İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Erdoğan’ın odaların seçim yöntemine ilişkin açıklamasına TTB’den yanıt: “Meslek odalarının seçim yöntemleri, ülkemizdeki kötü seçimlere karşı iyi bir örnek”

Türk Tabipleri Birliği, (TTB) baro ve meslek odalarının seçim sistemlerinde değişiklik yapılacağına dair iddialara yanıt verdi. TTB’den yapılan açıklamada, “Meslek odalarının seçim yöntemleri, ülkemizdeki kötü seçimlere karşı iyi bir örnek” ifadesi yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, meslek odaları ve baroların seçim sisteminin değişmesine ilişkin açıklamalarına TTB’den yanıt geldi. TTB Merkez Konseyi’nden yapılan yazılı açıklamada, “İktidarın ‘makbul’ ve her uygulamasına alkış tutacak TTB, TMMOB ve Baro yönetimi arzusunu anlıyoruz. Ancak bizlerin gerek meslektaşlarımıza ve gerekse de seslerini duyuramayan milyonlarca yurttaşımıza verilmiş sözümüz, hekimliği toplumdan yana ve hiçbir baskı altında kalmadan yapacağımıza dair yeminimiz var. Bunun için de bilimsel bilgiye dayalı olarak yanlışa yanlış eksiğe eksik demeyi sürdürüp, toplum yararına yapılması gerekenleri açıklamaya, talep ve takip etmeye devam edeceğiz” denildi.

Açıklamada TTB’nin dünyadaki en demokratik seçim ve temsil sistemine sahip olduğu ifade edilirken, “Meslek odalarının seçim yöntemleri,  eğer suni gündem olarak yaratılmıyor ya da ülkemiz demokrasisi içinden çıkamayacağı bir karanlığa doğru itilmek istenmiyorsa, ancak ülkemizdeki kötü seçimlere karşı iyi bir örnek olarak gündeme getirilebilir. Belediye seçimlerinin tekrar ettirilmesinden, kayyum atanmasına, iktidarın kendi belediye başkanlarını istifa ettirmesinden, sonucu beğenilmeyen genel seçimlerin 5 ay sonra yenilenmesine kadar seçimlere ve sonuçlarına müdahalelerin ülkemiz demokrasisine verdiği zararlar ortadadır. Bu kötü girişimlere, yönetenlere yanlışlarını söylemekten ve iktidarı sorgulamaktan imtina etmedikleri için tabip odalarına, TMMOB ve baroların seçim süreçlerine müdahaleyi eklemeye yeltenmek ülkemizi beşinci sınıf demokrasiler grubuna dâhil etme çabasından öte bir anlam ifade etmez” ifadesi yer aldı

Açıklamada ayrıca, “Türk Tabipleri Birliği on yıllardır bedeller ödeyerek “örgütlü emek sağlıklı toplum” şiarıyla ülkemiz sağlık ve demokrasi mücadelesinde önemli görevler yapıyor. Hiç kimsenin ne TTB ve meslek odalarının emeğini ne de ülkemiz demokrasi birikimini yok saymaya hakkı yoktur” ifadesi kullanıldı.

Yorumlar kapatıldı.