İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ATO Sordu: ‘Sağlık çalışanları için tarama testi neden durduruldu?’

ATO, gece gündüz demeden, 24 saat kesintisiz sağlık hizmeti veren acil servis çalışanları için çözüm istedi. “Sağlık çalışanları için tarama testi neden durduruldu?” diye soran ATO, sağlık çalışanlarının tehdit altında olduğuna dikkat çekti.

Ankara Tabip Odası (ATO), Sağlık Bakanlığı ve Ankara İl Sağlık Kurulu’na, gece gündüz demeden, 24 saat hizmet veren 112 acil servis grubuna tarama testi uygulamasının neden sona erdirildiğini sordu.

ATO’dan yapılan açıklamada, acil servis sağlık çalışanlarının gece gündüz demeden 24 saat kesintisiz ve zor şartlar altında hizmet ürettiklerine dikkat çekildi. “112 acil olarak isimlendirilen, ambulans şoföründen, paramedikine, sağlık memurundan, hekimine ve acil tıbbi teknisyenine sağlık çalışanları sürekli mobil hizmet vermektedir” denilen açıklamada, sağlık alanında yaşanan şiddetle en fazla 112 acil servis çalışanlarının karşı karşıya kaldığı, çalışma sürelerinin büyükçe bir kısmını da araçta ve yollarda geçirdikleri için kaza geçirme risklerinin de yüksek olduğu  aktarıldı.

Başka birinin hayatını kurtarabilmek için her semtte, her ortamda canla başla çalışan, sağlık ve yaşam hakları sürekli tehlike altında olanın da yine bu grup sağlık emekçileri olduğunun dile getirildiği açıklamada;  “Covid- 19 pandemisi tüm dünyayı etkilediği gibi  ülkemizde de etkisini giderek artırmaktadır. Bu süreçte Covid-19 hastasıyla temas riski en yüksek grup olan sağlık çalışanları arasında 112 acil ekipleri de bulunmaktadırlar. Zaman zaman uzayan mesai sürelerinden ve olayın aciliyetinden ötürü kişisel koruma ekipmanları tamam olsa bile; dikkatleri dağılmakta , dirençleri düşmekte ve bulaş oranı yükselmektedir . Kendileri, aileleri, hastaları ve toplum için ciddi bulaş kaynağı olma riski taşımaktadırlar” denildi.

EN YÜKSEK RİSK GRUBU OLDUĞU HALDE…

5 Nisan 2020 tarihinden itibaren Ankara’da yüksek risk grubu olan sağlık çalışanlarına yönelik corona virüs tarama testi (pcr) uygulamasının başlatılmasını sevinçle karşılayıp, uygulamanın Covid-19 hastasına temas ihtimali en yüksek olan 112 acil servisi çalışanlarından başlatılmasını çok anlamlı buldukları belirtilen açıklamada şu eleştiri yer aldı: “Ancak Ankara’da 112 acilde çalışan sayıları yaklaşık 1200 civarında olan bu sağlık çalışanlarının 1/4’üne yapılan testlerin ilk verileri 7 Nisan’da il sağlık idarecilerine ulaşmaya başlamış. Test sonuçları belli olan ilk grup sağlık çalışanları arasındaki 9 kişinin pcr test sonuçları pozitif çıkması üzerine tarama testi uygulaması ne yazık ki durdurulmuştur.  Bunu vahim ve akıl almaz bir durum olarak değerlendiriyoruz.”
Açıklamada, “Bu sonuçların Türkiye’de ilk resmî vaka açıklandığı günden itibaren sağlık meslek emek örgütlerinin ısrarla şeffaflık ve yaygın test konusundaki ısrsrlarının haklılığının bir göstergesi olduğu” yorumu yapıldı.

‘SAĞLIK ÇALIŞANLARINI KORUMAZBSANIZ…’

Pandemi sürecinde en ciddi risk altındaki  grubun sağlık emekçileri olduğunu defalarca vurguladıkları kaydedilen açıklamada, “Şayet onları koruyamazsanız toplumu korumanızın mümkün olmayacağını da hatırlatık. Sağlık çalışanları hasta olduklarında sağlık insan gücü kaybının yaşanacağını, bu durumun pandemiyle mücadeleyi sekteye uğratacağını ifade ettik. Toplumsal yarar açısında pandemi sürecini iyi yönetmenin, ancak epidemiyolojik veriler ışığında hareket etmekle mümkün olabileceğini söyledik/söylüyoruz. Ne yazık ki gelinen bu nokta  söylediklerimizin göz ardı edildiğinin açık bir göstergesidir. Toplum yararı değil, politik çıkarlar  düşünüldü ve düşünülmeye devam ediyor” ifadelerine yer verildi.
ATO açıklamasında Sağlık Bakanlığı ve Ankara ili sağlık yöneticilerine şu sorular yöneltildi:

ATO’NUN CEVAP BEKLEDİĞİ SORULAR

– Tarama testi uygulamasını 112 acil grubunda neden durdurdunuz?
– Sizler için sağlık çalışanları ve toplum sağlığı mi?  Yoksa istemediğiniz şekilde sonuçlar çakınca istatistik verilerinizin bozulacağı kaygısı mı önemli?
– Amacınız sağlık çalışanlarının ve halkın sağlığı  korumak mı, yoksa rakamsal verileri korumak mı?
– Sağlık çalışanları içerisinde en yüksek temas ve bulaşma riski taşıyan; Covid-19 için en yüksek risk grubuna hizmet veren ( kronik, yaşlı, kalp krizi, inme ve trafik kazası gibi), 112 acil çalışanlarını bundan sonra nasıl koruyacaksınız?
– Bu süreçte test edilmediği için Virüs taşıyıp taşımadığını bilemediğiniz, ancak gittiği her yere virüs bulaştırma riski bulunan 112 çalışanlarını acil sağlık yardımı taleplerine gördermeye devam edip virüsü kronik ve acil hastalara bulaştırarak ölümlere neden olacağınızın farkında mısınız?
– Bu uygulamayı durdurma nedenlerinin en başında yetişmiş sağlık personelinin eksikliği olduğunu biliyoruz.
– Anayasanın iptal kararına rağmen, hukuki hiçbir dayanağı olmayan, antidemokratik  uygulama olan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından ne zaman vazgeçeceksiniz?
– KHK ile ihraç ettiğiniz, haklarında kesinleşmiş hükmü olmayan 15 bin civarında sağlık emekçisini en çok ihtiyaç olan bu süreçte göreve başlatmak için neyi bekliyorsunuz?
– Bu sonuçlara göre toplum sağlığı için risk ve virüsü her ortama taşıma ihtimali yüksek olan sağlık emekçilerine tarama testi uygulamasını  yeniden başlatacak mısınız?
– Şayet tarama testini yeniden başlatacaksanız, sizi başlama tarihini kamuoyuna deklare etmeye davet ediyoruz.
– Eğer, yeniden tarama testi yapmayı düşünmüyorsanız bunun için mantıklı ve makul bir açıklamanız olacak mı?

 

Yorumlar kapatıldı.