İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

THK uçaklarının satışa çıkarılmasına tepki: “Yangın söndürmede talan ve peşkeş süreci başlayacak”

THK uçaklarının satışa çıkarılmasına tepki gösteren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, yangın söndürmede talan ve peşkeş sürecinin başlayacağına dikkat çekti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca da “THK ile ilgili sürecin şeffaf yürütülmesi şarttır” dedi.

Türk Hava Kurumu’na (THK) ait uçakların satışa çıkartılmasına tepki geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, THK ile ilgili süreçlerin şeffaf yürütülmesi gerektiğini belirtirken Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan da, “Yangın söndürmede talan ve peşkeş süreci başlayacak uyarısı yaptı.

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan ihale ilanında THK’ye ait bazı taşınmazlar ile yangın söndürmede kullanılan hava araçlarının satışa çıkarılacağı belirtildi.

THK’ye ait malların satışına tepki gösteren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan, “Türk Hava Kurumu 75. yılında hazin bir sona doğru sürükleniyor. Orman yangınlarında kullanılan 11 uçak 13 Nisan 2020’de satışa çıkarılıyor. Halka ait öz varlıklarımız satılıyor ama Rusya’dan yine halkın vergilerinden oluşan kamu varlığımızdan savurganca harcamalar yapılarak yangın söndürme uçakları kiralama ihalesi yapılıyor. Kamu malımız elden çıkarılıyor” açıklamasında bulundu.

TALAN VE PEŞKEŞ SÜRECİ BAŞLAYACAK

Türk Hava Kurumu’nun Avrupa’nın en büyük Amfibiki Yangın Hava Söndürme Filosu’na sahip olduğunu ifade eden Candan, “Filo uçaklarının satışı ile yangın söndürmede yeni bir talan ve peşkeş sürecinin başlayacağı aşikardır. Yangın söndürme hava araçları ve ülkenin muhtelif yerlerinde bulunan onlarca THK taşınmazının satışa çıkartılması ülkeye ve kurucu değerlere ihanettir” dedi.

THK İHALEYE GİRMİYOR

Geçtiğimiz yıl 500 hektarın üzerinde ormanın kül olduğunu ve THK’nin elinde bulunan hiçbir hava aracını kullanmamakta direndiğini hatırlatan Candan, “Tarım ve Orman Bakanlığı, 2020 yazı için yine yangın söndürme uçağı kiralama ihalesi açarak, öz varlıklarımızın elden çıkarılarak, milyonlarca döviz karşılığında halkın parasını savurganca kullanma hakkını kendisinde görebiliyor. Artık bu savurganlığa ve öz varlıklarımızın kaybına dur deme zamanı geldi. Açılan kiralama ihalesi de nerede ise adrese teslim, hazırlanan teknik şartname 4 adet jet amfibi uçağını tarif ediyor ve ilginçtir ki bu uçaklar sadece Rusya’da var. Türk Hava Kurumu bu sebeple ihaleye giremiyor” ifadesini kullandı.

SÜRECİN ŞEFFAF YÖNETİLMESİ ŞART

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca da, THK’nin en çok son yıllarda kamuoyunca en çok tartışılan kurumlardan biri haline geldiğini belirtti. Geçtiğimiz yıl meydana gelen orman yangınlarında kuruma ait uçakların kullanılmamasının tepkiye yol açtığını anımsatan Karaca, “THK’nin mallarının satışa çıkarılmasının nedeninin, ihale bedellerinin ve elde edilen gelirlerin nereye harcandığının kamuoyuyla paylaşılması gerekmektedir. Cumhuriyetimizin en önemli kurumlarından biri olan THK ile ilgili her sürecin şeffaf yönetilmesi ve kamuoyunun  bilgilendirilmesi şarttır” çağrısı yaptı.

 

Yorumlar kapatıldı.