İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yandaş müteahhide, salgından önce haber uçtu

Türkiye’de henüz Koronavirüs vakası görülmeden önce, Rönesans Holding’in İstanbul’da kurulacak hastaneler için teklif topladığı ortaya çıktı.

Koronavirüs salgınından ilk haberi olan yandaş müteahhitler oldu. İstanbul’da kurulacak olan iki sahra hastanesini inşa edecek olan Rönesans firması, Türkiye’de henüz Koronavirüs vakası görülmeden ve ilgili hastanelerin kurulacağı kamuoyu ile paylaşılmadan önce malzeme ve ekipman arayışına girişti.

Küresel Koronavirüs salgını Türkiye’de şu ana kadar 40 binden fazla vaka ve bine yakın ölüme yol açtı. Salgın ile birlikte sağlık kuruluşlarında önemli bir yoğunluk yaşanırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, birkaç gün önce, İstanbul Yeşilköy ve Sancaktepe’de iki yeni sahra hastanesi kurulacağı bilgisini paylaştı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, İstanbul’da Yeşilköy ve Sancaktepe’de sahra hastaneleri kurulması işinin, ihalesiz olarak Rönesans Holding’e verildiğini duyurmuştu. Özel, söz konusu firmanın 10 Mart tarihinden itibaren, yapılacak hastaneler için ekipman, malzeme ve işçi konusunda piyasadan teklif toplamaya başladığını söylemişti.

İLK HABER RÖNESANS’A UÇTU

Ancak Rönesans’ın piyasadan teklif toplamaya, Türkiye’de henüz Koronavirüs vakası görülmeden önce, yani 10 Mart’ta başlaması, salgının Türkiye’de geleceği noktayı önceden bildiği yorumlarına yol açtı. Yandaş firmanın toplam 2 bin yatak kapasiteli iki sahra hastanesi için, hastalığın ortaya çıkışından önce girişimlerde bulunmasını da değerlendiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel “Bilim kurulu öngörmüştür. Bunun bir tek Rönesans ile paylaşılmış olması çok büyük bir hata” değerlendirmesinde bulundu.

SARAYI DA YAPAN FİRMA

Rönesans Holding, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı yapan müteahhit firma olarak da biliniyor. Firma kamu -özel ortaklığı yöntemi ile hayata geçirilen bazı şehir hastanelerinin yanı sıra çok sayıda AVM’nin yapımını da üstlenmişti.

Yorumlar kapatıldı.