İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Özel sağlık kuruluşları, pandemide sınıfta kaldı

Pandemi döneminde özel sağlık kuruluşlarında mobbing arttı. Her 5 çalışandan 1’i ücretsiz izine zorlandı, çalışanların yüzde 38’ine test yapılmıyor. ATO’nun anketinden çıkan sonuçlar bunlar!

Ankara Tabip Odası (ATO) salgın döneminde özel sağlık kuruluşlarında yaşanan vahim tabloyu gözler önüne serdi. Buna göre salgın döneminde doktor ve sağlık çalışanlarına yönelik mobbing arttı, her 5 çalışandan biri ücretsiz izine zorlandı.

ATO, özel sağlık kuruluşlarında görevli 499 sağlık çalışanı ile Covid-19 sürecine ilişkin anket gerçekleştirdi.  7- 16 Nisan tarihlerini kapsayan anket sonuçlarında “özel sektörde çalışan hekimlerin ve sağlık çalışanlarının bütün olarak özlük hakları açısından tablo kötüye gitmektedir” denildi.

5 ÇALIŞANDAN BİRİ İZNE ZORLANIYOR

Anket sonuçlarına göre, ücretsiz izine ayrılan veya ayrılmaya zorlanan sağlık çalışanlarının oranı yüzde 21. Ankete katılanların yüzde 25’i ücretlerinde yüzde 30’un üzerinde kayıp yaşandığını belirtti. “Çalıştığınız kurumda (siz veya başkası) ücretsiz izine çıkarılan veya rapor almaya zorlanan sağlık personeli var mı” sorusuna, katılımcıların yüzde 60’ı “evet” yanıtını verdi.

COVİD- 19 POLİKLİNİĞİ YOK

Anket sonuçları, Covid-19 hastaları için ayrı bir muayene alanı oluşturulmasında eksiklik olduğunu da ortaya koydu. “Covid-19 hasta muayenesi için ayrılmış bir Covid-19 polikliniğinin olup olmadığı” sorusuna katılımcıların yüzde 47’si evet, yüzde 39’u hayır ve yüzde 14’ü bilgim yok yanıtını verdi.

YAYGIN TEST YAPILMIYOR

Salgınla mücadelede en çok risk altında olan sağlık çalışanlarına yapılan testlerin de yetersiz olduğu ortaya çıktı. Ankete katılanların yüz 55’i çalıştıkları kurumda kendilerine test yapıldığını, yüzde 38’i test yapılmadığını, yüzde 7’si test yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi sahibi olmadıklarını belirtti.

EKİPMANLARI KENDİLERİ ALIYORLAR

Özel sağlık kuruluşlarında çalışan personelin koruyucu ekipman temini konusunda yaşadığı sıkıntılar da anket sonuçlarına yansıdı. Çalışanların yüzde 20’si koruyucu ekipmanlarını kendi imkanları ile aldığını belirtti.

MOBBİNG ARTTI

Ankete katılanların yüzde 50’si bu yoğun iş yükü ve çalışma koşullarının psikolojilerini olumsuz etkilediğini ifade etti. Katılımcıların yüzde 30’u da pandemi döneminde yöneticiler tarafından yapılan mobbing benzeri yıldırma yöntemlerinin arttığını dile getirdi. Katılımcıların yüzde 26’sı ayrıca, yönetim tarafından “ciro baskısına” maruz kaldıklarını dile getirdi.

Yorumlar kapatıldı.