İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TTB; ‘Bu şartlarda hekimlik yapılamaz, sağlık hizmeti verilemez’

Trabzon Farabi Hastanesi’nde koronavirüs sonucu hayatını kaybeden bir hastanın yakınlarının Dr. Esra Ersöz’e şiddet uygulamasına tepki gösteren TTB Merkez Konseyi,  “Bu şartlarda hekimlik yapılamaz, sağlık hizmeti sunulamaz!” dedi.

Trabzon Farabi Hastanesi’nde Dr. Esra Ersöz’e hasta yakınları tarafınrdan şiddet uygulanmasına tepki gösteren TTB Merkez Konseyi, şiddetin ortadan kalkması için bu konuda kararlı, samimi ve net bir tutum alınması gerektiğini belirtti.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, Trabzon’da Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde tedavi gören koronavirüslü bir hastanın hayatını kaybetmesi sonrasında hasta yakınlarının Dr. Esra Ersöz’e saldırmasına tepki gösterdi.

TTB’en yapılan açıklamada, “Trabzon’da Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde tedavi gören akciğer kanseri olan koronavirüslü bir hastanın hayatını kaybetmesi sonrasında hasta yakınları Dr. Esra Ersöz Genç’e saldırdı. Kadın doktoru oksijen tüpüyle kovaladı. Hekim ve sağlık çalışanlarının bile kontrollü ve özel koruyucu ekipmanla girdiği bölgeye topluca girip, camlara ve tıbbi cihazlar zarar verildi” denildi.

Açıklamada, “Bu akıl tutulması, bencillik, nereden alındığı bilinmeyen özgüven ve cezasızlıktan alınan cesaret gerekli yaptırımlara uğramaz, en etkili ağızlardan tutum alınmaz ise bu ülkede hekimlik yapılamaz, sağlık hizmeti sunulamaz demektir” uyarısı yapıldı.

Sağlıkta şiddetin salgın ortamında sağlıkçılara jest olarak yasa çıkarmakla engellenemeyeceğinin altını çizen TTB açıklamasında, “Kararlı,samimi ve net bir siyasi tutum alınmalı, ülkeyi ve sağlık ortamını yönetenler bu konuyu taktik olarak değil gerçek ve yaşamsal bir sorun olarak görüp adım atmalıdır. Bizler süslü cezaları değil caydırıcılığı olan bir işleyiş ve hukuki süreç bekliyoruz. Bu tür saldırganların örnek alınamayacağı,  yapanların pişman olacağı tutumlar bekliyoruz” çağrısı yaptı.

Covıd-19 ortamında kendisinin ve yakınlarının hayatını da riske alarak görev yapan genç bir kadın hekime bu saldırının yapılmasının, Covıd-19 hastalarının tedavi gördüğü bölümde bütün hastaları da riske sokarak baskın yapılabiliyor olmasına dikkat çekilen açıklamada, “Covıd-19 salgını sonrasında biz hekimleri ve sağlık çalışanlarını nasıl bir ölümcül tablonun beklediğinin habercisi” denildi.

Açıklamada şu beklentiler dile getirildi: “Öncelikle gerek hekim ve sağlık çalışanlarında yarattıkları fiziksel ve ruhsal travmalar gerek hastaneye ve hastalara verdikleri zarar gerekse de salgın ortamında topluma verecekleri virütik ve kültürel tahribat dikkate alınarak bu saldırganların etkin biçimde cezai yaptırıma tabi olmalarını bekliyoruz.”

Yorumlar kapatıldı.