İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TTB: Salgın devam ediyor, adımlar piyasa baskısına göre atılmamalı

TTB; Covid-19 eğrisinde azalma gözlense bile salgının devam ettiği ve atılacak adımların piyasa baskısına göre değil epidemiyolojik verilere göre atılması gerektiği konusunda iktidarı uyardı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan “normalleşme planı” konusunda uyarı yaptı. Covid-19 eğrisinde azalma gözlense bile salgının devam ettiğini hatırlatan TTB, yaptığı açıklamada, “Adımlar epidemiyoji biliminin gereklerine göre atılmalı, halkın ve sağlık çalışanlarının sağlığı korunmalıdır” dedi.  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yayımlanan “COVID-19 geçiş sürecinde halk sağlığı önlemlerinin güçlendirilmesi ve uyarlanması”  rehberine de yer verilen açıklmada, DSÖ’nün geçiş dönemine ilişkin stratejisi şöyle sıralandı:

-Karar süreçlerini halk sağlığı ve epidemiyolojik veriler yönlendirmelidir.

-Sağlık hizmetleri iki ana kulvarda sürdürülmelidir.

-Salgının sosyal ve davranışsal etkilerini, boyutunu önemsemek gerekir.

-Salgının bireyler, aileler ve topluluklar üzerindeki yıkıcı etkisini azaltmak için sosyal ve ekonomik destek verilmelidir.

‘REHAVETE KAPILMAYIN’

Açıklamada, Mayıs ayı itibarıyla alınacak kararların piyasa baskısından uzak, epidemiyolojik verilere dayanması gerektiğinin altı çizildi. Açıklamada şu değerlendirme yapıldı: “Ne günlük hastalığa yakalanan insan sayımız ne de nüfusa oranla yapılan test sayımız ne de PCR testinden bağımsız COVID-19 tanısı alıp tedavi görenlerin sayısı ne de açıklanan resmi vefat sayısı salgının bittiğine ya da çok kısa sürede bitebileceğine dair maalesef kesin bir veri sunmuyor. Açıklanan rakamlardaki azalma sevindirici ve umut vericidir. Ancak, COVID-19 salgını, riskli denemelerin yapılabileceği bir konu olmadığını, yayılma hızı, bulaşıcılığı ve ölümcül etkisi kırılmadan rehavete kapılınmaması gerektiğini birçok ülke deneyiminde acı biçimlerde göstermiştir.”

Açıklamada, şu anda hasta sayısında aşağı doğru bir eğri yaşanıyor olsa da Türkiye’den önce salgınla karşılaşan ülke örneklerinde olduğu gibi yeniden bir yaygınlaşma olabileceği uyarısı da yapıldı. Salgınla mücadelede asıl sorumluluğun verilerin tamamına sahip Sağlık Bakanlığı’nda ve hükümette olduğunun anımsatıldığı açıklamada, “Salgın konusunda alınacak kararların popülizmden etkilenmemesi, ayrım yapılmadan insan odaklı olması ve toplumun sağlığı başta olmak üzere bütün insani ekonomik ve sosyal gereksinimlerinin sosyal devlet anlayışıyla karşılanacağı adımları içermesi gerektiğini ısrarla hatırlatıyoruz” denildi.

Yorumlar kapatıldı.