İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Polis baskısı altında ‘Hastanelerimizi açın’ eylemi

Hastanemi Açın Platformu (HAP)  çağrısı ile Numune Hastanesi önünde yapılmak istenen basın açıklaması polis engeliyle karşılaştı. Hastane önüne adeta yığınak yapan polis, açıklamaya engel olmaya çalıştı. Polis  gazetecilerin görüntü almasını engellerken, milletvekillerinin açıklamasına ise izin vermek zorunda kaldı. Görüntüleri ise platform üyeleri çekmek zorunda kaldı.

Hastanemi Açın Platformu (HAP) çağrısı ile Ankara Numune Hastanesi önünde yapılmak istenen açıklamada polis yığınağı dikkat çekti. Açıklamaya engel olmaya çalışan polis, milletvekillerinin açıklama yapacağının duyurulması üzerine izin vermek zorunda kaldı. Ancak açıklamayı gazetecilerin izlemesine engel olan polis, gazetecileri alandan uzaklaştırdı. Açıklama ise platform üyeleri tarafından canlı yayınlandı.

Ankara Numune Hastanesi önünde bir araya gelen milletvekilleri ve siyasi parti temsilcileri, şehir hastanelerinin kurulmasıyla birlikte kapatılan hastanelerin, özellikle pandemi sürecinde yeniden açılması talebini dile getirdi. Milletvekilleri şu açıklamalarda bulundu:

‘HASTANELER EN KISA SÜREDE AÇILMALI’

CHP Ankara Milletvekili Dr.Tekin Bingöl salgın dünyayı kasıp kavururken, Cumhuriyetle özdeşleşmiş hastanelerin kapalı tutulduğunu belirterek, “Rant uğruna yeni hastane açmayı göze alan iktidarla karşı karşıyayız. Bu iktidar anlayışı bu dönemde dahi hastaneleri açmamakta inat ediyor. Pandemi hastaları ile diğer hastaları aynı hastanede tutmak çok daha vahim sonuçları doğuracak. Atıl vaziyetteki bu hastanelerimize mutlaka yeniden işlerlik kazandırılması gerekiyor. Sağlıkta temel amaç sağlık hizmetlerini vatandaşlarımızla buluşturmaktır. Bu hastaneler kısa süre içerisinde mutlaka yeniden açılmalıdır” dedi.

‘TEK GEREKÇE YANDAŞ MÜTEAHHİTE RANT AKTARMAK’

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, Numune Hastanesi’nin dünya çapında iş yapan bir hastane olduğunu ve şehir hastaneleri macerası uğruna kapatıldığını söyledi. Kapatılmasının amacının yandaş müteahhitlere rant aktarmak olduğunu kaydeden Emir, “Oysa yapılması gereken bu güzelim hastaneleri daha büyütmek daha geliştirmekti. Şimdi tüm bunlar üzerine Covit Salgını başladı. Bu durumda yeterli hasta yatağı, yoğun bakım yatağı olması çok önemli. Yandaşa rant aktarmaktan vazgeçerlerse, elimizin altında hazır bir hastane olur. İktidarı bakanı ve yöneticileri sorumlu davranmaya davet ediyorum” diye konuştu.

‘RANTI BIRAKIN HALK SAĞLIĞIYLA İLGİLENİN’

CHP Ankara Milletvekili Dr.Servet Ünsal da, sağlık hizmetlerinde en önemli noktanın ulaşılabilirlik olduğunu, ulaşılabilirliğin sağlanamamasının hastanın yolda ölmesi anlamına geldiğini söyledi. Ünsal, “Türkiye’de numune hastanesi 5 tanedir. Bunların kapatılması gerçekten sağlığı zedeler. Bugün iki tane hastaneyi ’45 günde açacağız’ dediler. Başka ülkeler 45 günde Corona vakasını elemine edeceğini söylüyor. Zekai Tahir Burak Hastanesi’nin pandemi için açılması gibi Numune de istenirse bir haftada açılabilir. Bu tarihi hastanemizin tekrar cıvıl cıvıl hizmet vermesini istiyoruz. Rantı bırakın halkın sağlığı ile ilgilenin” ifadesini kullandı.

‘SAĞLIK HAKKI İÇİN’

CHP eski  Milletvekili Aylin Nazlı Aka da, Hastanemi Açın Platformu’nun halkın sesi olmak için kurulduğunu söyledi. Başta Numune olmak üzere tüm kapatılmış hastanelerin, hasta garantisi sağlamak, şehir hastanelerini kalkındırmak için kapatıldığını kaydeden Nazlıaka; “ Oysa Numune hastanesi Cumhuriyet tarihi ile özdeşleşmiş, aynı zamanda şehrin merkezinde, erişilebilirliği kolay olan bir bilim yuvasıdır. Başta Numune olmak üzere kapatılan hastanelerimizi açın. Halkın kolayca gelebildiği bu hastaneleri faal hale getirin. Siyasi rantı değil halkın sağlık hakkını göz önünde bulundurun” açıklamasında bulundu.

‘SAĞLIĞA RANT ODAKLI YAKLAŞILMAMALI

HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habib Eksik de AKP’nin neoliberal ve rantçı politikaları sonucunda sağlığı ciddi anlamda tehlikeye soktuğunu söyledi. Hastanelerin ulaşılamayacak yerlere taşınması uygulamasının da yine AKP döneminde yaşandığını belirten Eksik, “Bugün 20 hastane kapatılma durumundadır. Bu hastaneler açık olsaydı pandemi karşısında bu kadar risk altında kalmayacaktır. Bizi ilaç lobilerine mahkum eden AKP iktidarı şimdi de bizi ölüme terk ediyor. Şehir hastaneleri şehirlere kilometrelerce uzak. Hasta garantisi vererek, birilerine ihale devşirerek bir yere varamazsınız. Halkın sağlığını koruyacak politikalar geliştirmelisiniz. Çocuğunuz kit satmaya çalışmamalıdır. Sağlığa bu kadar rant odaklı yaklaşmamalısınız” diye seslendi.

İKTİDAR YANLIŞININ FARKINA VARDI

CHP Ankara İl Başkan Yardımcısı Dr.Atilla Ilıman da, “Söz konusu hastanelerin kapatılmasının yanlış olduğunu defalarca söyledik. Şimdi iktidar da bu yanlışının farkına vardı. Halkın sağlığını siyasete kurban etmeyelim” çağrısı yaptı.

Saadet Partisi’nden Avukat Abdulhakim Yıldız da “Şehir hastaneleri toplum nezdinde tartışılmaktadır. Ancak mevcut hastanelerin kapatılması tartışılmaz bir yanlıştır. Bu yanlıştan vazgeçilmelidir. Saadet Partisi olarak konunun takipçisi olacağız” diye konuştu.

Açıklamayı izlemek isteyen iki gazeteci polis tarafından engellendi, tehdit edildi. TGS Ankara Şubesi gazetecilere yönelik engellemeyi kınadı.

 

Yorumlar kapatıldı.