi.

Yorumlar kapatıldı.