İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sokağa çıkma yasağı istifa getirdi;  İçişleri Bakanı Soylu istifa etti

Coronavirüs nedeniyle hafta sonu sokağa çıkma yasağı ilan eden ve yasağı, başlamasından 2 saat önce kamuoyuna duyuran İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaşananlara tepkilerin yükselmesi üzerine istifa etti.

Cuma günü yurt genelinde Coronavirüs vakaları 47 bin 29, ölü sayısı da bin 6’ya ulaşmıştı. Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı tarafından 31 ilde 11 Nisan Cumartesi saat 00.00’dan 13 Nisan Pazartesi 00.00’a kadar 48 saatlik sokağa çıkma yasağı ilan  edildi.

Ancak yasağın, başlangıcından sadece 2 saat önce duyurulması, temel ihtiyaçlarını karşılamak için pek çok yerde vatandaşların sokağa çıkmasına, maske gibi önlemler almadan market ve fırınlar önlerinde, sosyal mesafeye uymadan uzun kuyruklar oluşmasına neden olmuştu.

Konuyla ilgili eleştirilerin ardından İçişleri Bakanı Soylu görevinden istifa ettiğini duyurdu.

‘SAYIN CUMHURBAŞKANIM BENİ BAĞIŞLASIN’

Soylu görevinden istifa ettiğini şu sözlerle duyurdu:

“Gayretle ve titizlikle yürütülen bir süreçte, tamamen salgının önlenmesine yönelik hafta sonu sokağa çıkma (yasağı) kararının uygulanmasının sorumluluğu, her yönüyle şahsıma aittir. Başlangıçta kısıtlı saatlerde de olsa ortaya çıkan görüntüler, mükemmel yönetilen bu süreçle uyuşmadı. Yaşadığım onca tecrübe, sorumluluk kısmı üzerimizde olan  bu olayda, böyle görüntülere yol açmamalıydı. İyi niyetle, hafta sonunda salgını ve bulaşı  bir nebze durdurabilmek adına atılan bir adımdı. Hiç bir zaman zarar vermek istemediğim Aziz Milletimiz, hayatımın sonuna kadar da sadık olacağım Sayın Cumhurbaşkanım beni bağışlasın… Onurla yürüttüğüm İçişleri Bakanlığı görevimden ayrılıyorum. Tüm dostlara, mesai arkadaşlarıma Allahaısmarladık. Allah milletimizi korusun.”

‘CUMHURBAŞKANIMIZIN TALİMATIYLA’ DEMİŞTİ

Bakan Soylu yasağın ilan edildiği gün yaptığı açıklamada ise “İşin başından itibaren sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla gerçekleşen bir süreç yönetimi ortada. Akşamüstü sayın cumhurbaşkanımızın talimatı çerçevesinde hafta sonu itibariyle 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Vatandaşlara çağrım şudur, bir telaşa gerek yok” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

Yorumlar kapatıldı.