İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mimarlar ve doktorlar, salgında “kentleşme ve halk sağlığını” masaya yatıracak

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ile Ankara Tabip Odası, “Kentler ve salgın ile Mücadele”  ve Yapılı Çevre Tasarımı ve Halk Sağlığı” başlıklı iki aşamalı makale yarışması düzenliyor.

Mimarlar ve doktorlar, salgında “kentleşme ve halk sağlığını” masaya yatıracak. Mimarlar Odası Ankara Şubesi ile Ankara Tabip Odası,  “Kentler ve salgın ile Mücadele”  ve Yapılı Çevre Tasarımı ve Halk Sağlığı” konulu iki aşamadan oluşan makale yarışması düzenliyor.

Gerçekleştirilecek yarışma, salgınla mücadele devam ederken, kentleşme ve sağlık politikalarının bir arada tartışılmasını hedefliyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından yapılan açıklamada, salgına hazırlıksız yakalanan kentlerde, yapıların, mahallelerin ve yapılı çevrenin niteliğinin, halk sağlığını doğrudan etkileyen etmenleri oluşturduğu ifade edildi. Açıklamada, “Kentlerin, mahallelerin ve yapıların halk sağlığı açısından yeniden nasıl ele alınabileceği, sağlıklı ve yaşanabilir mekânların herkesi kapsayan ve herkes tarafından hakça erişilebilir olmasını sağlayacak kentsel ve mimari müdahalelerin neler olabileceğini sorgulayarak, bunlara ilişkin eleştirel ve yaratıcı fikirlerle alternatif bakış açılarını ortaya koymayı amaçlamaktadır” denildi.

Makale yarışmasında seçici bilim kurulunda mimarlar, halk sağlıkçıları, şehir plancıları, peyzaj mimarlığı ve sosyoloji  disiplininden temsilciler bulunacak. Makale yarışması hakkında detaylı bilgi ve şartnameye makale.mimarlarodasiankara.org  adresinden ulaşılabilecek. Makale yarışması Mimarlar Odası’na üye, lisans ve yüksek lisans mimarlık öğrencilerine açık olacak.

Yorumlar kapatıldı.