İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Muhalefetten Genel Kurul Eleştirilerine Yanıt

İnfaz Paketi oylamasına az sayıda milletvekili katıldığı için eleştirilen HDP’nin Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, “HDP infaz görüşmelerinde ciddi muhalefet yaptı, sadece karar oylamasına bakılarak eleştirmek eksik ve yanlış olur” dedi.

İnfaz Paketi yürürlüğe girdi, tahliyeler de başladı. Yaklaşık 90 bin kişinin tahliye edilmesi beklenen infaz yasasının Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki görüşmelerine ilişkin tartışmalar sürüyor.

TBMM Genel Kurulu’Nda, Paketin tümünün görüşüldüğü oturuma 330 milletvekili katıldı. 279 milletvekili kabul oyu kullanırken, muhalefetin ret oyu 51’de kaldı.

Oturuma katılmadıkları gerekçesiyle eleştirilen muhalefet partilerinden HDP’nin Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, yaşanan süreci değerlendirdi.

Oluç, “Bütün bir süreci ele almak lazım. Önce paketle ilgili çeşitli görüşmeler yapıldı. Biz parti olarak önerilerimizi hazırladık. Bu önerilerimizi iktidar ve muhalefet partilerine ilettik. Madde madde infaz yasasında neler olması gerektiğini anlattık. Ardından önerge Adalet Komisyonu’na geldi. Komisyonda muhalefeti sürdüren HDP’li Komisyon üyeleriydi” dedi.

Daha sonra paketin Meclis Genel Kurulu’na geldiğini belirten Oluç, burada da toplamda 70 saat görüşme yapıldığını ve tüm görüşmelere katıldıklarını söyledi:

“Meclis Genel Kurulunda 7 gün boyunca her gün en az 10 saat yani toplamda 70 saatten fazla bir tartışma yaşandı. 70 maddelik paketin her maddesine önergemizi verdik. Tümü ve bölümleri üzerine konuşmalar yaptık. 74 kürsü konuşması yapıldı. 70 saatten fazla yapılan bu tartışmanın içinde çok ciddi bir mücadele verdi HDP. HDP, yakın Meclis tarihindeki en sert muhalefeti sürdürdü.”

Oluç, bu görüşmeler sırasında bazen gergin anlar yaşandığını ve sosyal mesafe kuralına karşın birkaç kez kavga çıktığını ve tüm bunların sonunda tarihe önemli bir belge bırakıldığını kaydetti.

NEDEN KATILMADILAR?

Saruhan Oluç, milletvekillerinin son oylamaya neden katılmadığına yönelik soruya şu yanıtı verdi:

“Bu teklifin nasıl Anayasa’ya aykırı olduğu, eşitsizlik ve adaletsizlik içerdiği, bu teklifin esas itibariyle bir özel af olduğu konusunda çok değerli bir tartışma sürdürüldü. Sonunda oylama noktasına gelindi. Oylama bütün bir haftalık sonunda gelinen noktaydı. Burada dışarıdan bakılınca muhalefet partisi vekillerinin HDP de dahil olmak üzere katılımın olması gerekenden az olduğu görülüyor ama biz günde 10 saatten fazla çalışmaların süreceğini biliyorduk. Görevlendirme yapılırken sağlık açısından bir değerlendirme yaptık. Sağlık ve yaş konusunda uygun olmayanların bu sürece katılmasını istemedik. Bir taraftan kriz sürüyor. Bizim vekillerimizin bir kısmı kriz masalarında yerel çalışmalarını sürdürüyorlar. Meclis’teki tartışmayı en uygun sürdürecek biçimde kendimizi konumlandırdık.”

Oluç, eleştirilere, “Mesele oy verme anı olarak bakılırsa bütün bu süreç göz ardı edilmiş olur. Eleştirileri anlıyorum, okuduk. Sosyal medyada çeşitli eleştirileri okuduk. Bizi arayanlar oldu. Onlara anlatmaya çalıştık. Yazarlar yazılarını yazdılar ama biz sadece oylama anına bakmanın eksik ve yanlış olacağını düşünüyoruz” dedi. 

Yorumlar kapatıldı.