İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Aşı her yıl milyonları ölümden koruyor’

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, 26-30 Nisan Aşı Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, aşıların ve bağışıklama hizmetlerinin halk sağlığı açısından taşıdığı önemi ve bağışıklama hizmetlerinin  COVID-19 salgını sırasında da aksatılmadan sürdürülmesi gerektiğini hatırlattı.

TTB’nin açıklamasında, bağışıklama hizmetlerinden yararlanmanın herkesin hakkı, bu hakkı sağlamanın da devletin ödevi olduğu dile getirildi. Açıklamada, Sağlık Bakanlığı “bağışıklama hizmetlerini etkin bir biçimde yürütmeye”, halk da “bu hizmetlerden yararlanmak için sağlık örgütüyle işbirliğine” çağrıldı

“Aşılar herkes için yararlıdır! Her yıl milyonlarca kişiyi ölümden korumaktadır” denilen açıklamada, aşıların her yaştakiler için gerekli olduğunun altı çizildi. “Gebelikte ana rahmindeyken, doğumda, bebeklikte, çocuklukta, ergenlikte, erişkin yaşta, orta yaşta, ileri yaşta, kadın-erkek herkes için ihtiyaçtır, aşılananları hastalanmaktan, sakatlanmaktan, ölümden korur” uyarısı yapılan açıklamada, aşıların müzmin hastalığı olanlar için ise yaşamsal olduğu vurgulandı. “Kimi hastalıklar (şeker, solunum yolu-akciğer hastalıkları, kalp yetmezliği, kanser, fazla kilolu oluş, beslenme yetersizliği,…) aşı ile önlenebilir” denilen açıklamada; “Bağışıklama hizmetleri yaşama-sağlıklı olma hakkının gerçekleşmesine katkı verir. Dünya’da ve Türkiye’de sağlık durumu daha kötü durumda olan yoksullar, düşük eğitim düzeyinde olanlar bağışıklama hizmetlerinden daha az yararlanmaktadır. Yararlanamayanların bir bölümü bağışıklama hizmetlerine erişememekte, bir bölümünün de ne yazık ki aşılarla ilgili tereddütleri vardır. Bağışıklama hizmetlerine erişemeyenlerin ve hizmeti reddedenlerin bağışıklama hizmetlerinden yararlanması için özel çaba harcanmalıdır” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, 2019 yılında kızamık hastalığına yakalanan 1141 kişinin hastaneye yatırıldığı, 6’sının öldüğü, kızamık sorununun 2020’de de devam ettiği, ilk üç ayda 316 kişinin hastaneye yatırıldığı hatırlatıldı.

Açıklamada şöyle denildi: ”COVID 19 salgını döneminde de bağışıklama hizmetlerinin etkin bir biçimde sürdürülmesi, bebeklerin, çocukların, yaşlıların, müzmin bir hastalığı olanların aşılanma durumlarının takip edilerek aşılanmak üzere randevu ayarlanması gerekli ve çok önemlidir. Koronavirüs hastalığına ek olarak aşı ile önlenebilir hastalıkların sağlığımıza zarar vermesi önlenmelidir.

Aşılar ile bağışıklama, halkın sağlığını koruyan en çok katkı veren 10 sağlık hizmetinden biridir. Bağışıklama hizmetleri COVID-19 salgını sırasında da aksatılmadan sürdürülmelidir.”

Yorumlar kapatıldı.