İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sokak hayvanları genelgesinin adı var, yaptırımı yok

HAYTAP Ankara Temsilcisi Pelin Sayılgan: “Genelgenin yaptırımı olmalı, bunun için ödenek ayrılmalı”

HAYKONFED Başkan Yardımcısı Haydar Özkan:
“Hayvanların bakım, tedavi ve beslemelerini yapmayan belediyelere ceza uygulanmalı”

Hayvanseverler, İçişleri Bakanlığı’nın sokak hayvanlarının beslenmesi konusunda yayımladığı genelgeden memnun ancak genelgenin yaptırımı olması gerektiği görüşünde.

Coronavirüs salgını sonrası bir yandan insanların evden çıkmakta zorlanması diğer yandan da restoran ve kafe gibi alanların kapatılması sonucu, sokakta yaşayan hayvanların yiyecek bulması zorlaşmıştı. Hayvanseverlerin çağrıları üzerine, İçişleri Bakanlığı konuyla ilgili  yayımladığı genelge ile sokak hayvanlarının beslenmesi konusunda valilik ve kaymakamlıkların devreye girmesini sağladı.

Ancak hayvanseverler, alınan önlemlerin yeterli olmadığı görüşünde. HAYTAP Ankara Temsilcisi Pelin Sayılgan, genelgenin yaptırımı olması gerektiğini belirtirken, HAYKONFED Başkan Yardımcısı Haydar Özkan da “Hayvanların bakım, tedavi ve beslemelerini yapmayan belediyelere ceza uygulanmalı” açıklamasında bulundu.

‘BESLEME İÇİN ÖDENEK AYRILSIN’

HAYTAP Ankara Temsilcisi Sayılgan, İçişleri Bakanlığı’nın genelge ile hayvanların beslenmesi için valilik ve kaymakamlıklara verdiği göreve atıf yaparak, “Ancak Karaburun’daki temsilcimize kaymakamlıktan ‘Bizim ödeneğimiz yok, belediyelerden yardım alın’ yanıtını vermişler. Birçok kentte belediyeler bu çalışmalara destek oluyor ama bütçeleri sınırlı” dedi. TBMM Hayvan Hakları Komisyonu ile de görüştüklerini aktaran Sayılgan, “İçişleri Bakanlığı genelge yayımladı ama yaptırımı yok. Şu an barınaklar yüzde 10 kapasite ile çalışıyor. Kısırlaştırma işlemi yapılmıyor. Dolayısıyla sokak hayvanları büyük bir şekilde üremeye başladı” diye hatırlattı.

Tarım Bakanlığı’nın özel kliniklere bir ödenek ayırmasını, bu konuda yetkilendirme yapmasını isteyen Sayılgan, o zaman hayvan hakları savunucularının, gönüllülerin, sahada çalışan kişilerin kendi mıntıkasındaki hayvanları en azından bu özel kliniklerde kısırlaştırabileceklerini söyledi. Sayılgan şunları ifade etti: “Birincisi bu genelgenin yaptırımı olması, uygulanması için ödenek sağlanması, ikincisi özel kliniklere ödenek ayrılması lazım. Bu talepleri ilettik. Genelgenin uygulanabilirliğinin de sağlanması lazım.”

BELEDİYELERE CEZA UYGULANMALI

HAYKONFED Başkan Yardımcısı Haydar Özkan da İçişleri Bakanlığı’nın genelgesini “olumlu” bulduğunu söyledi. Özkan, bundan sonra vatandaşların telefon ve internet gibi yollarla kaymakamlıklara başvurarak, hayvanların beslenmesi talebinde bulunabileceklerini ifade etti.

Kimi belediyelerin barınakları kapattığını belirten Özkan, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’nün genelgesi ile bunun son bulacağını, genelge ile Genel Müdürlüğe bağlı 15 bölge ve 159 şefliğin, kendi bölgesindeki barınakları günlük olarak ziyaret edip rapor hazırlayacağını söyledi. “Bu çok olumlu bir gelişme” diyen Özkan, belediyelerin barınakları kapatma ve hayvan hakları konusundaki ihmallerinin de cezalandırılması gerektiği görüşünde. Özkan, “Belediyeler yasasına, hayvanları kısırlaştırmayan, bakım, tedavi ve beslemesini yapmayan belediyelere ceza uygulanmasına ilişkin madde eklenirse bu sorun kökten çözülmüş olur” önerisi getirdi.

DİYANET’E ‘HAYVAN HAKLARI’ TALEBİ

Bu süreçte hayvanlara yönelik hassasiyet gösterilmesi konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı ile görüşmeler yaptıklarını da belirten Özkan, “Corona salgını döneminde, camilerden yapılan dua ve anonslar aracılığı ile vatandaşlara hayvanların aç bırakılmaması, hayvanlara eziyet edilmemesi ve hayvan haklarının gözetilmesi konusunda çağrı yapılması taleplerimizi ilettik” dedi.

Yorumlar kapatıldı.