İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Covid-19 fırsatçıları Saraçoğlu’nda ağaç katliamı yaptı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, SİT alanı olan Saraçoğlu Mahallesi’ndeki ağaç katliamı nedeniyle Çevre Şehircilik Bakanı ve Kültür Turizm Bakanı hakkında görevi kötüye kullanmaktan suç duyurusunda bulundu.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, millet can derdindeyken rant peşinde koşan ve Saraçoğlu’nda sondaj çalışmaları başlatanların, kentsel SİT alanı olan Saraçoğlu Mahallesi’nde ağaç katliamı yaptığını bildirdi. Mimarlar odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve Başkan Yardımcısı Ünal Kara Saraçoğlu Mahallesi’nde yerinde inceleme yaptı.

İnceleme sonrası açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Binalarıyla, ağaçlarıyla tescilli kültür varlığı ve kentsel SİT alanı olan Saraçoğlu Mahallesi’nde  ağaçlar, kepçelerle devrilmiş parçalanmış. İnsanların sağlık mücadelesinde olduğu böylesi bir dönemde, rant ve talandan vazgeçmeyenler yargı önünde hesap verecekler” dedi.

‘SARAÇOĞLU NEFES ALANIMIZ’

Saraçoğlu Mahallesi’nin ağaçları, yapıları ve alanın tamamının tescilli kültür varlığı olduğunu hatırlatan Candan, “Saraçoğlu, ağaçları ile kendi habitatını oluşturan flora ve faunası ile insan doğa birlikteliğinin en nadide eseridir. Cumhuriyetin ilk toplu konut alanı olan Saraçoğlu Mahallesi kent merkezinde nefes alanımızdır” diye konuştu.

Altına otopark yapılmasını öngören koruma amaçlı imar planına dava açtıklarını ve kararı iptal ettirdiklerini hatırlatan Candan, mahkemenin iptal hükümlerini dikkate almadan yeniden plan yapıldığını, MMO ankara Şubesi olarak onu da yargıya taşıdıklarını söyledi.  Hukuksal süreç devam ederken bir oldu bitti ile Saraçoğlu Mahallesi’ne kıymaya çalışıldığını belirten Candan şu değerlendirmeyi yaptı:  “Kültür yoksunu, doğa düşmanı bu anlayış, yaşam alanlarımızı, nefes alanlarımızı, geleceğimizi yok etmek niyetinden vazgeçmiyor. Biz de yargı önünde hesap verecekleri güne kadar mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Sorumluların peşini bırakmayacağız. Çevre Şehircilik Bakanı ve Kültür Turizm Bakanı hakkında görevi kötüye kullanmaktan suç duyurusunda bulunuyoruz.’’

ZÜCCAİYE DÜKKANINA GİREN FİL GİBİ SARAÇOĞLU’NA GİRDİLER’

Alman Mimar Paul Bonatz tarafından tasarlanan Saraçoğlu Mahallesi’nde  birkaç gün önce sondaj çalışmaları yapıldığını, kepçelerin mahallede görüldüğünü duyurup, sorumluları göreve çağırdıklarını hatırlatan Candan, “Dün de züccaciye dükkanına girmiş fil gibi, gözümüz gibi bakmamız gereken tescilli kültür varlığımıza kepçe ile girerek ağaçları parçaladılar. Bu nasıl bir düşmanlık, bu nasıl bir aymazlık” diye tepki gösterdi. “Saraçoğlu Mahallesi’ni artık rahat bırakın. Saraçoğlu’dan ellerinizi çekin. Doğal ve kültürel varlıklarımızın talanından vazgeçin’’ diye seslenen Candan, sorumluların peşini bırakmayacaklarının altını çizdi.

Candan şunları ifade etti; “Zorla tahliyelerle insansızlaştırılarak çöküntü alanı haline getirilen, Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na devredilen Saraçoğlu Mahallesi’nde yapılan sondaj çalışmaları nedeniyle endişeliydik. Ancak ağaçların kamu gücünü kullanarak tarumar edilmesi tuzun koktuğu yerdir, vicdansızlıktır. Çevre Şehircilik Bakanı, kentsel dönüşümle ilgili verdiği demeçlerde, ‘Saraçoğlu Mahallesi için Haziran ayına kadar ihalesini yapacağız’ diyebiliyor. Bakanlığın önceliği Saraçoğlu Mahallesi’nin talanı için altına otopark yapılacak ve kamusal değerini yitirecek satış ve inşai süreçler değildir.”

‘SARAÇOĞLU İÇİN DEĞİL, HASTANELER İÇİN İHALE AÇIN’

Covid-19 sürecinde sürekli vakalar ikiye katlanarak artarken, insanların Covid-19 endişesiyle hastanelere bile gitmek istemediği bir süreçte, kent merkezindeki hastanelerin yaşamsal ihtiyaç olduğnuu da hatırlatan Candan, Bakanlığın yapması gerekenin kent merkezindeki bu hastaneleri hizmete açmak” olduğunu dile getirdi. Candan, “Öte yandan kültür varlıklarımızı korumakla görevli Kültür Turizm Bakanlığı, Kentsel Sit alanı olan ve tamamı tescilli Saraçoğlu’nda ağaç katliamı yapılmasına göz yumması da içler acısıdır” dedi.

Yorumlar kapatıldı.