İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Korona günlerinde Saraçoğlu Mahallesi’nin altı oyuluyor

Koronavirüs salgını hergün 100’ü aşkın insanın ölümüne, yüzlercesinin hastalanmasına yol açıp, işyerleri kapanan, işten çıkarılanlar, evlere kapanan insanlar “nasıl geçineceğini” düşünürken, iktidar “sit alanı” olan Saraçoğlu Mahallesi’ni katlediyor. Ağaçların kesilmesinin ardından şimdi de sondaj çalışmaları yürütülüyor. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan yapılanları,  “Covid19 sürecinde Saraçoğlu Mahallesi’ne müdahale, insanlığı ve toplumu arkadan hançerlemek” diye değerlendirdi.

Saraçoğlu Mahallesi’nde ağaç katliamının ardından, şimdi de sondaj çalışmaları yapılıyor. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Saraçoğlu Mahallesi’nin bütünlüğünü yok eden, otopark yapımı ve ticari yapılaşma öngören hukuksuz Koruma Amaçlı İmar Planı’nın onaylayan Koruma Kurulu,  korumama kurulu olarak çalışmaya devam ediyor” diye tepki gösterdi.

Süreci adım adım takip eden  Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yargı kararlarının arkasını dolanan 27.12. 2019 tarihli 1/5000 ve 1/ 1000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nı onaylayan  Kültür ve  Turizm Bakanlığı 1 nolu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun   şimdi de Koruma Amaçlı İmar Planı’nda öngörülen  otopark, otel girişi  bloğu yeni yapılanma projesi ile 6 adet  restorasyon projesini, 19 tescilli  yapının restorasyon projesi ile birlikte 9 tescilli yapının daha restorasyon projelerini onayladığını bildirdi.

SARAÇOĞLU’NDA ENDİŞE VERİCİ SÜREÇ

Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de insanların Covid-19 salgını nedeniyle sokağa çıkmasının bile kentsel sağlık açısından büyük bir tehdit olduğu günlerde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Saraçoğlu’nda yürüttükleri çalışmayı “endişe vericidir” diye değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, mahellenin SİT alanı olduğunu yineledi.

Koruma Kurulu’ndan resmi yazıyla Cumhuriyetin özgün değeri ve kentsel SİT alanı statüsü ile birlikte ağaç tescilleri de olan korunması gerekli Saraçoğlu Mahallesi’nde yapılaşma ve restorasyon projelerinin onayına ilişkin verilmiş karkarları yargıya taşıyacaklarını belirten Candan, “Saraçoğlu’nun yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Saraçoğlu kamusal yaşama kazandırılana kadar mücadelemiz devam edecek’’ dedi

‘ARKADAN HANÇERLEMEK’

“Covid19 sürecinde Saraçoğlu Mahallesi’ne müdahale insanlığı ve toplumu arkadan hançerlemektir” diyen Candan, “Saraçoğlu Mahallesi’nin bitki örtüsü ve ağaçlarıyla bir habitat oluşturduğunu, bu habitatın tescilli tescilsiz diye sınıflandırılamayacağını” dile getirdi.

Mahallede ağaçların köklerinin birbirine kenetlendiğini, ağaçlar ve bitki örtüsünun bir bütün olarak doğal tescil kapsamında olduğunu dile getiren Candan, “Buraya bir iş makinesi girdiğinde Saraçoğlu Mahallesi’nin potansiyelini yok edeceği ortadadır. Ağaçları, alanı ve yapıları ile tescilli kültür varlığı olan Saraçoğlu’nun özgün değeri, Cumhuriyet’in toplu konuta yaklaşım değeri yok edilmek isteniyor. Saraçoğlu Mahallesi Cumhuriyetin temsil aksı olan Atatürk Bulvarı’ndan Güvenpark’tan ve bakanlıklardan ayrı düşünülemez. Özgün kimliğinin korunması gerekirken Saraçoğlu Mahallesi’ne neoliberal kimlik verilmesini ve ticarileşmesini reddediyoruz” dedi.

‘BELEDİYELER DEVRE DIŞI BIRAKILDI’

Çevre Şehircilik Bakanlığı ile birlikte tek yetkilinin koruma bölge kurulu görüldüğünü ve alana dair yerel yönetimlerin yetkisinin gasp edildiğini de dile getiren Candan, büyükşehir ve ilçe belediyelerinin devre dışı bırakıldığına dikkat çekti.  Candan, “Çevre Şehircilik Bakanlığı COVİD -19 ile mücadele sürecinde eşitsiz koşullarda kamu gücünü hukuksuz bir süreç ile kültürel varlığı yok etmek için kullanmaktadır. Bu insanlığı ve toplumu arkadan hançerlemektir. Biraz dürüst olun, Saraçoğlu Mahallesi’nden elinizi çekin” diye seslendi. 

Yorumlar kapatıldı.