İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Normalleşme’ planı tehlikeli

AVM Emekçileri Sendikası: Şu anda AVM’lerin açılması büyük risk.

AVM çalışanları: AVM’ler açılmasın ama mecburen gideceğiz, geçinemiyoruz.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “normalleşme planı” çerçevesinde 11 Mayıs’ta açılacağı ifade edilen AVM’ler tepki çekti. AVM Emekçileri Sendikası, “Şu anda AVM’lerin açılması büyük risk” derken, AVM çalışanları ise “Açılmasın ama mecburen de gidip çalışacağız, geçinemiyoruz” diyorlar.

Dün Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan video konferansla gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından koronavirüs salgınına yönelik “normalleşme planını” açıklamıştı. Bu plana göre 11 Mayıs’ta kuaförler, berberler, güzellik salonları ve alışveriş merkezleri hizmete açılabilecek. Hijyen ve sosyal mesafe kuralına uyma koşuluyla açılabilecek bu işletmelerin hangi günler ve kaç saat hizmet vereceği henüz bilinmiyor.

Ancak AVM’lerin açılacak olmasının riskleri artıracağı uyarıları da geldi. AVM Emekçileri Sendikası Genel Başkanı Can Daştan, ortalama bir AVM’nin aylık ziyaretçi sayısının 1 milyon 300 bin civarında olduğunu hatırlatıyor. Daştan, şu anda AVM’lerin açılmasının büyük bir risk doğuracağını söylüyor. Konuştuğumuz çalışanlar ise, AVM’lerin hizmete açılmaması gerektiğini ancak mecburen çalışmak zorunda olduklarını belirtiliyorlar.

‘TEDBİR ALINSA DA AÇILMAMALI’

Halagazeteciyiz’e konuşan AVM Emekçileri Sendikası Başkanı Daştan, AVM’lerin açılmasına karşı olduklarını ifade ediyor. Daştan, bunun nedenini de “ortalama bir AVM’nin aylık ziyaretçi sayısınının 1 milyon 300 bin olduğunu” belirterek açıklıyor. Türkiye’de 460’a yakın AVM olduğunu ifade eden Daştan, her türlü tedbir alınarak açılsa bile bunun büyük bir risk doğrucağı uyarısı  yapıyor. “Her türlü tedbir alındı ama vaka sayısı 100 bini geçti. Ne kadar önlem alırsak alalım biz bunun önüne geçemiyoruz. Burada işçi sağlığı bizim için çok önemli ama burada halk sağlığı da var. Biz sadece işçi için bunu talep etmiyoruz” görüşünde. Daştan, AVM’lerin açılması durumunda ne kadar ziyaretçi olacağını şu an kestirmenin güç olduğuna ve şeker bayramı öncesinde bu trafiğin daha da artabileceğine dikkat çekiyor.

‘BAYRAMDAN SONRA AÇILMALI’

1 milyon 300 bin ortalama ziyaretçinin bayram dönemlerinde iki katına çıktığını ifade eden Daştan, “Bize göre bayramdan sonra açılmalı, en erken 1 Haziran’da. Bayram trafiğini öngöremiyorlar bu çok büyük bir risk” diyor.  Öte yandan çalışanların “ben gelemiyorum deme şansının olmadığının de  altını çizen Daştan, “Her ne kadar işten çıkarma olmasa, devlet ‘işten çıkarmayı  ay yasakladım’ dese de 3 gün işe gitmeyen bir çalışana tutanak tutulup iş akdi feshedilebilir. Bunun önü açık” uyarısı yapıyor.

‘MECBUREN ÇALIŞACAĞIZ’

Öte yandan AVM çalışanları da Daştan’ı doğrularcasına, “becburen çalışacağız” diyorlar. Konuştuğumuz bir çalışan AVM’lerin açılması durumunda “Mecburen gideceğim ki bence açılmalı. Çünkü geçim sıkıntısı çekiyoruz. Hiçbir maddi destek yok” diyor. Açılacaksa önlemler alınarak açılmasını isteyen AVM çalışanı, “zaten halk her yere çıkıyor” görüşünde.

Bir başka konuştuğumuz AVM çalışanı ise “Henüz vaka sayısı sıfırlanmış değil, her gün yeni vaka çıkmaya devam ediyor. Bence tam olarak sıfırlanmadan AVM’lerin açılması doğru değil. En azından bayram sonuna kalmalı. Risk çok büyük, ama işe çağırırlarsa da mecburen çalışacağız. Benim sektör daha kötü, kozmetik. Herkes deniyor ürünleri. Biz müşteri ile temas etmek zorunda kalabiliriz” diyor endişeyle.

Yorumlar kapatıldı.