İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

24 sağlık çalışanı öldü, tehdit artıyor

Türk Tabipleri Birliği, Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun yaşamını yitirdiği 1 Nisan 2020 tarihinden bugüne kadar, COVID-19 nedeniyle 14’ü hekim 24 sağlık çalışanının yaşamını yitirdiğini, yüzde 38’ini hekimlerin oluşturduğu 3 bin 474 sağlık çalışanının COVID-19 tanısı aldığını açıkladı. TTB hükümeti önlem almaya çağırdı.

Türk Tabipleri Birliği, COVID-19 tanısıyla tedavi gören bütün hekim ve sağlık çalışlarının bilgisine sahip olduğu halde kendilerine vermeyen Sağlık Bakanlığı’na tepki gösterdi. Tabip Odaları aracılığıyla edindiği bilgileri rapor haline getiren TTB, Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun yaşamını yitirdiği 1 Nisan’dan bu güne 14’ü hekim, 24 sağlık çalışanı yaşamını yitirdiğini, yüzde 38’i hekim, 3 bin 474 sağlık çalışanının COVİD-19 tanısı aldığını açıkladı. TTB sorumluluğun hükümet ve Sağlık Bakanlığı’nda olduğunun altını çizdi.

Sağlık Bakanlığı’ndan bilgi alamayan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, Tabip Odaları aracılığıyla illerde ulaşılabilen sağlık kurumlarından derlediği hasta sağlık çalışanı sayılarını raporlaştırdı.

Rapora göre, Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu’nun yaşamını yitirdiği 1 Nisan’dan bugüne 24 sağlık çalışanı hayatını kaybetti. Yaşamını kaybedenlerin 14’ü hekim. Binlerce hekim ve sağlık çalışanı hastanelerde, ASM’lerde ve filiyasyon sırasında enfekte oluyor.  Raporda, “Yaşananların esas sorumlusu, sağlık çalışanlarının zor çalışma koşullarını görmezden gelen, çalışma koşullarını ve çalışma düzeninini salgınla mücadeleye uygun hale getirmeyen, gerekli önlemleri zamanında ve etkin olarak almayan, gerekli denetimleri yapmayan, kişisel koruyucu donanımları zamanında sağlamayan hükümet ve Sağlık Bakanlığı” denildi.

‘SORUMLUSU HÜKÜMET VE SAĞLIK BAKANLIĞI’

Salgının başladığı ilk günden itibaren Türkiye’de sağlık çalışanlarının hastalanma durumuyla ilgili bilgilerin talep edilmesine karşın, Sağlık Bakanlığı’nın bunu meslek örgütlerine ve sendikalara bildirmediği eleştirisi getirilen raporda; bu tutumun, sağlık çalışanlarının yaşam ve sağlık haklarını yok sayan, önemsemeyen, siyasi bir tutum olduğunun altı çizildi. Bunun, Zonguldak Valisi’nin açıklamalarında net olarak görüldüğü vurgulanan raporda, “Hekimler ve diğer sağlık çalışanları kendilerini yok sayan, suçlayan bu tavra yabancı değil” denildi.

Raporda, “AKP iktidarı yıllardır sağlık alanındaki tüm olumsuzlukları hekimlere ve sağlık çalışanlarına yüklemiş, halkla hekimleri ve diğer sağlık çalışanlarını karşı karşıya getirmekten kaçınmamıştır. Bu politikanın, şiddeti meşrulaştırması sonucunda, onlarca arkadaşımızın ölümüne neden olduğu unutulmamalıdır. Bizleri yok sayan, görmezden gelen bu anlayış devam etmekte ve bizlerin ölümüne, hastalanmasına neden olmaktadır” değerlendirmesi yapıldı.

Tedavi gören bütün hekim ve sağlık çalışlarının bilgisine sahip olan Sağlık Bakanlığı veri açıklamayınca TTB olarak kendi sınırlı olanaklarıyla, “en az sayı olarak açıklanabilecek” rakamları tespit etmeye çalıştıkları vurgulanan raporda; Tabip Odaları aracılığıyla, illerde ulaşılabilen sağlık kurumlarından hasta sağlık çalışanı sayıları derlenerek, COVID-19 salgınında genel durumun değerlendirilmeye çalışıldığı ifade edildi.

44 İLDE 3 BİN 474 SAĞLIK ÇALIŞANI COVİD-19’LU

44 ilde kamu ya da özel ayırt edilmeksizin tüm sağlık kurumlarını kapsayan rapora göre, tanı almış hekim sayısına 37 ilde ulaşıldı, üç ilde sağlık çalışanlarının meslekleriyle ilgili ayırım yapılamadı. Buna göre toplam 3 bin 474 sağlık çalışanı COVID-19 tanısı aldı. Bunların yüzde 38’i hekim. (Şekil 1).  Hekim dışı sağlık çalışanlarının meslekleri ebe, hemşire, sağlık teknisyeni, sağlık memuru, eczacı, diş hekimi, temizlik çalışanı, tıbbi sekreter, şoför ve mühendis.

 

Şekil 1. Hekim ve hekim dışı sağlık çalışanlarının dağılımı

Tanı almış hekim sayısının en yüksek olduğu iller İstanbul, İzmir, Ankara, Eskişehir ve Adana. (Şekil 2).  İstanbul’da 960’ı hekim olmak üzere toplam 2005 sağlık çalışanı hastalığa yakalandı. Bu illeri sırasıyla 12 sağlık çalışanı ile Diyarbakır, 11 sağlık çalışanı ile Kırklareli ve Antalya, 10 çalışan ile Bursa, 9 çalışan ile Samsun izledi.

 

Şekil 2.Tanı almış hekim sayısının en sık bulunduğu beş ile dağılımı

Tablo’da bu beş ilde sağlık çalışanlarının yüzde kaçının bu sorunları yaşadığı paylaşıldı. Hasta sağlık çalışanı sayısının en fazla olduğu beş il ile KKD’ye erişim sorunlarının en fazla olduğu beş il örtüşüyor.

 

Tablo. Çeşitli önlemlere göre beş ilde sorun yaşayan sağlık çalışanlarının sıklığı (%)Çalışmanın Sınırlılıkları:

  1. İller arası standardizasyon bulunmamaktadır.
  2. Üç ilde (Zonguldak, Uşak, Antep) hekimler diğer sağlık çalışanları içinde yer almıştır.
  3. Veriler Tabip Odaları tarafından toplandığı için toplam sayılar içinde hekimler oransal olarak daha yüksek temsil ediliyor olabilir.

 

Yorumlar kapatıldı.