İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hastanenin corona test cihazı HDP’den geldi

Mardin Devlet Hastanesi’nde Coronavirüs testleri için kullanılan PCR cihazının bulunmaması üzerine, HDP Kızıltepe Belediye Meclis Üyesi Fahri Kılınç ve yakınları, aralarında para toplayarak hastaneye PCR cihazı aldı

HDP’den hastaneye PCR cihazı hediyesi. Mardin Devlet Hastanesi bünyesinde corona testlerinin yapıldığı PCR cihazının bulunmaması üzerine, HDP Kızıltepe Belediye Meclis Üyesi Fahri Kılınç ve yakınlarının, aralarında para toplayarak hastaneye PCR cihazı aldığı ortaya çıktı.

HDP Mardin Milletvekili Ebrü Günay, Kızıltepe’nin Eymirli Mahallesi’nde akrabalarının cenazesine katılan 15 kişinin, 22 Mart tarihi itibariyle Mardin Devlet Hastanesi ve çevre illerde yer alan hastanelerde Covit-19 şüphesiyle tedavi altında bulunduğunu söyledi.

Günay, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Hastanede karantina altına alınanlardan biri de 22 günlük tedavi sonrası iyileşen Halkların Demokratik Partisi Kızıltepe Belediye Meclis üyesi Fahri Kılınç’tır. 22 Mart tarihinde Mardin’de Covid-19 teşhisinin ilk konulduğu hasta olan Kılınç’tan alınan salgı örneği; Mardin’de PCR test cihazı ve cihazın kullanılması için gerekli olan alt yapı bulunmadığı için Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gönderilmiştir. Örneklerin Diyarbakır’da toplanması nedeniyle test sonuçları geciktiği için Fahri Kılınç’ın yakınları kendi aralarında para toplayarak, Mardin Devlet Hastanesi’ne bir PCR cihazı satın almıştır” ifadesi yer aldı.

Günay, verdiği önergede, Bakan Koca’nın şu sorulara yanıt vermesini istedi:

– Mardin Devlet Hastanesi’nde Covid-19 vakalarının teşhisi için ihtiyaç duyulan PCR cihazı ve gerekli altyapının bulunmaması Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir? Gerekli malzemelerin Mardin Devlet Hastanesi’ne gönderilmemesinin sebebi nedir?

– Mardin’de Covid-19 belirtisi taşıyan yurttaşların test işlemleri hangi hastanelerde yapılmaktadır? Test sonuçları kaç gün sonra kendilerine iletilmektedir?

– İlk Covid-19 vakasının tespit edildiği 11 Mart 2020 tarihinden bu yana Mardin ilimizde yapılan test sayısı kaçtır? Bu testler sonucunda pozitif çıkan vaka sayısı kaçtır ve bu hastalardan kaçı yaşamını yitirmiştir?

– Mardin merkez ve ilçelerinde bulunan hastanelerde yoğun bakım ünitesi sayısı kaçtır ve bu yoğun bakım ünitelerinin doluluk oranı kaçtır? Mardin’de bulunan hastaneler test sonucu pozitif çıkan coronavirüs hastalarını tedavi edecek kapasite ve donanıma sahip midir?

– Mardin halkının testlere kolay ve ücretsiz bir şekilde ulaşabilmesi ve gerekli tedavilerin yapılabilmesi için hastanelerdeki eksik tıbbi cihazların sağlanması için herhangi bir çalışmanız var mıdır?

– Hasta yakınlarının kendi aralarında para toplayarak, Mardin Devlet Hastanesi’ne bir PCR cihazı satın almış olmaları bilginiz dahilinde midir?

Yorumlar kapatıldı.