İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Talan’ salgın dinlemiyor…

TMMOB Ankara İl Koordinasyonu,  “Evde Kal, “Herkes Kendi OHAL`ini İlan Etsin” çağrılarının yapıldığı, pandemi ile mücadele edildiği bu süreçte, Saraçoğlu Mahallesi ve Güvenpark’ta yürütülen sondaj çalışmalarına tepki gösterdi

TMMOB Ankara İl Koordinasyonu, devam eden dava süreçlerine karşın Saraçoğlu Mahallesi ve 1. Derece Doğal Sit Alanı olan Güvenpark’ta inşaat çalışmalarına hazırlık olarak yapılan sondaj çalışmalarına tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, “İktidar tarafından ‘Gönüllü Evde Kal’ ve ‘Herkes Kendi OHAL’ini İlan Etsin’ kampanyaları yürütülürken, merkezi yönetim kurumları tarafından inşaat ve sondaj uygulamalarının yürütülmesi kente yönelik müdahalelerde hukuki sürecin gerekliliğinin izlenmediğini, kent merkezinde tüm kamuoyunu dışlayan biçimde çalışmalar yürütüldüğünü ve sermayenin önceliklendirildiğini açıkça göstermektedir” denildi.

Koronavirüs salgını, her gün yüzlerce insanının yaşamını yitirmesine neden olurken Saraçoğlu Mahallesi ile birinci derece doğal sit alanı olan Güvenpark’ta inşaat çalışmalarına hazırlık olarak sondaj çalışmaları yapılmaya başlanmıştı. Buna ilişkin TMMOB Ankara İl Koordinasyon kurulunca yapılan açıklamada, Ankara’da kente yönelik sistematik saldırılara dikkat çekildi. İçinde bulunulan pandemi sürecinde de bu sistematik saldırıların devam ettiğine dikkat çekildi.

‘DOĞAL DEĞERLER HASARA UĞRATILIYOR’

Güvenpark’ın zaman içinde dolmuş durakları, büfeler, yer altı geçitleri ve reklam panoları ile tahrip edildiği belirtilen açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Güvenpark Koruma Amaçlı İmar Planında “Ağaç dokusuna zarar vermeden ulaşım ve altyapı tesisleri, umumi tuvalet, büfe, pergole, kameriye, güvenlik kulübesi ve benzeri kullanımlar yer alabilir. Detaylar park alanı için hazırlanacak kentsel tasarım projesi ile belirlenecek” hükmüne dikkat çekildi. Açıklamada, “Güvenpark’ı işgal eden ve değersizleştiren kullanımları kalıcı hale getirme riski” içeren bu hükme ilişkin meslek odaları tarafından hukuksal mücadele sürecinin başlatıldığına yer verildi.                                            Dava süreçlerinin devam etmesine karşın Saraçoğlu Mahallesi’nde sondaj çalışmalarının gerçekleştirilmeye başlandığı ve ağaçların iş makineleriyle ezilerek tahrip edildiği ifade edilen açıklamada, “Dava süreçleri sonuçlanmadan, Ankara’nın tarihi, kültürel ve doğal değerlerinin hasara uğratıldığı” vurgulandı. Pandemi döneminde Ankara’nın kalbinde gerçekleştirilen bu uygulamaların bir an önce durdurulması istenen açıklamada, sürecin takipçisi olunacağı ifade edildi. Hukuksal sürece de işaret edilen açıklamada, kamu yararı adına yürütülen mücadelenin çoğaltılacağı duyuruldu.

Yorumlar kapatıldı.