İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

31 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildi

31 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildi

İçişleri Bakanlığı, bu geceden 12 Nisan saat 24.00’e kadar 30 büyükşehir ile Zonguldak’ta, il sınırları içinde sokağa çıkma yasağı getirdi.

İçişleri Bakanlığı genelgesine göre, fırınlar, tüm sağlık ürünleri ve tıbbi malzemelerin üretiminin yapıldığı iş yerleri, kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, akaryakıt istasyonları ve dağıtım şirketlerinin açık kalacağı belirtildi.

Yasak kararı halkı sokaklara döktü. Haberi duyan vatandaşlar birçok ilde sokakları, market ve fırınları doldururken, ne mesafe kaldı ne virüsü bulaştırma riski…

İçişleri Bakanlığı korona virüsü salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamında büyükşehir statüsündeki 30 il ile Zonguldak’ta bu geceden 12 Nisan Pazar saat 24.00’e kadar kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Yasak valiliklere gönderilen genelge ile duyuruldu. Yasak kapsamındaki 31 il şöyle; Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ile Zonguldak.

Genelgede, “Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda; salgının/bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma adına birçok tedbir kararı alınarak hayata geçirilmiştir” denildi.

 AÇIK OLACAK İŞ YERİ, İŞLETME VE KURUMLAR

Genelgede açık olan kurumlar şöyle sıralandı;

“a) Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamül ruhsatlı işyerleri,

  1. b) Tüm sağlık ürünleri ve tıbbi malzemelerin (tıbbi maske dahil) üretiminin yapıldığı işyerleri,
  2. c) Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler,
  3. d) Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları (huzurevi, yaşlı bakım evi, rehabilitasyon merkezleri, acil çağrı merkezleri vb.)
  4. e) Her bir 50.000 nüfusa bir adet olmak üzere göre valilikler/kaymakamlıklar tarafından belirlenecek akaryakıt istasyonu ve veteriner klinikleri,
  5. f) Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (Tüpraş, termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi)
  6. g) PTT, Kargolar vb dağıtım şirketleri,
  7. h) Hayvan barınak, çiftlik ve bakım merkezleri.”

İSTİSNA KAPSAMINDA OLANLAR

Genelge ile sokağa çıkma yasağından istisna olan vatandaşlar için de şu ifadeler kullanıldı:

“a- Bu genelgenin (2) numaralı başlığında yer alan “Açık Olacak İşyeri, İşletme ve Kurumlarda” yönetici, görevli veya çalışanları,

b- TBMM çalışanları,

c- Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar,

d- Acil çağrı merkezler çalışanları,

e- Birinci derece yakınlarının cenaze defin işlemlerini gerçekleştirecek ve katılacak olanlar,

f- Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması gereken tedarik sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar,

g- Ürün ve/veya malzemelerin naklinde lojistiğinde yurt içi ve dışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar,

h- Gazete, radyo ve televizyon kuruluşlarında görevli olanlar,

i- Yaşlı bakımevi, huzurevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri vb. sosyal koruma/bakım merkezleri çalışanları,

j- PTT, kargo ve su dağıtım şirketi çalışanları,

k- Demirçelik ve cam sektörü vb. sektörlerde faaliyet yürüten işyerlerinin, fırın, soğuk hava depoları gibi çalışması zorunlu bulunan

l- Bozulma riski bulunan tarım ve hayvancılık ürünlerinin hasatında çalışacaklar,

m- Fırınlarda üretilen ekmeğin dağıtımında görevli olan araçlar ve çalışanlar,

n- Kızılay koordinesinde kan ve plazma bağışı için randevusu olanlar.”

Valiliklere, tedbirleri uygulaması ve “gerekli kararların ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması” talimatları da verildi.

HALK SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Büyükşehirlerde pazartesi gününe kadar sokağa çıkma yasağı ilan edileceği haberini alan vatandaş ise marketlere, fırınlara koştu. Yasağın iki saat kala ilan edilmesi tepkileri artırırken, sokakları, market ve fırınları dolduran vatandaş ne virüsün bulaşma riskine, ne sosyal mesafeye dikkat etti.

İÇİŞLERİ BAKANINDAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise televizyon kanallarında yaptığı açıklamalarda , “Paniğe gerek olmadığını ve fırınların açık olacağını” söyledi. “Sokağa çıkma yasağı, pazardan itibaren devam edecek diye telaş söz konusu olmasın. Pazar saat 24.00 itibarıyla bitecektir. Milletimizin telaşı var bunu da normal karşılıyorum ama bu telaşa gerek yok. Yarın fırınlar açık, kendi araçlarıyla ekmek dağıtabilecekler. Marketlerde veya birtakım fırınlarda oluşturulan bu kalabalığa gerek olmadığını, herkesin sakin olması gerektiğini ifade ediyorum” çağrıları yaptı.

Yorumlar kapatıldı.