İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TTB: Sağlıkta şiddet sona ersin

TTB: “Ne salgın dönemlerinde ne de olağan dönemlerde bize yönelen ve yönelecek olan şiddetin mazur görülmesine, olağanlaştırılmasına tahammülümüz kaldı.”

Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından Dr. Ersin Arslan’ın öldürülmesinin ardından ilan edilen, “17 Nisan Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü” nedeniyle TTB ve tabip odaları bütün sağlık kuruluşlarında sosyal mesafeye de dikkat ederek saygı duruşunda bulundu. TTB ve tüm sağlık örgütleri “sağlıkta şiddetin sona ermesini” istedi.

TTB, “17 Nisan Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü” nedeniyle yaptığı açıklamada da sağlık ortamında şiddetin yıllardır toplumsal bir sorun halini aldığına dikkat çekti. Açıklamada, TTB’nin ve Tabip Odaları’nın 2007 yılından bu yana sağlıkta şiddetin önlenmesi için yoğun çaba gösterdiği anımsatıldı. Koronavirüs salgınında en büyük risk grubunu sağlık çalışanlarının oluşturduğunun ifade edildiği açıklamada, “Bu risk, salgının ilk ayında  binlerce sağlık çalışanının Covıd-19 nedeniyle tedavi görmek zorunda kalmasına ve onlarcasının hayatını kaybetmesine yol açmış durumda” denildi.

‘TAHAMMÜLÜMÜZ KALMADI’

Salgın atmosferinde de sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin devam ettiğinin belirtildiği açıklamada, “Kötü yönetilen ‘maske dağıtımı’ süreci eczanelerde şiddete de varan tartışmalara yol açarken, yapısal nedenlerle beklentisi karşılanmayan hasta yakınları hastanelerde karşılarına çıkan hekim ve sağlık çalışanına hakaret ve şiddet göstermeye devam ediyor” ifadeleri yer aldı.

TTB tarafından yapılan açıklamada, sağlık çalışanlarının ne salgın dönemlerinde ne de olağan dönemlerde kendilerine yönelen ve yönelecek olan şiddetin mazur görülmesine, olağanlaştırılmasına tahammüllerinin kalmadığı ifade edildi. 

‘BÜTÜN ÖNERİLERİMİZ DİKKATE ALINMALI’

TTB tarafından, sağlık çalışanlarına yönelik şiddette cezaları arttıran yasa da “önemli bir adım” olarak değerlendirildi. Açıklamada, şunlar belirtildi:

“Ülkeyi ve sağlık ortamını yönetenlerin ‘Sağlıkta Dönüşüm Programını’ durdurmalarını,  hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik dil ve söylemlerini değiştirmelerini ve ceza arttıran yeni yasayla birlikte uygulandıklarında ancak sonuç verebilecek olan ‘sağlıkta şiddete sıfır tolerans’ içerikli bütün önerilerimizi dikkate almalarını bekliyoruz. Sağlıkta şiddet sona ersin.”

SAĞLIKTA ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE GÜNÜ NEDİR?

Doktor Ersin Arslan, 17 Nisan 2012 tarihinde çalıştığı hastanede bir hasta yakını tarafından öldürüldü. Arslan’ın ölüm yıldönümü olan 17 Nisan günü, sağlıkta şiddete karşı mücadele günü” olarak ilan edildi. Sağlık çalışanları her yıl bu soruna dikkat çekmek için saygı duruşları ve etkinlikler gerçekleştiriyor.

Yorumlar kapatıldı.