İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TTB’den Zonguldak Valisi’ne tepki: ‘Nitelikli ekipman ve koordinasyon sağlayamayanların hiç kabahati yok mu?’

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş’ın sağlık çalışanlarına yönelik suçlamalarına sert tepki gösterdi. TTB’den yapılan açıklamada, “Hasta verilerini açıklamayan, nitelikli ekipmanı ve uzman hekim desteğini sağlamayan, koordinasyonu iyi yapamayan, sağlıkçılara gerektiğinde yaygın test uygulamayanların hiçbir kabahati yok! Hastalanıp Covit-19 tedavisi gören sağlık çalışanları suçlu, öyle mi?” denildi.

Vali Bektaş, şehirde görülen 567 Corona vakasının 137’sinin sağlık çalışanlarında görülmesi üzerine, “Her türlü tedbirin alınmasına rağmen maalesef sağlıkçılarımız kendilerini koruyamadılar. Tüm arkadaşlarımızı uyardık. Bu bizim faturamızı ağırlaştıran olay oldu. Normalde sağlıkçılarımızın bize getirdiği yük olmasaydı bugün belki de geri dönüşü konuşuyor olacaktık” demişti. Bektaş açıklamasında, “Bu gerçekten zor oldu. Misafirhanede onları misafir ettik. Onlardan ücret almadık. Yemek ücreti de almadık. Ama orada kendi aralarındaki ilişkilerinde yeteri kadar dikkatli olmadıkları için hem kendilerini sıkıntıya sokuyorlar, hem bizi sıkıntıya soktular. Bunun da artık azalacağını varsayıyoruz. Onlar bizim kahramanlarımız. Kendi hayatlarını ortaya koyan insanlar ama yeteri kadar dikkatli olmayınca sıkıntı yaşıyoruz” ifadesini kullanmıştı.

‘SUÇLUYU BAŞKALARINDA ARAMA ALIŞKANLIĞI’

Vali Bektaş’ın açıklamalarına TTB’den sert yanıt geldi.  Vali Bektaş’ın açıklamasına sert tepki göstenen TTB açıklamasında, “Bu açıklamadan, ülkeyi yönetenlerin, Sağlık Bakanlığı’nın, illerdeki Vali ve Sağlık Müdürlerinin her konuda olduğu gibi Covıd-19 salgınında da hiçbir sorumluluğu olmadığını kabullenmemizi beklediklerini anlıyoruz.  İşler iyi giderse ‘başarıyı’ sahiplenen  ve attıkları her adımın doğru olduğuna inanan yöneticilerin, herhangi bir aksama ya da olumsuz sonuç ortaya çıktığında kendileri dışında suç ve suçlu arama alışkanlıkları bıkkınlık vermeye başladı” ifadesine yer verdi. .

Açıklamada, Zonguldak’ta hasta verilerinin zamanında açıklanmadığı, nitelikli ekipman ve uzman hekim desteği sağlanmadığı ve koordinasyonun yapılmadığı anımsatıldı. “Sağlıkçılara gerektiğinde yaygın test uygulamayanların hiçbir kabahati yok! Hastalanıp Covıd-19 tedavisi gören sağlık çalışanları suçlu, öyle mi?” denilen açıklamada, Vali Bektaş’ın “yurt verdik- yemek verdik” sözleri de  “aşağılayıcı” olarak değerlendirildi. Açıklamada, “Anlaşılıyor ki,  ülkemizde hasta ve vefat sayısı artarsa bu, kendini koruyamayan, sokağa çıkan yurttaşların suçu, sağlık hizmetinde aksama olur ve yüksek sayıda sağlık çalışanı hastalanırsa hekim ve sağlık çalışanlarının beceriksizliği olarak açıklanacak. Bu konuda da gerekirse hekimler ve sağlık çalışanları ‘günah keçileri’ olarak gösterilebilecek” denildi.  Dünya çapında yaygın ölümlere neden olan ve nasıl bir seyir izleyeceği de tam olarak belirlenememiş olan Covıd-19 salgını sürecine dair ülkemizde sık sık kendini hissettiren bu anlayışı reddettikleri vurgulanan açıklamada: “Sağlık çalışanları en önde salgınla mücadele ederken onları koruma sorumluluğu olanlar bunu bir yük olarak göremez” uyarısı yapıldı.

Yorumlar kapatıldı.