İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Erdoğan’a tepki: Geri adım atmayacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın meslek örgütlerine, seçim sistemlerini değiştirerek müdahale edecekleri yönündeki beyanları tepki toplamaya devam ediyor. TMMOB, TTB, KESK ve DİSK’ten yapılan açıklamalarda, “Geri adım atılmayacağı” duyuruldu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, partisinin MYK toplantısı öncesi konuşmasında, baro ve tabip odalarına müdahale edeceklerine ilişkin sözleri örgütlerin tepkileriyle karşılandı. Erdoğan, “Ankara Barosu’nun fütursuz saldırılarını gördük. Bu çalışmayı tekrar ele almalı, en kısa sürede Meclisin takdirine sunmalıyız” diyerek, başta barolar, meslek örgütlerinin seçim yasalarını değiştirerek müdahale edecekleri mesajı vermişti.

Erdoğan’ın müdahale sözlerine, TMMOB, TTB, DİSK ve KESK’ten tepkiler yükseldi.

TMMOB  Başkanı Emin Koramaz yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iktidara geldiği günden bu yana kamu kurumu niteliğindeki emek ve meslek örgütlerine tahammülsüz davranarak hedef aldığını hatırlattı.  Koramaz, “Daha önceki yıllarda özelleştirme uygulamalarına karşı çıktığımız, kentsel mekanlarımızı koruduğumuz, barışı savunduğumuz için kurumlarımızı hedef alan Cumhurbaşkanı, bu sefer de insan haklarını ve laikliği savunduğumuz için bizi tehdit ediyor” dedi.

Erdoğan’ın meslek örgütlerini hedef alan bu tarz açıklamalarının antidemokratik ve otoriter bakış açısının bir yansıması olduğunu belirten Koramaz, “Kendisi dışında hiçbir görüş ve anlayışa tahammülü olmayan, kendi fikirlerini anayasadan ve hukuktan üstün gören bu anlayışın demokrasiyle bağdaşması mümkün değildir. Zaten uzun zamandan bu yana, Cumhurbaşkanının söylem ve pratiklerinin demokrasiyle bağı kalmamıştır. Demokratik seçimler ile kazanamadığı kurumları, devletin tüm olanaklarını kullanarak işleyemez hale getirmek, gerekirse kayyumlar eliyle o makamları işgal etmek, AKP’nin yönetme biçimi haline gelmiştir. Cumhurbaşkanı, baskı ve zor yoluyla sindiremediği meslek örgütlerini, ‘yasal düzenleme’ yoluyla işlevsizleştirmek ve kontrol etmek istemektedir” dedi.

‘ASIL NEDEN TOPLUMSAL OLANI KORUMAMIZ’

AKP’nin rahatsızlığının asıl nedeninin toplumsal olanı koruma yolundaki inatları ve gayretleri olduğunu da dile getiren Koramaz, müdahalenin nedenlerini şöyle sıraladı: “Fabrikalarımızın, madenlerimizin, kıyılarımızın, ormanlarımızın, parklarımızın satılmasına karşı kamusallığı savunmamızdır. Gerici, muhafazakar uygulamalar karşısında ilericiliği, çağdaşlığı, laikliği savunmamızdır. Faşizan, baskıcı, ayrıştırıcı politikalara karşı eşitliği, özgürlüğü, kardeşliği savunmamızdır. Sermayenin sınırsız sömürü isteğine karşı emeği ve alın terini savunmamızdır.”

AKP’nin demokrasiyi, hukuku ve kamusal varlığıklarını çiğnemesine izin vermeyeceklerinin altını çizen Koramaz, ğiz. ‘Tek adam, tek parti’ anlayışına karşı, halkın çıkarlarını korumaya, demokrasiyi, özgürlükleri, çoğulculuğu savunmaya devam edeceğiz” dedi.

‘TEHDİTLER KARŞISINDA KORKUMUZ YOK’

TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman da tehdit ve baskılar karşısında TTB’nin bugüne kadar boyun eğmediğini, bundan sonra da doğru bildiklerini yapmaya devam edeceğini ifade etti.  TTB’nin tarihi boyunca da doğru bildiklerinden yargılansa bile geri adım atmadığını kaydeden Adıyaman, “Bu tehditlerden korkumuz yok. Salgın döneminde de hiç olmadığı kadar meslektaşlarımız ve toplum ile bağ kurduk. Bu duyguyu kimse bozamaz” uyarısı yaptı.  Hem meslektaşları hem de toplum yararı için ne gerekiyorsa onu yapacaklarını ifade eden Adıyaman, “Mesleklerimizi demokratik değerler ve etik ilkeler ışığında sürdürmekte ısrar eden bir kurum olarak tüm oda ve üyelerimiz ile birlikte gerekli demokratik mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.

MESLEK ODALARI VE BAROLARIN YANINDAYIZ

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise “Bütün bu söylem ve uygulamalar, Türkiye’de demokrasi anlayışının bir göstergesi. İktidar kendisini eleştirenlere karşı baskı uyguluyor ve Türkiye demokrasisine çok ağır bir darbe vuruluyor” değerlendirmesini yaptı. İktidarın beğenmediği seçim sonuçlarını yenilediğini, olmadı kayyum atadığını, o da olmaz ise toplumsal muhalefeti hedef aldığını belirten Çerkezoğlu, “Demokrasi dışı düzenlemelere karşı meslek odaları ve barolarımızın yanındayız. Demokrasiyi, adaleti, barışı hep birlikte tesis edeceğiz” dedi.

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik  de meslek örgütlerine destek veren açıklamasında, uzun süredir emek ve meslek örgütlerine, toplumsal muhalefete, gazetecilere, aydınlara dönük bir baskının olduğuna dikkat çekti. OHAL’den bu yana baskıların hız kesmeden devam ettiğine dikkat çeken Bozgeyik “Bu örgütleri önce itibarsızlaştırıp sonra da yasalarla değiştirmeye çalışıyorlar. Bunu kabul etmiyoruz. Meslek örgütlerini daraltmaya ve toplumsal muhalefete karşı yürütülen baskıya ortak bir mücadele vereceğiz” dedi.

Yorumlar kapatıldı.