İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TTB: Salgının geldiği noktada, Sağlıkta Dönüşüm Programından vazgeçilmelidir

TTB: Salgının geldiği noktada, Sağlıkta Dönüşüm Programından vazgeçilmelidir

Türk Tabipleri Birliği, (TTB) 2003 yılından bu yana Türkiye’de uygulanmakta olan Sağlıkta Dönüşüm Programının (SDP) Coronavirüs salgınıyla mücadelede başarısız olduğunu belirterek, “Salgının geldiği noktada, Sağlıkta Dönüşüm Programından vazgeçilmelidir” açıklamasında bulundu.

TTB’den yapılan yazılı açıklamada birinci basamak sağlık hizmetlerinin sunulduğu sağlık ocaklarının, SDP ile coğrafi bölge ve nüfus temelli örgütlenme yapısının ortadan kaldırıldığı ifade edildi. Açıklamada, “SDP ile birinci basamak sağlık hizmetlerinin temel özellikleri olan erişilebilirlik, kapsayıcılık, eşgüdüm ve süreklilik sistemsel olarak zayıfladı, coğrafi bilgi sistemi yok edildi” ifadesine yer verildi.

TEMASLI HASTALARIN BELİRLENMESİ GECİKİYOR

Açıklamada, salgının Türkiye’de yayılmasından haftalar sonra ilçe sağlığı merkezleri tarafından, aile sağlığı merkezleri ile iş birliğine gidilmeden filyasyon (hastalığın kaynağını bulma) çalışmalarının başladığı belirtilerek, “Salgınla mücadelede büyük önem taşıyan temaslı belirlenmesi ve kontrolü aile hekimlerinin katkısı alınamadan sürdürüldüğü için, temaslıların belirlenmesi ve izolasyonu gecikmektedir. Ülkemizde Şubat ayı ve Mart ayı başında yapılması gereken bu konudaki hazırlıklar ne yazık ki yetersiz hatta başarısızdır” denildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından, pozitif vakaların temas ettiği kişilere yönelik çalışma yapılabilmesi için aralarında bir doktorun da bulunduğu ekipler oluşturulmaya çalışıldığı ifade edilen açıklamada, “Oysa bölge tabanlı sağlık ocağı sistemi yok edilmemiş ve sağlık ocakları her açıdan desteklenmiş olsaydı, daha önceki pek çok salgında deneyimlendiği gibi, yeni ekipler kurmaya gerek olmaksızın zaman yitirmeden temaslı takibi ve kontrolü yapılması mümkün olabilirdi” ifadesi yer aldı.

SDP’DEN VAZGEÇİLMELİ

SDP’nin mevcut pandemi programlarının uygulanması için de yeterli bir program olmadığı vurgulanan açıklamada, “SDP’den ivedi olarak vaz geçilmesini, kamu-özel ortaklığı adı altında milyarlarca dolar maliyetli işletmelerin hızla kamu hastanelerine dönüştürülmesini, sağlık hizmetlerinin finansmanının genel bütçeden sağlanmasını ve zaman geçirmeden bölge tabanlı aile hekimliği sistemine geçilerek kişiye, topluma ve çevreye yönelik hizmetlerin, ekip tarafından bütünleşik biçimde sunulmasının sağlanmasını öneriyoruz” denildi.

Yorumlar kapatıldı.