İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

63 milyon evde kaldı, 3 bine yakın kişiye ceza kesildi

31 ili kapsayan sokağa çıkma yasağının bu gece sona ermesi bekleniyor.

Yurt genelinde 31 ilde uygulanan sokağa çıkma yasağının bu gece sona ermesi bekleniyor. İçişleri Bakanlığı verilerine göre yasak kapsamında 63 milyon 640 bin vatandaş evden dışarı çıkmadı. Yasağa uymayan 2 bin 756 kişiye de işlem yapıldı.

Dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs salgını, 11 Mart tarihinden bu yana Türkiye’de de görülmeye başlandı. Cuma günü vaka sayısının 47 bin 29’a ölü sayısının da bin 6’ya yükselmesinin ardından İçişleri Bakanlığı 31 ilde iki gün süreyle sokağa çıkma yasağı ilan etti.

11 Nisan Cuma günü saat 00.00’da başlayan sokağa çıkma yasağının, iki saat kala kamuoyuna duyurulması ise tartışma yarattı. Nüfusun kalabalık olduğu semtlerde vatandaşlar ihtiyaçlarını karşılamak için market ve fırınlara hücum etti. Oluşan görüntüler, Corona tedbirleri arasında yer alan “sosyal mesafe”nin hiçe sayıldığını ortaya çıkardı.

FIRSATÇILAR İŞBAŞINDAYDI

Yasağın duyurulmasının ardından vatandaşlar temel ihtiyaçları için fırın ve marketlere akın ederken, bazı esnaflar bu durumu suiistimal etmeye çalıştı. İstanbul Bakırköy’de 1.5 liralık ekmeği 5 liraya satan fırın hakkında işlem yapıldı.

BİLİM KURULU DA RAHATSIZ

Yasağın geç duyurulması ve vatandaşların maskesiz ve korunmasız olarak marketler önünde yığılması, Sağlık Bakanlığı Pandemi Bilim Kurulu üyeleri arasında da rahatsızlık yarattı. Bazı bilim kurulu üyelerinin oluşan manzara karşısında istifa etmek istediği, ancak Bakan Fahrettin Koca’nın iknaları sonucu istifadan vazgeçtikleri ifade edildi. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü de, oluşan manzaranın virüsün yayılmasına yol açacağını belirterek, “İyi gidiyorduk, ama bugünkü karar sonrası sokağa taşan insanların etkilerini maalesef bir kaç hafta sonra acı şekilde yaşayacağız. Gelen görüntüler çok vahim,  gerçekten çok üzgünüm” açıklamasında bulundu.

AKP VE MHP’DEN DE TEPKİ

Yasağın bu şekilde ilan edilmesi AKP ve MHP içinde de tartışmalara yol açtı. AKP’ye yakınlığı ile bilinen akademisyen Selman Öğüt, yasakla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Kimi diyor ki gece 02.00’da ilan edilmeliydi. Kimi diyor ki iki hafta önce duyurulmalıydı. Ama böyle ilan edilmemesi gerektiği açık” ifadesini kullandı. MHP Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Erkan Haberal da sosyal medya hesabından yasağa ilişkin olarak, “Günlerdir gece gündüz demeden canlarını ortaya koyan sağlık çalışanlarının emeklerine yazık oldu” paylaşımında bulundu.

BAKAN SOYLU: ELEŞTİRİLERİ KABUL EDİYORUM

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yasağın duyurulmasının ardından yaşanan izdiham görüntüleri ile ilgili olarak, “Zamanlaması açısından alınan karar, bakanlığımıza ait bir karardır. Bir kez daha söylüyorum: Eleştirileri de aldım kabul ettim. Hakaretleri de kabul ettim” dediği öğrenildi.

Yorumlar kapatıldı.