İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ekonomi paketi Resmi Gazete’de; grev genelgesi kadük kaldı

Ekonomi paketi yürürlüğe girdi, böylece Çalışma Bakanlığı’nın sendikalara gönderdiği grev yasağı da fiilen ortadan kalkmış oldu.

Meclis’te görüşülen ekonomi paketi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Muhalefetin ısrarıyla yasadan çıkarılan grev yasağının yerini, toplu sözleşmelerin üç ay uzatılması maddesi aldı. Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte, sendikalara gönderilen görev genelgesi de hükümsüz kaldı.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ekonomi paketine göre, her türlü iş veya hizmet sözleşmesi, bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay süreyle ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller dışında, işverence feshedilemeyecek. İşveren, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 aylık süreyi geçmemek üzere işçiyi tamamen veya kısmen ücretsiz izne ayırabilecek. Bu kapsamda ücretsiz izne ayrılmak, işçiye haklı nedene dayanarak sözleşmeyi fesih hakkı vermeyecek. İş sözleşmesini fesheden işveren veya işveren vekiline, sözleşmesi feshedilen her işçi için fiilin işlendiği tarihteki aylık brüt asgari ücret tutarında idari para cezası verilecek. Cumhurbaşkanı, söz konusu 3 aylık süreleri 6 aya kadar uzatabilecek.

GREV YASAĞI KALKTI

Paketin ilk halinde sendikalara yönelik grev yasağı da Komisyon görüşmelerinde muhalefetin ısrarı üzerine geri çekilmişti. Paketin Resmi Gazete’de yayımlanan son haline göre, toplu iş sözleşmeleri üç ay uzatılıyor.

Çalışma Bakanlığı daha önce sendikalara grev yasağına ilişkin bir genelge göndermişti. Paketin yürürlüğe girmesiyle birlikte bu genelge de hükümsüz kalıyor.

Yorumlar kapatıldı.