İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kazdağları’ndaki eylemcilere koronavirüs zorlaması

Kazdağları’nı Alamos altın şirketinden korumak için 270 gündür bölgede nöbet tutan hak savunucuları, koronavirüsle mücadele kapsamında ormandan çıkartılmak isteniyor. Hak savunucuları “Maden işçileri çalıştırılıyor, biz çıkartılıyoruz. Böyle salgın mücadelesi olmaz” diyor.

Hükümetin koronavirüsle mücadelesi Kazdağları’ndaki “hak ihlali” tartışmalarını yeni bir boyuta taşıdı. Çanakkale’de 270 gündür altın şirketi Alamos’a karşı direnen hak savunucuları, il hıfzıssıhha kurulu kararı gerekçe gösterilerek ormanlık alandaki nöbetlerini terk etmeye zorlandı.

Alanda izolasyonu sağlayan ve alana dışarıdan girişleri kapatan hak savunucuları “Bizler zaten salgına karşı izole bir durumdayız. Bu kararın corona mücadelesi ile ne alakası var?” çıkışı yaptı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Avukat Muharrem Erkek, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Çanakkale Halkevi de duruma tepki gösteriyor.

Çanakkale İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı ormanlık alanlarla ilgili bir kararı ile orman müdürlüğünden bir ekip Kazdağları nöbet alanına giderek tebligatta bulundu. Orman Müdürlüğü ekibi, alanın en kısa sürede boşaltılmasını istedi.

Kazdağları Direnişçileri olarak bilinen bölgedeki eylemciler ise bu kararla hem kendi hayatlarının tehlikeye atıldığını hem de şirketin ormanları yok etmesinin önünün açıldığını söylüyor. Eylemciler “Kaz Dağları nöbet alanımız boşaltılmak istenirken, madenci şirketin güvenlikleri ormanda durmaktadır. Ruhsatsız çalışan AlamosGold’un projeleri iptal edilmeli, nöbetimize yönelik bu karardan geri dönülmelidir” diyor.

ÇELİŞKİLER YUMAĞI

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Doğan ve 270 gündür Kazdağları’nda nöbet eylemini sürdüren Ferzan Aktaş, karantina kurallarının Kazdağları’nda bulunan maden işçilerine uygulanmadığını ve bu tutumun eylemi bitirmek adına sadece kendilerine uygulandığını belirtiyor.

Süheyla Doğan, başvuruları üzerine kuyumcuların haftanın üç günü dükkanlarını açacaklarını belirterek, bu yasağın Kirazlı’da nöbet eyleminde bulunan arkadaşları için alındığını düşünüyor. Sebebini ise bir çok defa gerçekleştirilen tahliye edilme girişimine bağlıyor. Orman İdaresi tarafından nöbet eyleminde bulunan kişilere cezaların da yazıldığını hatırlatan Doğan, “Bir yandan iç içe çalışan termik santral çalışanları var. Bütün bu kişiler ile ilgili salgın önlemleri alınmazken, orada kendini izole etmiş ve bu durumu jandarmaya bildirmiş kişileri tahliye etmeye çalışmalarını kesinlikle doğru bulmuyoruz” diyor.

Ferzan Aktaş da şehre gitmediklerini hatta oradan eyleme katılmak isteyenleri dahi alana almadıklarını aktarıyor.  Sağlık Bakanlığı’nın aldığı tüm önlemlere de uyduklarını söyleyen Aktaş, “Bugünden sonra süreç nasıl işleyecek bilmiyoruz. Maden şirketi çalışanları burada duruyor. Araçları park halinde. Alan yeniden rehabilite edilmeli” çağrısında bulunuyor.

Yorumlar kapatıldı.