İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çakırözer, salgın nedeniyle işletmeleri kapanan esnaf için gelir desteği istedi

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Coronavirüs salgını nedeniyle zor durumda olan esnaflar için gelir desteği istedi.

Çakırözer, salgın döneminde küçük esnafın durumuna ilişkin hazırladığı raporda, yurt genelinde 250 bin Eskişehir’de ise 20 bine yakın küçük esnaf ve işletmenin geçici olarak kapatıldığını belirtti.

Çakırözer, işletmeleri kapatılan esnafların bağlı bulunduğu oda temsilcileri ile görüşerek hazırladığı raporunda, “21 Mart’ta yayınlanan genelge kapsamında lokantacı, berber, kuaför, tuhafiyeci esnafımız başta olmak üzere, birçok esnafımızın ekmek teknesi bir aydan fazla süredir kapalı. Esnafın hiçbir geliri yok. Esnaf kirasını ödeyemiyor, elektrik, su, doğalgaz faturasını ödeyemiyor” açıklamasına yer verdi.

ESNAF KREDİ ALAMIYOR

Raporda, esnafın krediye rahat ulaşması için sicil affı çıkarıldığını anımsatan Çakırözer, “Ama bankalar sicil bozuk olan esnafa yine kredi vermemekte. Ya da borçlarını ödemek ve geçimini sağlayabilmek için kredi başvurusunda bulunan esnaf bankalardan kredi alamadı. Esnaflar bankalar dışında Esnaf Kefalet Kooperatiflerine yaptıkları kredi başvurularında da yeterli desteği sağlayamadı. Eskişehir’de esnaf kredi kooperatiflerine kredi başvurusunu yapsa bile, bankalar tarafından kefil istendi, esnaf kredi alamadı. Eskişehir’de yaklaşık 20 bin esnaftan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine kredi talebinin çok fazla olduğu ancak bankların getirdiği koşullar nedeniyle çok az sayıda esnafın kredilerden yararlanabildiği belirtildi” tespitinde bulundu.

PAZARCILARIN MALLARI ELİNDE KALDI

Pazarcı esnafının durumuna ilişkin de değerlendirmelerin yer aldığı raporda, “İlk kez 10 Nisan’da ilan edilen sokağa çıkma yasağı ile ardından ilan edilen 4 günlük yasak ise sayısı bin 500’ü bulan pazarcı esnafını etkiledi. Plansızca ilan edilen yasak sonrası pazarcı esnafının malları elinde kaldı, depolarda, kamyonlarda çürümeye terk edildi. Ramazan ayının ilk günleri olması nedeniyle marketler 10 ile 14 arası açık tutulurken, aynı istisnanın kasap ve manavlara gösterilmemesi mağduriyetler yarattı” denildi.

BERBERLERE KONTROLLÜ İZİN

Berber ve kuaförlerin de yasak nedeniyle darboğaza girdiği belirtilen raporda,  “Kaçak saç kesimleri de büyük bir sıkıntı yaratmaya devam ediyor. Kuaförler Ramazan Bayramı öncesinde sınırlı gün saatlerle ve sosyal mesafe ile hijyen kurallarına dikkat ederek iş yerlerini açmak istiyor” tespiti yer aldı.

KREDİLER ERTELENMELİ, ESNAFA DESTEK SAĞLANMALI

Çakırözer’in raporunda esnafların talepleri şöyle sıralandı:

“Esnafın kira, kredi, doğalgaz, elektrik gibi her türlü ödemesi en az 1 yıl süreyle faizsiz ertelenmeli. Küçük esnaf için, esnaf temsilcileri ile bir araya gelinmeli ve salgın sonrası ortaya çıkacak krizi önleme paketi açıklanmalı.  Salgın döneminde dükkanı kapatılan esnaf, dükkanını açmadığı günler için kira, elektrik, doğalgaz, su faturalarını ödememeli. Esnafın dükkanının kapalı olduğu dönemde her ay, hem destek, hem de yanlarında çalıştırdıkları kişilere ödeme yapabilmeleri adına asgari ücret tutarında destek sağlanmalı. Plansızca ilan edilen sokağa çıkma yasağı kapsamında ürünleri zarar gören pazarcı esnafının mağduriyetleri giderilmeli. Kredi kullanımlarının önü açılmalı, oda kayıt belgesi bulunan esnafların siciline bakılmadan kredi kullanımları sağlanmalı. Yolcu kapasitesi düşürülen minibüs ve servisçiler için mazot desteği verilmeli. Sokağa çıkma yasağı günlerinde nöbetçi bakkal uygulamasına gidilmeli. Hem esnaf hem de vatandaş mağdur edilmemeli.

Yorumlar kapatıldı.