İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Korona günleri fırsatçılığı’ bu kez Ulus’u vurdu

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ulus Hacıbayram Mahallesi’nde acele kamulaştırılma yapıldığı kararına “Herkes evde kalırken, bu korona fırsatçılığı kabul edilemez” diyerek tepki gösterildi.

Resmi Gazete’de bugün yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile Ulus Tarihi Kent Merkezi Hacıbayram Mahallesi’nde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından acele kamulaştırılma yapıldı. Karara tepki gösteren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “TOKİ tarafından acele kamulaştırma yapılması, anayasal olarak hak arama mücadelesinin eşitsiz koşullarda ihlal edilmesi anlamına gelir. Mahkemeler rölantide iken, herkes evde kalırken, bu korona fırsatçılığı kabul edilemez” dedi.

‘YENİ BİR TALAN PROJESİ’

Candan Ulus Tarihi Kent Merkezi’nde, İller Bankası’nın yıkılarak, Hergele Meydanı’nın yok edilmesi ve Yahudi Mahallesi’nin hemen dibindeki alanda acele kamulaştırma yapılmasını “yeni bir talan projesinin” adımları olarak değerlendirdi. Acele kamulaştırma kararını yargıya taşıyacaklarını ifade eden Candan, daha önce de Hacıbayram Mahallesi’nde yurt yapma bahanesiyle acele kamulaştırma yapıldığını ve alanda riskli alan kararı alındığını anımsattı. Candan, “Riskli alan afet yasası dediğimiz 6306 sayılı kanun uyarınca üzerindeki yapı ve veya afet riski nedeniyle belirlenen alandır. Ama acele kamulaştırma kanunu uyarınca yurt savunması ihtiyacına veya aceleciliğine cumhurbaşkanınca karar alınacak hallerde veya özel kanunlarda gösterilen olağanüstü durumlarda yapılır. Bu alanda riskli alan kararı ile hızlı yıkım yapabilecekler acele kamulaştırma kararı da mülkiyet sahibinden kamuya mülkiyetlerin el değiştirmesine imkan verecek. Bu, insanların canıyla uğraştığı pandemi günlerinde hızlıca Ulus’u yok etme planıdır” değerlendirmesini yaptı.

‘YANGINDAN MAL KAÇIRMA KARARI’

Riskli alan ilan edilerek, acele kamulaştırılarak Ulus’un sorunlarının çözülemeyeceğini belirten Candan, “Ulus’ta her taşın altından bir tarih fışkırıyor, Ulus’un, değerini ortaya çıkartan Koruma Amaçlı İmar Planına ihtiyacı var. Ulus’un bütününe ilişkin değerlendirmeler yapılması gerekirken, böl, parçala,  yok et mantığıyla bu tarihsel alana müdahale ediliyor” dedi. Ulus’ta ne acele kamulaştırılacak ne de riskli alan edilecek bir  durumun bulunduğuna dikkat çeken Candan, acele kamulaştırma kararının, “yangından mal kaçırma” kararı olduğunu belirtti.

Yorumlar kapatıldı.