İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sivas’ın 800 yıllık Tarihi Meydanı Yok Ediliyor

Sivas’ın 800 yıllık tarihi meydanı, cami yapılıyor denilerek, altına yapılacak alış veriş merkezi inşaatı ile yok ediliyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi inşaatın durdurulması için suç duyurusunda bulundu.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, hinterlandındaki kentlerdeki doğa ve tarih katliamlarını yakından takip ediyor.  MO Ankara Şubesi, bu kez de Sivas tarihi kent merkezi’nin dokusunda tahribata yol açacak ve kent hafızasını onarılamaz şekilde değiştirecek Sivas Merkez Cami için ruhsat alınmadan başlanan inşaata savaş açtı. Oda tarafından inşaat için suç duyurusunda bulunuldu.

MMO Ankara Şubesi, Sivas Oda Temsilciliği’nin hazırladığı raporla birlikte süreci koruma uzmanı  mimarlarla değerlendirerek, TCK’nın 257‘inci maddesi uyarında, “görevi kötüye kullanma” suçu ve TCK 184’üncü maddesi uyarınca “imar kirliliğine neden olma” suçlarından dolayı KOMAŞ A.Ş., Sivas Belediyesi Başkanlığı ve Sivas Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü hakkında Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

‘TARİHİ BELLEĞİ BOZACAKLAR’ UYARISI

Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Sivas Tarihi Kent Meydanı Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait anıtsal sivil ve dini yapılar ile oluşmuş en önemli tarihi meydanlardan biridir. Meydan farklı dönemlerin çok katmanlı kültürünü yansıtmakta, şehrin hem odak noktası hem tarihsel mekânı, hem de simgesi olarak bir bellek mekânıdır. Bu belleği bozacak dokusuna zarar verecek herhangi bir yapılaşmaya evet demek mimarlık mesleğine ve tarihe ihanettir” dedi.

Sivas Oda temsilciliği tarafından şubelerine iletilen raporun, koruma uzmanları tarafından incelendiğini kaydeden Candan, Sivas Tarihi Kent Meydanı’nın uzantısı olan Kızılırmak İlkokulu alanı, Eski Numune Hastanesi alanı, Arkeoloji Müzesi, Açık Cezaevi, Selçuk Anadolu Lisesi gibi önemli yapıların bulunduğu  simgesel aks’ın Sivas’ın aynı zamanda gelecek potansiyeli olduğunu söyledi. “Maalesef bu aks üzerinde bulunan Numune Hastanesi, hukuka aykırı bir şekilde yıkılmış, bu yıkımı Kızılırmak İlkokulu’nun yıkımı izlemiştir. Sivas Belediyesi’nin Sivas’ın geleceğine yaptığı kötücül uygulama Sivas Tarihi Kent Merkezi ile meydanın bütünselliğini bozmuş gelecek kuşakların tarihi ve kültürü öğrenme hakkını yok etmiştir” diyen Candan, Sivas Belediyesi Sivas’ın geleceğini ve tarihselliğini yok etmekten vazgeçmeye çağırdı.

CAMİ BAHANE, ALTINA ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Şimdi de  Sivas’ın Tarihi Kent meydanının silüetini bozacak şekilde, herhangi bir şekilde ihtiyaç olmadığı halde, 9 bin 300 metrelik parsel yaratılarak, 16 bin 350 metrekarelik bir camii inşaatı planlandığnıı dile getiren Candan, “Alana 500 metre yürüme mesafesinde ulaşılacak Kale Cami / Aliağa Camii / Yemenlioğlu Camii/ Recep Paşa Cami / Paşa Cami / Meydan Cami / Ulu Cami / Hoca imam Cami / Osman Paşa Cami / Sofi Yusuf Cami / Mehmet Paşa Cami / Abadan Cami/ Mevlana Cami / Şakir Bey Cami bulunmaktadır. Burada mesele, cami yapıyoruz adı atında ticari bir ünite yapılarak 800 yıllık Sivas tarihini yok etmektir” diye tepki gösterdi.

Asıl hedefin caminin altına alışveriş merkezi yapılması olduğunun da altını çizen Candan, “Mesele camii değil, altındaki dükkanlar, kafeterya ve otopark işletmesinden elde edilecek rantın paylaşımıdır” dedi. Cami alışveriş merkezinin, ruhsatsız, plansız bir şekilde kaçak başladığına da işaret eden Candan, “Bu cami alışveriş merkezi için  Sivas Merkez Mehmet Paşa Mahallesi 67 ada 19 parselde bulunan taşınmaz üzerine inşaat ruhsatı alınmadan KOMAŞ A.Ş. tarafından izinsiz olarak kazı, hafriyat ve kazık temel imalatı yapıldığını tespit ettik” dedi.

RUHSATSIZ İNŞAATA SUÇ DUYURUSU

Ruhsat alınmadan yapıya başlanması durumunda mevzuatın ne dediğini aktaran Candan, o durumda belediye veya valiliklerce o andaki inşaat durumunun tespit edilip, yapının mühürlenerek inşaatın derhal durdurulacağını söyledi. Candan, konuya ilişkin hem Sivas Belediyesi’ne hem de Sivas Çevre ve Şehircilik İ Müdürlüğü’ne başvuruda bulunduklarını hatırlattı. Candan, “Ayrıca TCK. Madde 184 uyarınca yapı ruhsatiyesi alınmadan veya ruhsata aykırı olarak bina yapan veya yaptıran kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. İmar mevzuatına açıkça aykırı davranan KOMAŞ A.Ş., Sivas Belediyesi Başkanlığı ve Sivas Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü hakkında Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk” dedi.

 

Yorumlar kapatıldı.