İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye basın özgürlüğünde sınıfta kaldı: 85 basın çalışanı cezaevinde

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde Türkiye, basın özgürlüğü konusunda sınıfta kaldı. 85 gazeteci ve basın çalışanı cezaevinde bulunuyor.

AKP iktidarının medya üzerindeki baskıları, her geçen gün artıyor. Geleneksel medya kanallarından sosyal medya platformlarına kadar uzanan baskıların boyutu, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde de kendini gösterdi. Basın Özgürlüğü İndeksi’ndeki 180 ülke içerisinde Türkiye 154.sırada yer aldı.

KONTEYNERDA GAZETECİLİK

Dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan coronavirüs salgınıyla ilgili olarak sözde önlem alan basın işverenleri, çareyi çalışanları binalara sokmamakta buldu. Geçtiğimiz günlerde CNN Türk’te görevli 7 ve 9 kameramanın sözde önlemler gerekçe gösterilerek binaya girişleri engellendi. Söz konusu basın emekçileri için binanın otoparkında konteyner oluşturuldu. Olayın duyulmasının ardından muhabirler Canel Kiraz ve Zeynep Timurlenk’in görevlerine son verildi.

İNFAZ DÜZENLEMESİNDE GAZETECİLERE YER YOK

TBMM’de kabul edilerek yasalaşan infaz düzenlemesinden de tutuklu ve hükümlü gazeteciler yararlandırılmadı. Çok sayıda suçtan içeride bulunan 90 bini aşkın tutuklu ve hükümlü yeni düzenleme ile salıverilirken, infaz düzenlemesi gazetecileri kapsamasın diye özel madde eklendi.

GAZETECİLERİN YÜZDE 80’İ SANSÜRE UĞRUYOR

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) tarafından hazırlanan 2019- 2020 Basın Özgürlüğü Raporu’nda da çarpıcı veriler yer aldı. Rapora göre son bir yılda 103 gazeteci, 108 kez gözaltına alındı. Son bir yılda 28 gazeteci cezaevine girdi. Son bir yılda gazetecilere en az 76 yeni soruşturma açıldı. Gazetecilerin sanık veya davalı olduğu en az 166 yargılama yapıldı. Gazeteciler toplamda en az 178 yıl 6 ay 9 gün hapis cezasına çarptırıldı. RTÜK toplamda 16 defa yayın durdurdu ve medyaya 1 milyon 33 bin 864 TL idari para cezası uyguladı.

Sendikanın bu dönemde uyguladığı anket sonuçlarına göre de her 100 gazeteciden 80.8’i sansüre uğradığını, 78.7’si de otosansür uyguladığını belirtti. Raporda medya sektöründe işsizlik oranının da yüzde 25- 30 arası olduğu ifade edildi.

BASIN KARTI BİLMECESİ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından gazetecilere verilen basın kartları da son bir yıl içerisinde gazeteciler üzerinde baskı unsuru olmaya devam etti. Başta Cumhuriyet, Evrensel ve Birgün gibi yayın organlarında görevli basın çalışanları olmak üzere çok sayıda gazetecinin basın kartı iptal edildi. Kart yenileme süreçlerinin gerekçesiz olarak uzatılmasıyla da çok sayıda gazetecinin basın kartını alması ve görevini yapması engellenmeye çalışıldı.

Yorumlar kapatıldı.