İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mustafa Koçak, ölüm orucunun 297.gününde hayatını kaybetti

Gizli tanık ifadesiyle savcı Selim Kiraz’ın öldürüldüğü silahları temin ettiği iddiasıyla müebbet hapis cezası alan Mustafa Koçak’ın “Ben yapmadım, suçsusuz, adil yargılama istiyorum” seslenişleriyle başlattığı ölüm orucu, 297. gününde ölümle  sonuçlandı. Geriye, Koçak’ın  “adalet istiyorum” sözleri kaldı!

 “Adil yargılama” talebiyle başlattığı açlık grevinin 297. gününde yaşamını yitiren Mustafa Koçak sadece 28 yaşındaydı. İşlemediğini söylediği bir suçtan, “gizli tanık” ifadesiyle müebbet hapis cezası alan Musafa Koçak’tan geriye ise “Adalet” isteği kaldı.

Mustafa Koçak, adil yargılanma talebiyle başladığı ölüm orucunun 297. gününde hayatını kaybetti. Gizli tanık ifadesiyle, İstanbul’da Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın öldürülmesinde silah temin etmekle suçlanan Mustafa Koçak, 297 gündür ölüm orucundaydı.

2015 yılında Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın öldürülmesi olayında, Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol’a silah temin ettiği, gizli tanık ifadesi ile iddia edilen Koçak, 4 Nisan 2017 tarihinde tutuklanmıştı. Koçak sadece gizli tanık ifadeleri üzerine tutuklanmıştı.

Suçlamalarla ilgili müebbet hapis cezası alan Koçak, “adil yargılama” talebiyle başlattığı açlık grevini süreç içinde ölüm orucuna çevirmişti.

Koçak’ın ölümü Halkın Hukuk Bürosu tarafından kamuoyuna duyuruldu. Avukatları Koçak’ın işkence gördüğünü ve işkence altında yalan ifadeler imzalatıldığını belirtmişti.

29 KİLOYA DÜŞTÜ

Ölüm orucu sonrası Mustafa Koçak 29 kiloya kadar düşmüştü.  Kardeşleri ile yaptığı son telefon görüşmesinde ise sağlığı elvermediği için konuşamadığı duyurulmuştu. Kardeşi sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Yaptığımız telefon görüşmesi tamamlanmadı malesef. Kardeşim telefonda artık nefes alamadığını ve konuşamadığını söyledi. Tahmin edersiniz haftada iki gün 10 dakikalık sesini duyuyoruz. Artık onu da duyamıyoruz. Biz ailesi olarak cezaevini arıyoruz fakat bize ve avukatlarına bilgi vermeyeceklerini söylüyorlar. Mustafa bizim kardeşimiz, ailemiz. Onun orada sessizce ölmesini istiyorsunuz. Adalet Bakanlığına soruyorum. Mustafa’nın ölmesini mi bekliyorsunuz?” demişti.

Adalet Bakanlığı’na, “Dosyayı neden sonuçlandırmıyorsunuz. Sizin işiniz adaleti sağlamak değil mi? Kime hizmet ediyorsunuz. Adalete, hukuka ve insanlığa hizmet etmeniz gerekirken” diye soran kardeşi, “İnsanları suçsuz yere yargılamaktan vazgeçin ve yeter artık Mustafa’ya ses olun.” diye seslenmişti.

Ölüm orucunun 277. gününde yaşamını kaybeden Mustafa Koçak’ın cenazesinin Gazi Cemevi’nden kaldırılacağı öğrenildi.

Yorumlar kapatıldı.