İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Şiddete maruz kalan annesi için yardım istiyor: ‘Koronavirüsten dolayı elim kolum bağlı’

Kayseri’de yaşayan F.Y. yıllardır babasının annesine, kızkardeşine ve kendisine şiddet uyguladığını anlattı. Seslerinin duyulmasını isteyen F.Y. baba şiddetinden kurtulmak için kendisi evlenirken, şimdi annesinin hayatının tehdit altında olduğunu söyleyerek, yardım istedi.

25 yıllık evli olduğu eşinden yıllardır şiddet gören ve son olarak 4 Mart’ta eşi tarafından dövülen S.İ’nin yaşadıkları Koronavirüs nedeniyle artan kadına şiddetinin örneklerinden sadece bir tanesi.

Koronavirüs nedeniyle emniyet ve hukuk sisteminin yavaşlamasından yakınan S.İ’nin kızı F.Y, “Annem için yardım istiyorum. O adam hapse girmediği sürece benim annem ölecek. Koronavirüsten dolayı elim kolum bağlı, ama virüsten dolayı da kadına şiddetin azalmadığını biliyorum” dedi.

Yıllarca iki kızıyla birlikte şiddet gördüğünü dile getiren anne S.İ. ve kızı F.Y. yaşadıklarını Halagazeteciyiz’e anlatarak seslerinin duyulmasını istedi. Son olarak 4 Mart gecesi eşinden şiddet gördüğünü iddia eden S.İ. olayın ardından annesinin yanına sığındı. “Kadınların bu kadar çekip de ondan sonra öldürülmesini istemiyorum, buna bir çare bulunsun ” diyen S.İ. kocasını defalarca şikayet etmesine rağmen şiddet görmeye devam ettiğini belirtti.

‘YİNE Mİ SİZ GELDİNİZ?’

Kadına şiddetin “umursanmadığını” vurgulayan anne S.İ. emniyette yaşadıklarını ise şu şekilde anlattı:

“Sürekli şikayette bulundum, ‘aile içi’ dediler. Her gittiğimde ‘yine mi siz geldiniz’ diyerek umursamadılar. Ben de ‘eğer beni koruyamayacaksanız bana bunları vermeyin, o zaman ben onu öldüreyim öyle geleyim. Siz bana koruma kararı veriyorsunuz, kişiyi kapımın önünden alıyorsunuz, aşağı indirip geri bırakıyorsunuz. Beni böyle koruyacaksanız korumayın. Onu içeri almanız için beni öldürmesi mi lazım’ dedim”.

‘KADINLARIN ÖLDÜRÜLMESİNİ İSTEMİYORUM’

Yıllarca düzelir umuduyla sabrettiğini dile getiren anne S.İ. kocasının son 5 yıldır madde kullanmaya başladığını iddia etti. Annesinin evine sığınan S.İ, kocasının kendisini orada da rahatsız ettiğinden ve evi taşladığından yakındı.

‘ANNEMİN ÖLMESİNİ İSTEMİYORUM’

Kız kardeşi ile kendisinin de babalarının fiziksel şiddetine maruz kaldıklarını iddia eden F.Y “Annem şimdiye dek bizim için sustu ama artık susmamaya karar verdik. Şu an annemin canı tehlikede. Ben annemin ölmesini istemiyorum. Ben sadece yardım istiyorum. Koronavirüsten dolayı elim kolum bağlı, ama virüsten dolayı da kadına şiddetin azalmadığını biliyorum” dedi.

‘BABAMDAN KURTULABİLMEK İÇİN EVLENDİM’

Daha önce baba şiddetinden ötürü kadın sığınma evinde kaldığını da belirten F.Y, babasından kurtulabilmek için evlendiğini ifade etti.

Yorumlar kapatıldı.