İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gazetecilere de, siyasetçilere de, düşünce ‘suçu’na da ‘af’ yok…

Siyasi mahkumları kapsam dışı bıraktığı ve “örtülü af” getirdiği gerekçesiyle tartışmalara neden olan yeni infaz düzenlemesinin meclis genel kurulu’ndaki görüşmeleri devam ediyor.

70 maddeden oluşan taslağın kimi maddelerinde değişikliğe gidilerek MİT Kanunu’na karşı işlenen suçlarda üçte iki olarak uygulanan infazın, yasa teklifinde 1/2’ye indirilmesini öngören düzenlemeden vazgeçildi. Bu değişikliğe göre MİT Yasası’na karşı suç işlemekten tutuklu bulunan gazeteciler Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Hülya Kılınç ve Murat Ağırel gibi isimler infaz indiriminden yararlanamayacak.

‘DÜŞÜNCE SUÇLULARI ÇIKAMAYACAK’

Bir haftadır Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmeye devam eden ve 55 maddesi yasalaşan yeni infaz düzenlemesi ile yaklaşık 90 bin mahkumun tahliye edilmesi bekleniyor. Ancak bu yasadan siyasi mahkumlar ile gazetecilerin yararlanamaması “eşitsizliğe” yol açtığı gerekçesi ile muhalefet partileri tarafndan eleştiriliyor.

MİT Kanunu kapsamındaki suçlarla ilgili maddede değişikliğe gidilmesi üzerine  CHP Milletvekili Utku Çakırözer Meclis Genel Kurulu’nda  yaptığı konuşmada “MİT Kanunu kapsamındaki suçlar kapsam dışına çıkarıldı ve böylece Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Hülya Kılınç gibi meslektaşlarımız eğer bu maddeyle ilgili bir yargılama olması durumunda maalesef bu infaz indiriminden faydalanamayacak. Kimler faydalanıyordu bir kere daha tekrar edeyim: Yağmacılar, çeteciler, hırsızlar, rüşvet verenler, irtikap suçu işleyenler, kadını ölüme itenler, dayak atanlar, uyuşturucu satıcıları, aklınıza gelebilen her türlü suçtan hüküm giymiş olanlar çıkarken maalesef düşünce suçluları çıkamayacak” dedi.

‘SADECE 1 MADDE KORONAYLA İLGİLİ’

Devam eden görüşmelere açıklama yapan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da “70 maddelik İnfaz Yasa Teklifinde sadece 1 madde Korona ile ilgili” dedi.  Ölümlerin artmaması için daha iyi bir yönetime ve daha güçlü tedbirlere ihtiyaç olduğunu söyleyen Beştaş, infaz yasasıyla ilgili normal zamanlarda kabul edilmeyecek, tartışılacak bir paketin COVID-19 ile birlikte Meclis gündemine bomba gibi konulduğunu ifade etti. Beştaş, “70 maddeden söz ediyoruz. Bunu kamuoyuna açıkladıklarında Korona salgını nedeniyle tutuklu ve hükümlülerin dışarıyı çıkarılması için olduğunu iddia ettiler. Ama koca pakette, 70 maddelik pakette sadece tek bir madde var Korona salgınıyla ilgili, o da 13’üncü madde. Bu kadar can pazarı yaşanırken, AKP ve MHP’nin derdi kendi 70 maddelerini Meclis’ten geçirmek” açıklamasını yaptı.

DÜŞÜNCEYE AF YOK FİİLE VAR…

Beştaş, maksimum 3 madde ile cezaevlerinde bulunan 295 bin mahkumun yaşam hakkının güvenceye alınabileceğini belirterek, “70 maddeye ihtiyacımız yok. Bütün Türkiye ev hapsindeyken hiçbir tutuklu ve hükümlünün kaçması söz konusu değil” dedi. Beştaş şunları söyledi:

“Ölüme sebebiyet verme, yaralama suçları serbest bırakılıyor ama gazeteciler içeride kalacak. Bu af yasasında söze af yok, düşünceye af yok, ifade özgürlüğüne af yok, örgütlenme özgürlüğüne af yok, siyaset yapma hakkına af yok. Demokratik sayılan hiçbir fiile ve daha doğrusu söze ve etkinliğe af yok. Ama fiile af var. Bir hukuk deyimidir fiil demek. Yani birinin ölümüne sebep olmak, birini yaralamak, birinin çocuğunu kaybetmesine vesile olmak affedilebilir ya da bir mafya lideri olan ya da bu konuda bazı baronlar affedilebilir, izinli olabilir, ev hapsine çıkabilir. Ama bununla ilgili iktidarı tek bir cümle ile eleştiren ona muhalefet eden herkes bu özel af kapsamının dışındadır.”

Yorumlar kapatıldı.