İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TTB Sağlık Bakanlığı’nı izdihamla ilgili uyardı

TTB sokağa çıkma yasağı öncesi yaşanan izdihamla ilgili Sağlık Bakanlığı’nı uyararak, “Hareketliliğin yoğun olduğu yerlerde şüpheli temasların tespitine başlanmasını” istedi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Cuma günü geç saatlerde kamuoyuna duyurulan sokağa çıkma yasağı sonrası yaşanan izdihamla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’nı uyardı. TTB’den Bakanlığa gönderilen yazıda, yaşanan izdiham ile fiziksel mesafenin ortadan kalktığı belirtilerek, şüpheli temasların zaman kaybedilmeden tespit edilmesi gerektiği ifade edildi.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman imzasıyla Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya gönderilen yazıda, geçtiğimiz hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağının, Cuma akşamı saat 21.30’da duyurulduğu hatırlatılarak, “Yasağın geç saatlerde açıklanması hazırlığı olmayan yüzbinlerce yurttaşımızı, başta gıda tedariki olmak üzere günlük yaşam gereksinimlerini karşılamak amacıyla topluca sokağa çıkmak zorunda bırakmıştır. Bu durum, etkeninin damlacık yoluyla bulaştığı bilinen bir salgınla mücadelenin olmazsa olmazlarından olan fiziki mesafesinin korunmasının ihlaline neden olmuştur” denildi.

‘ŞÜPHELİ TEMASLAR TESPİT EDİLMELİ

Yazıda, “hareketliliğin yoğun olduğu il, ilçe ve mahallelerde, özellikle hasta sayısının yoğun olduğu bilinen yerlerden başlanarak, şüpheli temaslıların saptanmasına ve gerekli tıbbi işlemlerin yapılmasına yönelik uygulamaların zaman kaybedilmeden hayata geçirilmesi” istendi. Bu amaçla uygun ekipler kurulması, tarama testi, bilgilendirme, izlem gibi çalışmaların uygulamaya konması gerektiğinin belirtildiği yazıda, izolasyon uygulamalarının da salgın yönetimiyle uyumlu olarak gerçekleştirilmesi gerektiği vurgulandı.

‘FIRINLAR DIŞINDAKİ İŞLETMELER KAPATILSIN

Yakın temas ve hijyen kurallarına uyulmamasının, salgın hızını arttırdığı kaydedilen yazıda, “Bu süreçte kuralların en fazla ihlal edildiği, dolayısıyla salgının yayılmasında odak noktası olan yerler, yeraltı madenleri, fabrikalar, orta ve küçük ölçekli işletmelerdir. Bu işletmelerden temel gıda maddeleri, ekmek fırınları vb dışında üretimde bulunan yerlerin kapatılması, işçilerin ücretsiz izne çıkarılması, salgın eğrisinin baskılanması açısından önemlidir” ifadesi yer aldı

‘SAĞLIK ÇALIŞANLARINDA VAKA ARTIYOR

Son günlerde sağlık çalışanlarının hastalığa yakalanma oranında önemli bir artış olduğu da belirtilen yazıda, “Bu nedenle sağlık çalışanlarına yönelik olarak acilen ve uygun araçlarla aktif surveyans uygulamasının başlatılmasını önemli buluyoruz” denildi.

Yorumlar kapatıldı.