İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Direniş kazandı!

Konser yasaklarının kalkması için ölüm orucunda bulunan Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek, eylemini sonlandırdı.

İbrahim Gökçek’in babası Ahmet Gökçek: “İbrahim’in mücadelesi ölmek için değil yaşamak içindi.”

Konser yasaklarının kaldırılması için 328 gündür ölüm orucunu sürdüren Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek, eylemini bugün sabah saatlerinde sonlandırdı. İbrahim Gökçek’in babası Ahmet Gökçek, “İbrahim’in mücadelesi ölmek için değil yaşamak içindi” dedi.

Grup Yorum üzerindeki konser yasaklarının kaldırılması, üyelerin ve İdil Kültür Merkezi’nin üzerindeki baskıların sonlandırılması için ölüm orucuna başlayan İbrahim Gökçek, eylemini sonlandırdı. Gökçek’in tedavisi kaldırıldığı hastanede devam ediyor.

HDP, TİP ve CHP’li milletvekillerinin devreye girmesi ile İstanbul ve İzmir Valiliklerine, Grup Yorum konserlerine izin verilmesi için resmi başvuruda bulunuldu. Başvuruların ardından 328 gündür ölüm orucunda olan Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek de eylemini sabah saatlerinde sonlandırdı.

İbrahim Gökçek’in babası Ahmet Gökçek, halagazeteciyiz.net’e yaptığı açıklamada, “İbrahim konser vermek istiyor, sanatını halk için yapıyordu. 5 yıldır üzerlerine yapılan baskı için mücadele ettiler. Ama yapacak bir şeyleri kalmamıştı. İnsanların hava alması, su içmesi ne kadar doğal haksa, sanatçının sahne alması da olmazsa olmaz. Durup dururken terör listesine koydular. Mücadele edince tutukladılar. Hep söylemişti, ‘Ölmek için değil bu, yaşamak istiyorum ve arkadaşlarımla sanatımı yapmak istiyorum’ diye…Bugün eylemine ara verdi. Dostları, milletvekili arkadaşları, sanatçılar STK’lar Valiliklere talepte bulundular. Bunu garanti ettiler. Bugün itibariyle hastanede tedavisine başlayacak. Ölüm orucundaydı ama direniş gücü olarak hiç güç kaybetmedi. Zor günler geçirdi tabi ama beyni dinç. Amacına ulaştı diye düşünüyorum. Yine sahnelere dönecek 500 bin, bir milyon insanla beraber türkülerini söyleyecek” dedi.

Grup Yorum solisti Helin Bölek de aynı amaçla başladığı ölüm orucunun 288.gününde yaşamını yitirmişti.

Yorumlar kapatıldı.