İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TTB’den ‘Zorunlu olmayan üretimler dursun’ talebi

TTB, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk’tan, zorunlu olmayan üretimlerin durdurulması ve işyeri hekimlerine koruyucu ekipman temin edilmesi talebinde bulundu.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı’ndan, zorunlu olmayan üretimlerin durdurulması ve işyeri hekimlerine koruyucu ekipman temin edilmesi talebinde bulundu.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman imzasıyla Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’a gönderilen yazıda, dünyayı etkisi altına alan Covid- 19 salgının, çalışanları ve yoksulları daha çok etkilediği hatırlatıldı. Salgınla mücadelenin öncelikli aşaması olan korunma konusunda gerekli önlemlerin alınması gerektiği belirtilen yazıda,  “Bu nedenle gıda üretimi ve dağıtımı, sağlık, tarım ve hayvancılık, ulaşım, enerji, temizlik, içme ve kullanma suyu gibi toplum için yaşamsal çalışma alanlarında, çalışma koşulları ve süreleriyle ilgili düzenlemelerin zaman kaybetmeden hayata geçirilmesi önemlidir” denildi. Yazıda, söz konusu öncelikli alanların dışında kalan üretim ve çalışma alanlarındaki faaliyetlerin bir an önce durdurulması ve çalışanların ücretli izinli sayılmasının, salgının daha çok yayılmaması için zorunlu olduğu kaydedildi.

İŞYERİ HEKİMLERİNE KORUYUCU MALZEMELER SAĞLANMALI

Salgın sürecinde işyeri hekimlerinin çalışma koşullarının zorlaştığı ve Covit-19’a yakalanma risklerinin arttığı belirtilen yazıda, “Büyük fabrikalar dışındaki özel işletmelerde, revir koşulları uygun olmamakla birlikte, triyaj alanlarından söz etmek mümkün değildir. Kişisel koruyucu malzemelerin sağlanmasında yaşanan büyük sıkıntılar, fabrika yönetimlerinin ve OSGB’lerin bunları sağlama konusunda sorumluluk hissetmemeleri, işyeri hekimlerinin ve çalışanların can güvenliğini sıkıntıya sokmaktadır” ifadesi kullanıldı. Yazıda Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı’nın bu sorunları Sağlık Bakanlığı ile birlikte çözmesi istendi.

TTB’nin yazısında ayrıca, bu süreçteki sorun ve sıkıntılara çözüm yolunun aranacağı “Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu”nun da toplanması talep edildi.

Yorumlar kapatıldı.