İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

3 milyon 45 bin işçi için kısa çalışma ödeneği başvurusu

20 Nisan itibariyle kısa çalışma ödeneği için 3 milyon 45 bin işçinin başvurusunun netleştirilmesini isteyen KESK, zorunlu mal ve hizmet üretimi dışında tüm çalışmaların durdurulması, ücretli izin verilmesi talebini de dile getirdi.

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, devam eden Covit- 19 salgını döneminde zorunlu olmayan alanlarda üretimin durdurulması, çalışanlara ücretli izin verilmesi talebinde bulundu.

Bozgeyik, Konfederasyon tarafından hazırlanan Covit- 19 raporunu kamuoyu ile paylaştı. Son verilere göre yurt genelinde 110 bin 130 vaka bulunduğunu, 2 bin 805 kişinin de salgın yüzünden yaşamını yitirdiğini kaydeden Bozgeyik, “Salgınla mücadelede zorunlu hizmet ve mal üretimi dışında bütün çalışma durdurulmalı, bu alanlar dışındaki tüm çalışanlara ücretli izin verilmelidir. Zorunlu alanlarda çalışanların dönüşümlü ve dinlenerek çalışması sağlanmalı, koruyucu ekipman başta olmak üzere sağlık tedbirleri alınmalıdır” dedi.

İşyerlerinde Dünya Sağlık Örgütü’nün kriterleri dikkate alınarak salgınla mücadelede alınması gereken önlemlerin, kurum amirlerinin inisiyatifine bırakılmadan bir standarda kavuşturulması ve denetim sağlanması gerektiğinin altını çizen Bozgeyik, “İşçilerin en temel haklarını ortadan kaldıracak ücretsiz izin ve sefalet ödeneği uygulamasından vazgeçilmelidir. Coronavirüs nedeniyle 20 Nisan itibariyle 3 milyon 45 bin işçi için Kısa Çalışma Ödeneği başvurusu yapıldı. Bu başvurulara hangi süre içerisinde yanıt verileceği netleştirilmemiştir. 15 Mart tarihi esas alınarak, hiçbir koşul aranmaksızın işten çıkarılması yasaklanan tüm işçilere asgari ücretten az olmamak kaydıyla kısa çalışma ödeneği ve daha önce işten çıkarılan tüm işsizlere işsizlik sigortası ödeneği verilmeli, işçilerin talepleri karşılanmalıdır. İşsizlik sigortası fonundaki 131,6 milyar TL işçiler için kullanılmalıdır” açıklamasında bulundu.

‘KHK’LI PERSONEL GÖREVE BAŞLATILMALI’

Varlık Fonu’nda biriken kamu kaynaklarının halk sağlığı ve çalışanların haklarının korunması için kullanılmasını gerektiğini de belirten Bozgeyik, “Kayıt dışı çalıştırılanlar, işsizler, evsizler, göçmenler başta, herkese gelir güvencesi sağlanması için kullanılmalıdır” diye konuştu. Salgın sürecinde ön safta yer alan sağlık çalışanlarının taleplerinin de karşılanması gerektiğini belirten Bozgeyik, “Personel sayısı güvenceli çalışma koşulları sağlanarak arttırılmalı, KHK ile işinden edilen, güvenlik soruşturması nedeniyle bekletilen tüm sağlık emekçileri acilen göreve başlatılmalıdır” dedi.

‘ONLINE EĞİTİM BASKIYA DÖNÜŞTÜ’

Salgın sürecinde eğitim faaliyetlerinin online gerçekleşmesini de değerlendiren Bozgeyik, “EBA’nın puan sistemi ödev oluşturma canlı ders vb. konuları eğitim emekçilerine yönelik baskıya dönüşmüş durumdadır. İktidar salgını bu alanda da fırsata çevirerek puan sistemi ile performans sistemini tümüyle yerleşik hale getirmek istemektedir” açıklamasında bulundu. Bozgeyik, ilkokul, ortaokul ve liselerin tatil edilmesiyle bu okullarda görevli öğretmenlerin idari izinli sayıldığını, ancak il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde görevli personel ile okullardaki idari personellerin enfekte olma riski ile karşı karşıya kaldığını da söyledi.

Yorumlar kapatıldı.